Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Laikinoji globa – kol kas „ant ledo“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2017-02-10

Kretingos rajone vis dar neatsiranda šeimų, norinčių laikinai priglobti iš šeimos paimtus vaikus. Tačiau Kretingos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Violeta Lukoševičienė aptarti šią problemą susirinkusius Savivaldybės tarybos atstovus, seniūnus, socialinių įstaigų bei socialinius darbuotojus patikino, jog šiandieną sėdime ant tiksinčios bombos.

Daugėja iš šeimų paimtų vaikų

„Sausio pradžioje 16 mūsų rajono vaikų gyveno globos institucijose. Praėjo mėnuo, ir jau apgyvendinta 18 vaikų, – 15 iš jų Kretingos socialinių paslaugų centre, kuris turi licenciją apgyvendinti tik 14 vaikų. Vienu vaiku jau per daug. Ar neatsitiks taip, kad šiąnakt ar rytoj atveš kelis vaikus ar kūdikius, ir globos paslaugas teks pirkti svetur, Savivaldybei už jas brangiai mokant“, – kalbėjo V. Lukoševičienė, manydama, jog šios grėsmės skatina kuo skubiau ieškoti išeities.

Jai pritarė Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Beruta Dirvonskienė bei socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė: „Kretingai verkiant reikia bent 1-2 parengtų budinčių globėjų, kurie galėtų bet kuriuo paros metu priglausti iš šeimos paimtus bent pačius mažiausius vaikus. Šiemet įsigaliojo nauja tvarka, kad vaikai ligi 3 metų išvis nebegali patekti į globos įstaigas“.

Tačiau, tvirtino pašnekovės, kol kas nėra nė vieno žmogaus, kuris pageidautų imtis šio darbo. „Jei ir atsirastų toks žmogus, nežinotume, ką jam galime pasiūlyti, nes nėra reglamento, kiek budinčiam globėjui bus mokama“, – pabrėžė nuolatinius globėjus Kretingos socialinių paslaugų centre rengianti A. Sakalauskienė.

Neaišku, kiek mokės už darbą

Kiekvienai šalies savivaldybei palikta pačiai nusistatyti tvarką, pagal kurią jos įdarbins laikinus globėjus. Anot pašnekovių, budinčio globėjo problemą jau išsprendė Kauno vaikų gerovės centras „Pastogė“, kuriame jos apsilankė.

Šiame centre dirba 6 parengti globėjai, – Kauno rajono savivaldybė įsteigė etatus ir apmoka už 8 darbo valandas, o likusį paros laiką jie dirba savanoriškai. Budintys „Pastogės“ globėjai gauna minimalią algą, o, priglobus atvežtus vaikus, jiems skiriamos papildomos priemokos.

Kretingos rajono savivaldybės vicemerė Danutė Skruibienė sakė, jog šiųmetiniame biudžete yra numatyta skirta 60 tūkst. eurų tik nuolatinei globai. „Esame numatę skirti kiekvienam globotiniui po 100 eurų prie jo gaunamos valstybės išmokos – 152 Eur, ir po 500 eurų – paliekant globos įstaigą. Tačiau laikinoji globa kol kas „lieka ant ledo“, – pinigų socialinio globėjo etatui steigti nebuvo numatyta“, – neslėpė ji.

Tačiau vicemerė patikino, jog Savivaldybė ieškos lėšų 1 budinčio ir 1 socialinio globėjo etatams įsteigti, o ateityje tikimasi nupirkti ir būstą, kuriame pagal šeimos modelį įkurdintų kelis vaikus.

„Pagal „Pastogės“ modelį šiuo metu rengiama visa įstatyminė bazė ir norime, kad kuo greičiau gerąją patirtį pamatytų tie, kurių galioje patvirtinti įstatymus“, – akcentavo A. Sakalauskienė. Tikimasi, jog šį procesą reglamentuos vasario 14-ąją svarstomas Vaiko teisių apsaugos įstatymas.

Globos namai išliks

Pasak B. Dirvonskienės, šiuo metu Socialinių paslaugų centre daugumos globotinų amžius artėja prie pilnametystės, ir jie neužilgo paliks įstaigą. „Bet vaikų globos institucija vis vien neišnyks,– tai kol kas tebėra tik siekis. Iš būrio vaikų visvien atsiranda probleminių vaikų, kuriuos globėjai sugrąžina atgal, – jie turi teisę atsisakyti tokių vaikų ir mes privalome juos vėl priimti “, – patikino ji. Vienam globos įstaigoje gyvenančiam vaikui yra skiriami 602 eurai, 150 eurų iš jų – valstybės skirta globos išmoka.

Ragindama seniūnus savo bendruomenėse kalbėti apie laikinų globėjų paieškas, V. Lukoševičienė mano, jog tokių žmonių atsiras. „Tam, kad būtų lengviau formuoti viešąją nuomonę, priminsiu, kad globos namai vis dėlto yra prilyginami laisvės apribojimo institucijoms. Todėl mes privalome kiekvienam vaikui užtikrinti laisvę augti namuose – jeigu negali savo gimtuosiuose, tai – juos atstojančiuose globėjų namuose“.

---

Pasitarime dalyvavusi Klaipėdos regiono Pertvarkos procesų ekspertė Živilė Jurgutienė supažindino kretingiškius su perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų procesu:

– Lietuva neišrado dviračio, – ši pertvarka daugelyje Europos šalių vyko prieš 20-30 metų, o pas mus pradėta prieš 3-jus metus. Klaipėdos regione jau yra nustatyti tiksliniai individualūs tam tikrų asmenų grupių poreikiai, ir pertvarkai atrinktos 26 socialinės globos įstaigos.

Šiuo metu Klaipėdos regione įsteigtos 7 naujos paslaugos: šeimos modelio, palydimoji globa, kompleksinė pagalba besilaukiančioms moterims iš socialinės rizikos šeimų, laikino atokvėpio šeimose ir globos įstaigose ir pan. Šios paslaugos perkamos viešųjų pirkimų būdu.

Tapti laikinais globėjais jau yra parengti 10 asmenų, prašymus taip pat pateikė 3 licencijuotos įstaigos, – jie iš dalies galėtų teikti paslaugas ir Kretingos rajono savivaldybei. Globėjo veikla turi būti užtikrinta 12 mėn., kol vaikas sugrįš į šeimą arba pateks pas nuolatinius globėjus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas