Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Telkia misijai Tanzanijoje

  • Viktorija PUIDOKĖ
  • Kuprinė
  • 2017-03-31
Kartu su kitais „Savanorystės Misijų Korpuso“ kolegomis Rokas Balsys tikisi suburti viskam pasiryžusių, motyvuotų altruistų komandą, kuri dalins savo širdį Tanzanijos žmonėms.

Kretingiškio Roko Balsio svajonė suorganizuoti pirmąją lietuvių misiją į Tanzaniją pildosi – pasaulio neteisybei neabejingus ir savo laiką dėl kitų pasiryžusius aukoti jaunus žmones jis ragina iki gegužės 15 d. užpildyti anketą ir dalyvauti pirmajame savanorystės misijos, kurį įvyks 2018-ųjų vasarą, atrankos etape.

Kartu su bendraminčiais pirmąją Lietuvoje krikščionišką organizaciją „Savanorystės Misijų Korpusas“, skirtą savanoriškoms, globalioms bei vietinėms jaunimo misijoms, įkūręs R. Balsys šiuo metu baigia studijas Mančesteryje ir netrukus dalyvaus Lietuvoje rengiamose atrankose.

„Ieškome tų, kurie dega troškimu gyvenime nuveikti kažką prasmingo, nėra abejingi pasaulyje vykstančiai neteisybei bei trokšta pagilinti savo tikėjimą ir meilę artimui. Taip pat svarbu puiki anglų kalba, mat atrankos vyks angliškai, bei amžius – į misiją kviečiame žmones nuo 18 iki 35 metų“, – reikalavimus kandidatams vardijo R. Balsys.

Atranką sudarys trys etapai: paraiškos pildymo, interviu ir bandomosios savanorystės, todėl prieš pildant anketą R. Balsys ragina kuo geriau įsiskaityti į kiekvieną joje užduodamą klausimą ir sąžiningai atsakyti sau, ar esu pasirengęs tokiam gyvenimo išbandymui. Pasibaigus pirmajam etapui, misijos organizatoriai per dvi savaites susisieks su savanoriais ir praneš apie jiems paskirtą interviu laiką ir vietą, o birželio pradžioje komisija planuoja įvykdyti antrąjį atrankos etapą – interviu – didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Ieško tvirtų ir tikinčių

Misijos dalyvių anketoje daug dėmesio skiriama klausimams apie fizinę ir psichinę savanorių sveikatą, tačiau R. Balsio teigimu, tai nereiškia, kad fiziškai silpnesni jaunuoliai negali dalyvauti atrankoje.

„Fizinė ir psichologinė sveikata rodo savanorio atsparumą, tuo pačiu metu leidžia Korpuso vadovybei bei komisijai geriau susipažinti su individualiomis savanorio silpnybėmis ar poreikiais nelaimės atveju. Svarbiausia – psichologinis atsparumas ir vidinė tvirtybė, šiom savybėms bus skirtas ypatingas dėmesys per 8 apmokymų ir pasiruošimo misijai mėnesius“, – kalbėjo R. Balsys.

Ne mažiau svarbu ir savanoriauti pageidaujančių žmonių požiūris į tikėjimą. Anot R. Balsio, kiekvienas į misiją važiuojantis savanoris privalo būti tikintis ir pateikti savo tikėjimo praktikos pavyzdžių.

„Korpusas yra katalikiška organizacija, tačiau mielai priimsime ir kitų konfesijų krikščionis. Korpuso misija ir tikslai yra padėti ne tik nuo karo, bado, skurdo ar korupcijos nukentėjusiems žmonėms trečiojo pasaulio valstybėse, bet ypač krikščioniškoms, katalikiškoms bendruomenėms bei parapijoms, todėl natūralu, kad tokioje aplinkoje savanoriaujantis jaunimas turėtų taipogi būti tikintis“, – teigė jis.

Tanzaniją Rokas Balsys pažino, kai pernai vasarą su kolegomis iš Mančesterio universiteto parapijos pasiryžo savanorystei šios šalies sostinėje Dodomoje.

Altruizmo kariuomenė

Ne kartą įvairiuose savanorystės projektuose dalyvavęs R. Balsys meile Tanzanijai susirgo pernai vasarą, kai su kolegomis iš universiteto parapijos išvyko penkių savaičių savanorystei dabartinėje Tanzanijos sostinėje Dodomoje. Čia veikiančioje privačioje katalikiškoje Šv. Ignaco pradinėje mokykloje Rokas mokė vaikus muzikos ir informacinių technologijų pradmenų, taip pat įrašė vienuolika giesmių, kurios ateityje suguls į albumą, o už jį surinkta piniginė parama sugrįš Šv. Ignaco mokyklos vaikams.

R. Balsys patyrė, kad vienas didžiausių iššūkių savanoriaujant – priversti vietinius žmones mąstyti bendruomeniškai, išmokyti juos padėti vieni kitiems, o ne laukti pinigų. Todėl organizuodamas lietuvių misiją į Tanzaniją, kurią rengia kartu su bičiule, misijos koordinatore Toma Bružaite, R. Balsys nuoširdžiai viliasi surinkti grupę jaunų viskam pasiryžusių motyvuotų žmonių, gebančių ir galinčių būti pavyzdžiais bei altruistinės širdies dalintojais, nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo ar profesijos.

„Komisijai atrenkant pavienius savanorius, didžiausias iššūkis yra bandyti įsivaizduoti tuos jaunus žmones veikiančius komandoje, o ne po vieną. Žinau, kad daugelis žmonių yra pakankamai stiprūs veikti ir savanoriauti tokio tipo misijose vieni, tačiau Korpusas buvo įsteigtas ant komandinio darbo bei šeimyniškumo pamatų. Ne veltui organizacija savo pavadinimui ir pasirinko terminą „korpusas“. Šis žodis kilęs iš prancūzų kalbos, reiškia komandą, būrį, kariniame kontekste – dalinį. Ir iš tikro šitie savanoriai bus kaip kariai, tik kiek kitokios kariuomenės ir kitokių tikslų – atstatyti, išgydyti, o ne griauti“, – įsitikinęs R. Balsys.

Planą padiktuos komandos sudėtis

R. Balsio žodžiais, geriausia ir sveikiausia logika besiruošiant savanorystei – nieko nesitikėti, tačiau pasitikėti.

„Pirmiausia – Dievu, savimi ir Korpuso vadovybe. Žalingas požiūris manyti, kad gali išgelbėti pasaulį ar būti Rytų Afrikos žmonių išgelbėtojas ir herojus. Misija dažnai savanoriams duoda daugiau negu pastarieji yra pajėgūs duoti žmonėms. Labai sveika turėti tam tikrus tikslus, tačiau reikia atsargiai vairuoti savo povandeninį laivą, tam, kad lūkesčiai nevirstų kliūtimis“, – sakė jis. Anot kretingiškio, buvimas kitame pasaulio krašte, savo laiko ir pastangų aukojimas tikint bendrojo gėrio bei santarvės samprata, dažnai gali būti labai daug pareikalaujantis. Neretai savanoriai patiria didžiulius dvasinius bei žmogiškuosius išbandymus, daug kas viduje persiformuoja, tačiau geras savanoris privalo išlikti santūrus ir tvirtas silpnojo akivaizdoje, bet tuo pačiu metu jautrus ir supratingas vidumi. Būtent dėl šios priežasties reikalinga griežta ir disciplinuota savanorių atranka kiekvienai planuojamai misijai. „Jei po atrankos paaiškės, kad didžioji dalis savanorių turi edukacinės patirties, tikėtina, kad didesniąją laiko dalį misijoje skirsime savanorystei pradinėje mokykloje. O jei matysime, jog susiformavo įvairiapusiška ir universali brandžių žmonių komanda, tikėtina, kad skirsime daug laiko pagalbai katalikiškoms bendruomenėms šiaurinėje Tanzanijos dalyje, Arushos mieste. Galbūt pavyks suorganizuoti iškasti šulinį ar pastatyti trobelių nepasiturinčioms šeimoms ar parapijoms. Daug dėmesio bus skiriama savanorystei su našlaičiais, sergančiais AIDS“, – 4-6 savaitės truksiančios misijos planus dėstė R. Balsys.

Atrado savo pašaukimą

„Savanorystės Misijų Korpuso“ planuose – ne tik Tanzanija, bet ir švietimo bei dvasinės lyderystės prevencinė programa prieš patyčias ir rasizmą „Nebijosiu Aš“, evangelizacinis projektas „Šviesa Naktyje“, lytiškumo ir jaunimo švietimo „Meilės savaitgalis“ H. Šulco Jaunimo sodyboje, Kėkštų kaime. „Ateityje planuojame pradėti bendradarbiavimą su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi, Didžiosios Britanijos bei JAV jėzuitų ir pranciškonų savanorystės misijų korpusais, ruošiantis misijoms į „karštesnius“ taškus – Pietų Sudaną, Siriją, Libaną“, – kalbėjo R. Balsys.

Anot jo, priklausomai nuo pirmosios misijos sėkmės ir jaunimo aktyvumo, ateityje gali atsirasti galimybė vykdyti tarptautines savanorystės misijas Nigerijoje, Ruandoje, Ugandoje, Indijoje bei Pietų Amerikoje.

„Vadovauti „Savanorystės Misijų Korpusui“ man yra didžiulė atsakomybė, kurią pats pajutau dar prieš įsteigiant Korpusą šių metų sausio mėnesį, tačiau dabartinė mano komanda ir visuotinis žmonių palaikymas teikia didžiulę viltį ir įkvėpimą. Šiuo metu esu apmokomas ir ruošiamas Didžiosios Britanijos jėzuitų, už ką jiems esu labai dėkingas. Prieš kurį laiką buvau komisijos narys Mančesterio studentų parapijos organizuojamai misijai šių metų vasarą, – sakė R. Balsys. – Tikiu, kad misionierystė gali užauginti naują dvasios lyderių kartą Lietuvoje. Esu pasiruošęs atiduoti visą save, nes jaučiu, kad ši veikla yra mano pašaukimas, to paties tikiuosi ir iš būsimųjų savanorių.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas