Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nuo šiol ir Kretingos rajone nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims dalinamos apyrankės – pagalbos iškvietimo elektroniniai įrenginiai. Jie buvo pristatyti per Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnų suorganizuotą susitikimą su bendradarbiaujančiomis institucijomis – Kretingos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro specialistais.

Tokios elektroninės apyrankės bus dalinamos nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims.

Per susitikimą Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas informavo, kad per 2017 metų I pusmetį gauti 299 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje (2015 m. tuo pačiu laikotarpiu gauta 232, 2016 m. – 162 pranešimų), šių pranešimų pagrindu pradėti 46 ikiteisminiai tyrimai (atitinkamai: 2015 m. – 52, 2016 m. – 61 ikiteisminis tyrimas). Viršininkas pažymėjo, kad didžioji dalis šios kategorijos ikiteisminių tyrimų per 48 val. yra perduodama prokuratūrai dėl sprendimo priėmimo ar kardomosios priemonės paskyrimo.

Susitikimo metu taip pat aptartos galimybės glaudžiau dirbti bendradarbiaujančioms institucijoms, siekiant kuo greičiau ištirti smurto artimoje aplinkoje atvejus ir sumažinti smurto atvejų skaičių rajone.

Pareigūnai taip pat pristatė pagalbos iškvietimo elektroninius įrenginius, kurie bus dalijami nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims. Pasak Kretingos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininko Nerijaus Japerto, šiuo metu Kretingos rajono policijos komisariatas turi 11 šių elektroninių apyrankių ir jos bus skiriamos tiems asmenims, kuriems kyla realus pavojus nukentėti nuo smurtautojo. Be to, bus atsižvelgiama ir į institucijų, su kuriomis bendradarbiaujama tiriant smurto artimoje aplinkoje atvejus, rekomendacijas.

N. Japerto teigimu, elektroninės apyrankės veikia tokiu pačiu principu kaip ir vieno mygtuko įrenginiai – tokie kurį laiką būdavo dalinami atokiose vietovėse gyvenantiems senoliams. „Įrenginys ant rankos bus patogesnis naudoti ir pakaks paspausti vieną mygtuką, kad būtų iškviesta pagalba“, – paaiškino N. Japertas.

„Idėja yra labai gera, tačiau kol kas vertinti apyrankes yra labai sunku, nes tai yra naujas dalykas ir dar neišbandytas praktikoje, – „Pajūrio naujienoms“ teigė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro vadovė Jurgita Cinskienė. – Manytume, kad elektroninės apyrankės būtų ypač naudingos senyvo amžiaus žmonėms, kenčiantiems smurtą nuo suaugusių savo vaikų, kurie girtauja ar vartoja narkotikus. Senyviems žmonėms tai būtų greitesnis būdas prisikviesti pagalbą negu skambinti telefonu, nes jiems greitai surinkti net ir trumpąjį numerį 112 ne visada yra paprasta“.

Kita vertus, anot J. Cinskienės, kyla techninių klausimų – kaip pagalbos iškvietimo įrenginį reikia pakrauti, kaip tiksliai jis indentifikuoja žmogaus buvimo vietą. „Auka, paspaudusi mygtuką, tikrai ne visada lieka savo gyvenamojoje vietoje, dažai ji bėga ieškoti pagalbos pas kaimynus, draugus ar tiesiog bėga tolyn gelbėdamasi. Ties tuo suabejojo ir patys pareigūnai, todėl, kad miesto teritorijoje tas atstumas, nustatant žmogaus vietą, yra tikslesnis – jis gali būti iki 1 km, nors ir tai yra nemažai, o kaimo teritorijoje yra didelė bėda, nes tai gali būti ir keliasdešimt kilometrų spindulys, – kalbėjo J. Cinskienė. – Jau girdėjome atsiliepimą iš vienos gargždiškės, kuri gavo šitą įrenginį – kai jo išbandyti atvažiavo policijos pareigūnai, tai namuose jis neveikė, o veikė tik balkone. Vadinasi, paspaudusi mygtuką kambaryje ši moteris pagalbos neprisišauktų, o ar grėsmės atveju visada pavyktų jai išbėgti į balkoną – dar klausimas.“

Vis dėlto tobulinant šio elektroninio įrenginio galimybes, J. Cinskienės manymu, jis būtų efektyvi pagalba nuo smurto artimoje aplinkoje kenčiančioms aukoms.

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras Specializuotos pagalbos centro funkcijas atlieka šeštus metus – jis teikia pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims Kretingos, Klaipėdos, Skuodo ir Šilutės rajonuose. Per pirmąjį šių metų pusmetį centre pagalba buvo suteikta 323 asmenims, nukentėjusiems nuo savo artimųjų, iš jų 77 – gyvenantiems Kretingos rajone.

Pagalbos iškvietimo elektronines įrenginys naudojamas

• Artinantis smurtautojui;

• Smurtautojui nesilaikant jam paskirtų įpareigojimų, naudojant psichologinį, fizinį, seksualinį ar ekonominį smurtą;

• Kilus bet kokio pobūdžio pavojui smurto artimoje aplinkoje aukai.

Kretingos r. PK ir „P.n. “ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas