Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vilties žvakė – kad vaikai nebūtų mušami

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-01-31
Uždegusieji žvakutes taip ne tik pagerbė žuvusį berniuką, bet ir išreiškė viltį, kad pavyks sustabdyti smurtą prieš vaikus.

Pasklidus naujienai, kad savo namuose Kėdainiuose keturmetis berniukas buvo sumuštas taip žiauriai, kad jis neišgyveno, penktadienį spontaniškai kilusi akcija sutelkė visos šalies žmones: jau nuo pusiaudienio jie rinkosi prie Lietuvos Respublikos Seimo, prie miestų savivaldybių, kitose vietose ir degė žvakes, taip pagerbdami nuo smurto nukentėjusius vaikus ir išreikšdami viltį, kad ši situacija keisis. Keliasdešimt žmonių penktadienio vakarą susirinko ir Kretingoje, Rotušės aikštėje.

Toje vietoje, kur Kretingoje per didžiąsias metų šventes žybsi kalėdinė eglė, šįkart šviesą vakaro tamsoje skleidė vis didėjantis žvakučių ratas. Būriavosi keliasdešimt žmonių, dauguma jų – jaunos šeimos su mažais vaikais.

„Sukrėtė iki ašarų. Visą dieną negaliu atsigauti, ypač kai internete vis pamatai nuotraukas – toks gražus berniukas buvo“, – kalbėjo Simona Skiezgėlė, auginanti 6 ir 5 metų dukrytes. S. Skiezgėlė ir jos mama Vida Jurkienė teigė negalinčios suprasti, kodėl vaiko neapgynė jo mama bei močiutė, kodėl įvairios tarnybos nesugebėjo užkirsti kelią smurtui namuose, jei apie tai buvo įspėtos.

„Šitas įvykis sukrėtė visą Lietuvą – įdomu, ar dabar kažkas keisis, ar dar kažko lauksim. Mano sesuo yra policininkė ir ji, iš kaimyninio buto girdėdama vaikų klyksmus, ne kartą kvietė policiją – ši atvažiuoja, pasižiūri, nuramina, ir viskas. Gal kokias baudeles už triukšmavimą gauna. Ir situacija vis kartojasi. Būtina tobulinti įstatymus“, – kalbėjo Inga Martinkienė.

Jautriai į įvykį prisipažino sureagavusi ir Simona Beniušienė: „Šiandien – man labai sunki diena. Sukilo prisiminimai – pati lygiai prieš 12 metų šią dieną palaidojau savo mirusią dukrą. Tada galėjau atiduoti gyvybę, kad tik ją išgelbėčiau, o čia – tėvai žudo vaikus. Tragedija. Nebėra žmogiškumo.“

S. Beniušienė įsitikinusi, kad nėra bausmės, kuri atpirktų padarytą nusikaltimą. „Jeigu jie yra žmonės – turėtų visą gyvenimą kentėti, jeigu jie suvokia, ką padarė“, – sakė S. Beniušienė.

Atsakinga visa visuomenė

Akcijoje dalyvavusios Ilona Ugintė ir Vaida Jakumienė išreiškė viltį, kad Kėdainių tragedija nebus užmiršta po savaitės ir bus ieškoma konkrečių sprendimų, gelbėjant vaikus nuo smurto. „Mes puolame ieškoti kaltų, kažką atleisti, bet čia ne tik institucijų kaltė, o visos visuomenės. Jei matai, kaip tampo vaiką, ant jo rėkia, turi reaguoti, nebijoti būti pilietiškiems – geriau tegu būna klaidingai pranešta, bet negalime tylėti“, – sakė I. Ugintė.

Jai pritarė V. Jakumienė, prisiminusi posakį, kad pasaulis daug kenčia, bet ne tiek nuo blogųjų siautėjimo, kiek nuo gerųjų tylėjimo. „Kai suvoki, ką tas vaikas iškentėjo tą dieną ir ne tik tą dieną, bet daug kartų, čia yra košmaras. Uždegti žvakę yra mažiausiai, ką mes galime padaryti tragedijos akivaizdoje. Reikia ne komisijas telkti, ne išvadų ieškoti, o socialinėms darbuotojoms duoti kažkokius konkrečius įrankius, – kalbėjo V. Jakumienė. – Galima paimti vaiką, bet kur jį padėt? Visi turime pareikšti norą, kad jeigu kas nutiktų, mes sutinkam priimti laikinai globai vaiką. Turime garsiai tai pasakyti ir pasistengti, kad vaikas pasijaustų saugus išplėštas iš smurto aplinkos“.

Uždegti žvakutes ir taip pagerbti nuo smurto nukentėjusius vaikus susirinko kelios dešimtys kretingiškių.

Sutrumpino reagavimo laiką

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Violeta Lukoševičienė teigė, kad reaguojant į Kėdainių tragediją Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsiuntė nurodymus, jog į smurtą artimoje aplinkoje privalu reaguoti nebe per 3 dienas, o per 2. „Nesvarbu, ar pats vaikas patyrė smurtą, ar jis tik buvo stebėtojas, kaip smurtaujama prieš kitus šeimos narius, – teigė V. Lukoševičienė. – Iš tiesų į kiekvieną pranešimą reikia kuo skubiau reaguoti, tačiau mūsų specialistams yra priskirta apie 50 funkcijų ir labai dažnai skyriuje lieka sėdėti tik vienas specialistas, vos spėjantis atsakinėti į telefono skambučius.“

V. Lukoševičienės teigimu, apie socialinės apsaugos sistemos tobulinimą yra kalbama jau seniai – deja, ne visi siūlymai būna išgirsti aukščiausios valdžios. Vedėjos įsitikinimu, bent jau Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai suformuotų visuomenės nuomonę, kad smurtauti prieš vaikus negalima ir kad už tai gali būti sulaukiama atitinkamo įvertinimo.

„Susiduriame su kita problema: visuomenės abejingumu. Žmonės bijo pranešti apie smurtavimą šeimose“, – pastebėjo V. Lukoševičienė.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas teigė, kad iš tiesų apie smurto prieš vaikus atvejus policija dažniausiai sužino iš socialinių darbuotojų ar Vaiko teisių apsaugos skyriaus. „Kai smurtą šeimose patiria suaugusieji – kaimynai praneša, o kodėl jie tyli, jei nukenčia vaikas?“, – stebėjosi A. Pužauskas, kurio teigimu, mūsų rajone pranešimų apie smurtą prieš vaikus sulaukiama per metus po keletą ir ne visi jie pasitvirtina.

---

Seimo narės Levutės Staniuvienės komentaras:

– Būtina priimti ir įtvirtinti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme visų smurto prieš vaikus formų apibrėžimus ir užtikrinti jų draudimą. Nors Įstatymo pakeitimo ir papildymo projektas Seime praėjo dvi stadijas, ir trečioje stadijoje buvo belikę priimti pataisas, tačiau nuspręsta jas atidėti ir peržiūrėti iš esmės. Už langų Seimo prieigose buvo mitinguojančių ir nepalaikančių skubotą tvarką, o Seimo narių elektroniniai paštai buvo užversti ir palaikančių, ir nepalaikančių nuomonėmis. Teikiamoji tvarka, už kurią turėjome balsuoti sausio mėnesį, buvo pavadinta „gaisro gesinimu“, įnešant sumaišties į šeimą ir visuomenę. Daugelis garsiai reiškė nuomonę, jog projekto pataisos smurto sąvoką apibrėžia labai abstrakčiai, ją galima interpretuoti kaip nori. Pagal šią tvarką ir tėvai, kurie atsakingai rūpinasi vaiku, galėtų būti pripažįstami smurtaujančiais prieš vaikus, patys nesupratę, ką blogai daro. Esu tikra, kad peržiūrėję, aiškiai apibrėžę kiekvieną vaiką žalojančią elgesio formą ir įstatymu pasakę, kad toks elgesys yra draudžiamas – galime sumažinti smurto prieš vaikus atvejus, kurti ir įgyvendinti modernias prevencijos priemones, diegti būtinas paslaugas šeimoms ir laiku pamatyti skriaudžiamą vaiką. Tai padaryti Seimas ir rengiasi vasario keturioliktą dieną susirinkęs į neeilinį posėdį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas