Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Salantiškis tebegroja šimtamete bandonija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2017-03-31

Salantuose gyvenantis 88-erių Stasys Gailius per bendruomenės šventes išsitraukia akiai neįprastą – laiko ir miklių muzikanto pirštų išbandytą šimtametę bandoniją ir sykiu koja muša paties sukonstruotą būgną.

Stasys Gailius Salantuose ligi šiol tebėra žinomas kaip kaimo muzikantas, išsyk grojantis bandonija ir būgnais.

Ant senovinio instrumento ryškiomis raidėmis šviečia jo pavadinimas „Peare Queen“, pagaminta JAV. „Nežinau tikslaus šios bandonijos amžiaus, bet žinau, kad ja grojo ne vienos kartos muzikantai“, – tikino salantiškis.

Vyras pasakojo, kas pirmasis muzikos instrumentas į jo rankas pateko paauglystėje: „Tėvas, kuris važinėdavo su kuliamąja po žmones, nupirko man sykį ryškiai raudoną armoniką. Išgirdęs po kaimą klajojančius muzikantus, užsimaniau išmokti groti ir aš. Mokslas man, pusberniui, nesisekė ir tekdavo pagelbėti tėvui. Galvoju, išmoksiu groti ir būsiu muzikantas“, – tolimus laikus prisiminė salantiškis. Bet armonika, ir dar – raudona, jam nepatikusi ir grąžinę atgal. „O kitąsyk grįžtu su arkliais iš Šateikių, ir jau iš tolo girdžiu muzikos garsus – meistras atvežė savo rankų darbo koncertiną. Parodė akordus, pradėjau tampyti instrumentą, pramokau populiarių melodijų“, – S. Gailius prisiminė, kaip važinėdavęs po aplinkinius Gargždelės, Žeimių, Gedgaudžių, Imbarės kaimus ir grojęs „vakaruškose“ bei kaimo sueigose.

Perkūnkaimyje, netoli Orvidų sodybos, gimęs vyras ilgainiui tapęs kaimo muzikantu – grodavęs vestuvėse, krikštynose, jubiliejuose. Dėl to, atviravo, pagal tuos laikus vėlai – perkopęs per trisdešimt – ir vedęs Aldoną, buvusią medicinos seserį. Tuo metu dirbęs Salantuose melioracijos valdyboje vairuotoju, tačiau direktorė jam iškėlusi ultimatumą – darbas arba muzika, nes iš po savaitgalio linksmybių tekdavę nemiegojus sėsti prie vairo.

„Ilgam palikau muziką. Prabėgo dešimtmečiai, ir sykį per televiziją pamačiau grojant kapelą, galvoju, juk ir aš turiu instrumentą – savąją koncertiną. Išsitraukiau, nubraukiau dulkes, bet groti ja nebepatiko. Pradėjau ieškoti kito instrumento, ir per Šateikių kleboną susiradau bandoniją – šitą, gamyklinę amerikonišką“, – braukdamas per bandonijos klavišus, džiaugėsi S. Gailius.

Vyras prisiminė, kad bandonijos pardavėjas brangiai tąsyk už ją užsiprašė – 400 rublių, o teuždirbdavęs 120 rublių per mėnesį. „Bijojau sakyti žmonai, bet turėjau „susikombinavęs“ pinigų ir pasidėjęs pas mamą, ir ji neva man tuos pinigus paskolino“, – šiandien vyras sakė jau nebebijąs apie tai prisipažinti žmonai.

S. Gailiaus namai ir šiandien per šeimos šventes skamba nuo trankios muzikos, – juose susiburia šeimos orkestras: tėvo pėdomis pasekė ir jo sūnus Romualdas, kuris groja triūba, o anūkės Valdonė ir Martyna pritaria jiems smuiku, pianinu ar gitara.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas