Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos paveldu domėjosi baltarusiai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2017-06-02

Praėjusią savaitę Kretingoje lankėsi Baltarusijos kultūros ministerijos atstovai, kultūros paveldo specialistai bei muziejininkai iš Nesvyžiaus. Svečius domino, kaip saugomi ir atkuriami reikšmingiausi mūsų miesto kultūros paveldo objektai – katalikų bažnyčia su jos kriptoje saugomais didikų Chodkevičių sarkofagais bei grafų Tiškevičių rūmai ir jų koplyčia- mauzoliejus senosiose miesto kapinėse.

Kretingos katalikų bažnyčioje svečiai iš Baltarusijos domėjosi, kaip saugomas jos fundatorių palikimas: antra iš kairės – Marija Nescvetajeva, už jos – restauratorius Gintaras Kazlauskas, antra iš dešinės – Olga Tichinskaja.

Svečius į Kretingą atlydėjo Lietuvos kultūros paveldo departamento vyriausioji valstybinė inspektorė Audronė Vyšniauskienė, Klaipėdos skyriaus vedėja Audronė Puzonienė bei restauratorius Gintaras Kazlauskas, prieš kelerius metus atkūręs 5 Kretingos bažnyčios kriptoje saugomus Kretingos miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagus.

Aprodydamas sarkofagus, G. Kazlauskas papasakojo apie jų restauravimo ypatumus, o brolis pranciškonas Bernardas Belickas atskleidė juose besiilsinčių Chodkevičių giminaičių asmenybių gyvenimo ir mirties istorijas.

Sarkofagus itin įdėmiai apžiūrinėjusi Nesvyžiaus muziejaus restauravimo skyriaus vadovė Olga Tichinskaja sakė, jog Nesvyžiaus miesto Dievo Kūno bažnyčioje yra išlikę nemažai Radvilų – šio miesto įkūrėjų – sarkofagų. „Juos taip pat tyrinėjo G. Kazlauskas, o dabar mes atvykome į Lietuvą pasižiūrėti, kaip atrodo jo atkurti darbai. Žinojome, kad restauratoriui taip pat buvo patikėta atkurti Radvilų giminės sarkofagus, saugomus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje. Taip pat norėjosi pamatyti, kokia yra reali garsių didikų atminties saugojimo tradicija jūsų šalyje“, – tvirtino O. Tichinskaja.

Bažnyčios kriptos sarkofaguose palaidotų Chodkevičių giminės atstovų istorijas pasakojo brolis Bernardas Belickas (kairėje).

Jos žodžiais, aukšta atliktų darbų kokybė padeda parodyti materialinę gerovę tų žmonių, kurie ilsisi tuose sarkofaguose.

O Baltarusijos kultūros ministerijos Menotyros ekspertų skyriaus vadovei Marijai Necvetajevai, keliaujant po Lietuvą, didžiausią įspūdį paliko lietuvių medžio meistrų darbai.

„Jūs sugebėjote išsaugoti net kelių kartų medžio meistrų drožinius. Jūsų bažnyčioje itin daug medinių skulptūrų bei ornamentuotų raižinių: pagal stilių matosi, kad jie sukurti įvairiais istoriniais laikotarpiais ir jų kokybė – taip pat labai skirtinga“, – tikino viešnia.

Su atkuriamu grafų Tiškevičių kultūros paveldu bei mįslingu Sofijos ir Juozapo sarkofagų atradimu ir jų restauravimo perspektyvomis svečius supažindino Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas bei vadovė Vida Kanapkienė.

Svečiai į mūsų miestą atvyko, jau pabuvoję Vilniuje, Kernavėje bei Kaune, o iš Kretingos išsirengė apžiūrėti Tiškevičių paveldo Palangoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas