Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Viešėdama Antano Mončio namuose-muziejuje Karolina Masiulytė-Paliulis dalijosi prisiminimais apie savo vyresnį draugą, bičiulį A. Mončį: „Jam pirmiau, negu vyrui, pasisakiau, kad laukiuosi“, – tuomet atviravo ji.

Tvirtu tiltu tarp lietuviškos ir prancūziškos kultūros vadinama aktorė, vertėja, frankofonijos bei Prancūzijoje kūrusių lietuvių, tarp jų – ir kraštiečio Antano Mončio, palikimo puoselėtoja Karolina Masiulytė-Paliulis prieš pat Naujuosius metus Prezidento Fransua Olando (Francois Hollande) dekretu buvo apdovanota Prancūzijos Garbės legiono ordinu. Tai – aukščiausias šios šalies apdovanojimas civiliams asmenims.

Prancūzijos Garbės legiono ordinas ir ordino kavalieriaus vardas K. Masiulytei-Paliulis skirtas už nuopelnus antrajai jos tėvynei – Prancūzijai už režisūros darbus, vaidybą, vertimus ir bendrą indėlį į europinės kultūros puoselėjimą. Paveldėjusi prieškariu garsų Lietuvoje J. Masiulio knygyną, ji ir toliau puoselėja knygynų veiklą – 1999 m. Vilniuje įsteigė prancūziškų knygų knygyną. Ji taip pat ryžosi į prancūzų kalbą išversti lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio „Metus“, ir jau šiemet ši knyga turėtų pasiekti Lietuvos ir Prancūzijos knygynus.

Prieš porą metų K. Masiulytė-Paliulis lankėsi A. Mončio, iš Grūšlaukės apylinkių kilusio ir Prancūzijoje išgarsėjusio skulptoriaus, muziejuje-namuose, Palangoje, ir pasidalijo savo prisiminimais apie jį.

Anot šio muziejaus vadovės Loretos Turauskaitės, K. Masiulytę-Paliulis su A. Mončiu siejo labai seni ir tvirti draugiški ryšiai. „Jiedu abu visuomet labai džiaugėsi dėl Lietuvos. Atsimenu, 1991-aisiais, po Maskvos pučo, skridau į Paryžių pas dėdę. Karolina atvyko pas jį su didžiule puokšte raudonų, geltonų ir žalių rožių – trispalvės simboliu, ir sveikino atgavus Nepriklausomybę. Mes dar nė nežinojome, kad Islandija jau buvo mus pripažinusi. O skrendant iš Maskvos į Paryžių, jautėme begalinę įtampą, – buvo baugu, ar išleis ir ar išvis begrįšime į Lietuvą“, – prisiminė skulptoriaus dukterėčia L. Turauskaitė.

O viešėdama Palangoje Karolina taip pat papasakojo vieną įdomų momentą, kad tuomet, kai Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto pasirodė sovietų tankai, A. Mončys į savo namus Paryžiuje pasikvietė saviškius lietuvių bendruomenės žmones. „Jis labai mėgo jūros gėrybes, buvo šviežiai prisipirkęs krabų. Paleido juos ropoti ant grindų, o ant nugaros uždegė žvakutes. Sako: sovietų tankai ropoja, – reikia juos naikinti, ir įmetė krabus į vandenį“, – šokiruojančiais momentais su klausytojais A. Mončio muziejuje pasidalijo viešnia.

Anot L. Turauskaitės, Karolina šiandieną visokeriopai remia A. Mončio fondą, kuris rūpinasi skulptoriaus kūrybinio palikimo išsaugojimu.

„Labai džiaugiuosi, kad Europos kultūros širdyje taip garbingai įvertintas Mončio aplinkos žmogus, kuris didžiuojasi savo šaknimis, savo tėvyne“, – „Pajūrio naujienoms“ užtikrino L. Turauskaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas