Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paminėjo Reformacijos 500 metų jubiliejų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2017-10-10

Praėjusį savaitgalį Kretingos muziejaus Baltojoje salėje Kretingos evangelikų liuteronų parapijos bendruomenė visuomenei surengė konferenciją „Reformacijai 500“, kurioje pranešimus skaitė šios parapijos kunigas Darius Petkūnas, kunigas Jonas Liorančas iš Nidos bei Lietuvos evangelikų liuteronų Bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Reformacijos jubiliejui skirtą konferenciją, kurioje pranešimą skaitė ir svečias iš Nidos kunigas Jonas Liorančas (priekyje), vedė Vida Trakienė.

Konferencijos organizatoriai – Kretingos evangelikų liuteronų bendruomenė bei labdaros draugija „Sandora“, kurios vadovė Rūta Šulskienė tikino, jog šiemet visoje Lietuvoje minint Reformacijos 500 metų sukaktį, jų bendruomenė taip pat neatsilieka – jau įvykę keletas renginių, o konferencija siekiama visuomenei pateikti žinių, kad ji kuo labiau pažintų savo krašto istoriją.

Šventę vedusi parapijos atstovė Vida Trakienė pabrėžė Reformacijos svarbą pasauliui: „Jei XV-XVI amžiai yra Renesanso – aušros, atgimimo – epocha, tai joje gimusi Reformacija prilygsta saulei. Nes būtent Reformacija sudarė sąlygas Lietuvoje gimti spaudai, mokslui, švietimui. Ir svarbiausia – Reformacija iškovojo, kad pamaldos vyktų gimtąja kalba.“

Trumpai Reformacijos tėvo Martyno Liuterio biografijos faktus apžvelgęs kunigas J. Liorančas atviravo, jog sunku kalbėti apie asmenybę – juolab tokią iškilią, ir jos gyvenimą, nepažinojus paties žmogaus. Todėl jis samprotavo apie žmogiškąsias M. Liuterio savybes, perleidęs jas per savąją suvokimo prizmę. „M. Liuteris nebuvo revoliucionierius, kaip dažnai klaidingai suprantama, siekiantis suskaldyti krikščionių Bažnyčią. Atvirkščiai, tai buvo žmogus, pasauliui iš naujo atnešęs Kristų ir atvėręs jo mokymo esmę“, – kalbėjo J. Liorančas, savo žodžius pagrįsdamas citatomis iš garsiųjų „95 Martyno Liuterio tezių“ bei kitų jo raštų. Kunigas habilituotas teologijos mokslų daktaras Darius Petkūnas, pasitelkęs iliustruotą medžiagą, kalbėjo apie Reformaciją Didžiojoje ir Mažojoje Lietuvoje. Jis priminė apie Reformacijos atsiradimą Lietuvoje ir jos šviesuolius, stovėjusius prie raštijos ištakų – Martyną Mažvydą, Stanislovą Rapolionį, Abraomą Kulvietį, Joną Bretkūną bei jų indėlį į tautos kultūrinį gyvenimą, nuotraukomis pristatė išlikusias bažnyčias. D. Petkūnas taip pat pastebėjo, jog Kretingai teko neįprastas vaidmuo – tai vienintelis miestas, net septynis šimtmečius jungęs Didžiąją ir Mažąją Lietuvą, stovėjęs abiejų kryžkelėje.

Paskaitą apie Reformaciją ir jos įtaką menui perskaitė svečias iš Vilniaus vyskupas M. Sabutis. Meninę konferencijos dalį sustiprino ir Kretingos meno mokyklos choro „Saulainė“, vadovaujamo Violetos Andruškevičienės bei Eugenijos Karkienės, programa. Šis choras atliko sakralinės muzikos kūrinius, kurie taip pat skambėjo ir Slovakijoje įvykusiame tarptautiniame chorų festivalyje, iš kur buvo parvežtas aukso diplomas.

O šeštadienio vakarą Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčios skliautus virpino kamerinės muzikos ansamblio „Lyra“ bei Kretingos meno mokyklos smuikininkų ansamblio, vadovaujamo Dalios Pocienės, koncerto garsai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas