Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Londonas stengiasi nepasiduoti baimei

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-06-09
„Niekas nesijaučia saugus, tačiau žmonės tiesiog stengiasi gyventi taip, kaip įpratę“, – teigė Londone gyvenantis kretingiškis Martynas Lukas su sužadėtine Dovile. Nuotraukoje matomas vienas pagrindinių Londono simbolių – Tauerio tiltas.

„Žinoma, kai viskas vyksta taip arti, ir rizikoje atsiduria mylimi žmonės, širdis kraujuoja dėl kiekvieno, kuris neteko artimo. Tačiau Londono gyventojų gerumas ir rūpestis vienas kitu nelaimės atveju buvo įkvepiantys“, – teigė beveik 6 metus Londone gyvenanti kretingiškė Loreta Butenytė. Apie tai, kad britai rodo didelę vienybę ir stengiasi nepasiduoti terorizmo baimei, kalbėjo ir kiti kretingiškiai, gyvenantys Jungtinės Karalystės širdyje – su jais „Pajūrio naujienos“ susisiekė po paskutinio teroristinio išpuolio ant Londono tilto.

Vėlų šeštadienio vakarą trys teroristai mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius ant Londono tilto, o po to, išlipę ir bėgdami gatvėmis, peiliais badė kelyje pasitaikiusius praeivius. Nuo pagalbos skambučio praėjus 8 minutėms, džihadistai buvo nukauti vietoje.

Per išpuolį, už kurį atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybė“, žuvo septyni žmonės, o dar beveik 50 sužeista. Ir tai jau trečias teroristinis išpuolis per mažiau negu tris mėnesius Jungtinėje Karalystėje.

Jaudinosi dėl draugų

„Pirmoji reakcija buvo „ir vėl...“, – prisipažino kretingiškis Martynas Lukas, 2 metus gyvenantis Rytų Londone ir apie paskutinį teroristų išpuolį sužinojęs iš savo sužadėtinės. – Iš karto pradėjau sekti naujienas žinių portaluose – tiek lietuviškuose, tiek vietiniuose. Žinia buvo šokiruojanti.“

„Mano pirma reakcija buvo ne baimė, o liūdesys. Supratau, kad tai dar viena teroro ataka prieš nekaltus žmones, – pasakojo L. Butenytė, kurią žinia apie teroristinį išpuolį pasiekė šeštadienio naktį einant namo, kai telefonu paskambino draugė. – Netrukus sulaukiau ir daugiau skambučių, visi ragino saugotis ir vengti London Bridge rajono.

Jaudinausi dėl draugų, kurie gyvena toje Londono dalyje, kur ir įvyko išpuolis. Tą vakarą pasaulio čempionų lygos finalas pritraukė daug futbolo entuziastų į vietinius barus ir restoranus, todėl telefonu bandžiau susisiekti su visais, kurie gyvena netoli nuo įvykio vietos.“

M. Lukas pasakojo vėliau iš bendradarbių sužinojęs, jog bare buvo jų pažįstamų, kurių vienas buvo sužeistas. „Restorane – chaosas, visi stengėsi gelbėtis, mėtė daiktus į užpuolikus ir bandė juos išvyti. Daugelis buvo tokie išsigandę, kad bėgo nuo pavojaus, palikdami sužeistus žmones, tačiau to sužeistojo, apie kurį kalbėjo mano bendradarbiai, draugas nepaliko ir bandė stabdyti kraujavimą. Iš karto po to, kai teroristai buvo nukauti, tas žmogus buvo nugabentas į ligoninę policijos automobiliu ir tai jam išgelbėjo gyvybę“, – papasakojo M. Lukas.

Londone gyvenantys Romansas ir Agnė Pamedyčiai, auginantys 3,5 metų dukrą Sofiją ir 1,5 metų sūnų Juozapą, Didžiojoje Britanijoje jaučiasi saugiai net ir po teroristų išpuolių. „Šiandienos pasaulyje yra daugiau grėsmių mūsų gyvybei, tačiau mes, kaip krikščionys, turime džiaugtis gyvenimu ir nebijoti“, – sakė R. Pamedytis.

Mokosi gyventi su teroro grėsme

„Tai labai sukrečia... Nors gyvenu ne Londone, bet iki jo centro – tik pusvalandžio kelionė traukiniu, tad visi įvykiai atrodo ne taip jau ir toli, – sakė iš Kretingos kilusi Milda Drungytė, kuri su šeima jau 12 metų gyvena Jungtinėje Karalystėje. – Šie teroro išpuoliai pasibaisėtini, betiksliai, barbariški... Istorijoje būta karų, perversmų, revoliucijų su tam tikrais siekiais, tikslais, o šitie teroro aktai, mano nuomone, tik karinės grupuotės, save vadinančios ISIS, noras pademonstruoti įtaką prisidengiant islamu. Šiandien Didžiojoje Britanijoje jaučiuosi pakankamai saugi, bet gal todėl, kad gyvenu toliau nuo didmiesčio. Tačiau prisipažinsiu: jausčiausi nelabai ramiai, jei rytoj tektų lankytis Londone ar dalyvauti masiniame renginyje. Vis dėlto sunku negalvoti, kad išpuoliai gali pasikartoti bet kur ir bet kada.“

„Tai yra tragedija daugeliui šeimų ir ilgam laikui. Kita vertus, šie išpuoliai mums asmeniškai, kurie nepatyrėme jų tiesiogiai, šiuo metu ir ilgalaikėje perspektyvoje neatrodo grėsmė mūsų saugumui. Tai yra šios dienos realybė, bet ji neturėtų būti eskaluojama visur ir visaip – tai darydami mes tik padedame skleisti baimės ir nesaugumo jausmą, kurio ir trokšta teroro išpuolių organizatoriai. Šiandienos pasaulyje yra daugiau grėsmių mūsų gyvybei: karas keliuose, savižudybės, abortai, lėtinės ligos ir t.t. O mes, kaip krikščionys, turime džiaugtis gyvenimu ir nebijoti“, – įsitikinęs Romansas Pamedytis, kuris Londone gyvena jau 10 metų, o prieš 6 metus čia atvyko ir jo žmona Agnė, su kuria susituokė Kretingoje prieš 5 metus.

Ši šeima, kai su ja kalbėjome prieš porą dienų, sakė laukianti bet kurią dieną gimsiančio trečiojo vaiko, o iš Kretingos kilęs Mantas, prašęs neviešinti pavardės, jau sūpuoja dukrytę, pasaulį išvydusią mažiau negu prieš 2 savaites.

„Skaudu girdėti, kas vyksta aplink. Asmeniškai mano aplinkoje po šių įvykių nepasikeitė niekas, bet gal ir nebuvo laiko, kada apie tai galvoti, nes su žmona susilaukėme nuostabiausio žmogeliuko – mūsų dukters ir daugiausiai laiko leidžiame namie. Labiau rūpėjo žmonos ir vaiko sveikata, – prisipažino Mantas, kuris Didžioje Britanijoje gyvena 8 metus. – Kita vertus, kiekvienoje šalyje, net ir toje pačioje Kretingoje gali kažkam „užplaukti“, ir išlįs su kokiu peiliu, pradės puldinėti ant žmonių. Bet šiaip jaučiamės saugiai. Policija tikrai efektyviai dirba savo darbą: menkiausias konfliktas – ir jie iškart pasirodo.“

Saugumui – didesnis dėmesys

Visi pašnekovai pasakojo: nors iš pažiūros įprastinis miesto ritmas nieko nepasikeitė, tačiau saugumui skiriamas didesnis dėmesys. Manto pastebėjimu, po to, kai Mančesteryje koncerto arenos fojė susisprogdino savižudis – tuo metu žuvo 22 žmonės, o 116 buvo sužeisti, buvo sustiprinta apsauga didesniuose prekybos centruose. „Stovėjo apsauga ir tikrino su metalo detektoriais“, – sakė jis.

„Niekas nesijaučia saugus, tačiau reikia gyventi toliau ir judėti į priekį – eiti į darbą, parduotuvę ir pan. Pastebimai suaktyvėjo policija mieste. Girdimos gausesnės sirenos, internete atsiranda daugiau video apie policijos operacijas, suimtus žmones, kurie pirko ar gabeno didžiulius peilius – mečetes. Tačiau žmonės tiesiog stengiasi gyventi normaliai, kaip ir iki šiol“, – kalbėjo M. Lukas.

„Gatvėse galima matyti daugiau ginkluotos policijos, ant tiltų buvo įrengtos barikados, kad mašinos iš važiuojamosios dalies negalėtų sužeisti pėsčiųjų. Manau, daug yra dirbama ir teroro aktų prevencijos klausimu. Teroro išpuoliai tampa tarsi nauja norma, jų negalima ignoruoti, bet jie nepakeičia kasdienio gyvenimo ritmo, ko labiausiai ir siekia tie, kurie rengia tuos išpuolius. Tiek gyventojai, tiek turistai žino, kas vyksta, bet ilgainiui gyvenimas teka sava vaga“, – pasakojo R. Pamedytis.

„Kiekvienas išpuolis sukrečia ir priverčia susimąstyti, pabūti tyloje ir iš naujo pažvelgti į visa, kas mane supa. Jaučiuosi labai dėkinga ir draugams Lietuvoje, kurie randa laiko pasiteirauti, ar viskas gerai“, – sakė Loreta Butenytė, kuri praėjusiais metais Londone baigė verslo ir finansų studijas, o netrukus pradės dirbti finansų įmonėje.

Išpuoliai tarsi užgrūdino

M. Drungytė įsitikinusi, kad paskutiniai trys išpuoliai per tris mėnesius Jungtinėje Karalystėje tarsi visus dar labiau užgrūdino – žmonės lyg protestuodami prieš terorizmą stengiasi toliau gyventi kasdienį gyvenimą, nepasiduoti baimei ir neapykantai. Saugumo jausmą stiprina visur matomos policijos pajėgos.

„Tikriausiai baisiausi, didžiausią šoką sukėlę teroristiniai išpuoliai buvo patys pirmieji, dar 2005 metais. Šiandien viešai kalbama apie nuolatinę jų grėsmę, tad žmonės reaguoja nebe taip dramatiškai. Vis dėlto žiniasklaida ir socialiniai tinklai mirga naujienomis apie aukas, sužeistuosius, pačius teroristus, dalinamasi informacija apie įvykių tyrimą“, – M. Drungytė.

Tačiau M. Lukas prisipažįsta, kad nors informacijos apie teroristines atakas gausu, tačiau ji visuomenėje vertinama nevienareikšmiškai. „Esu šiek tiek skeptiškas. Visuomenei nėra pasakoma viskas, nėra atskleidžiamos visos detalės. Manau, kad manipuliacija per žinių portalus yra milžiniška. Žinoma, smerkiu smurtą, tačiau manau, kad tai yra kažkas daugiau negu mes girdime per žinias“, – sakė M. Lukas.

„Nepaisant pastarųjų įvykių Didžiojoje Britanijoje, Londonas yra saugus miestas. Taip sakau ir todėl, jog įskiepyta baimė reikštų teroristų pergalę. Bijoti galima visko, tačiau kiekvienas, aplankęs Londoną, supras, jog tai saugus ir draugiškas miestas, – tikino L. Butenytė. – Kitą dieną po įvykio apsilankiau Nacionalinėje galerijoje, kurioje kuždėjo miesto svečiai, restoranai ir barai buvo pilni žmonių, gatvėse žmonės bučiavosi ir laikėsi susikibę už rankų, gatvės muzikantai perdainavo grupės „The Beatles“ kūrinius, aplink susibūrę žmonės kartu dainavo „Imagine“ – šios dainos žodžiai kviečia įsivaizduoti visus žmones gyvenant taikoje. Tuomet pagalvojau: Londone niekas nepasikeitė. Manau, kad tai ir yra puikiausias manifestas prieš teroro išpuolius.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas