Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vairuotojams – griežtesnė atsakomybė

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2017-01-06

„Kelių eismo taisyklės – tos pačios, atsakomybė – kita“, – taip nuo sausio 1 dienos įsigaliojusius įstatymų pakeitimus, aktualius vairuotojams, apibendrino Ričardas Kačinas, vadovaujantis Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriui. Didžiausia naujovė tapo tai, kad 1,5 promilės girtumo ribą peržengusiems vairuotojams bus taikoma nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė.

Įstatymų pakeitimus pakomentavę R. Kačinas ir Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Aušra Baločkienė paaiškino, kad baudžiamoji atsakomybė bus taikoma ne tik vairuotojams, bet ir praktinio vairavimo mokytojams, kurie mokymo metu buvo apsvaigę ir jų girtumas buvo didesnis negu 1,5 promilės alkoholio.

„Kiekvienąkart bus įvertinama ir alkoholio matuoklio galima paklaida. Jeigu įskaičius ir ją, girtumas bus didesnis negu 1,5 promilės alkoholio, tuomet tokį vairuotoją pareigūnai nuveš į gydymo įstaigą, kur bus dar ir paimta kraujo girtumui nustatyti. Jeigu čia būtų gauta išvada, kad visgi vairuotojo girtumas buvęs mažesnis, jo atžvilgiu ikiteisminis tyrimas būtų nutrauktas ir asmuo atsakytų administracine tvarka“, – tai, kaip praktiškai atrodys naujo įstatymo įgyvendinimas, paaiškino R. Kačinas.

Gresia nelaisvė

Vairuotojo, kuriam nustatytas didesnis negu 1,5 promilės girtumas, baudžiamąją bylą nagrinės teismas ir jis gali skirti baudą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 1 metų.

„Kai dar prieš kurį laiką buvo padidintos baudos girtiems vairuotojams – tai davė efektą, tačiau ilgainiui žmonės su tuo tarsi susigyveno. Tad manau, kad dabar šitaip sugriežtinta atsakomybė neblaiviems vairuotojams duos naudos, – dėstė R. Kačinas. – Iš tiesų 1,5 promilės girtumas yra gana didelis, šitaip apsvaigęs asmuo prie vairo tikrai yra pavojingas: jis vairuoja agresyviai, arba atvirkščiai – panyra į melancholiją ir gali nejučia išvažiuoti į priešpriešinę eismo juostą.“ Iš viso per pirmuosius 2016 metų 11 mėnesių Kretingos rajone buvo išaiškinta 115 neblaivių vairuotojų. Šiek tiek daugiau negu pusei jų nustatytas vidutinis ir sunkus girtumas.

Nereiks eiti į policiją

Vairuotojams, kurių girtumas lygus 1,5 promilės arba mažesnis, teks atsakyti pagal Administracinių nusižengimų kodeksą. „Tačiau jų bylas nagrinės nebe teismas, kaip buvo iki šiol, o policija. Be to, šios bylos bus nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, vadinasi, į policiją nusižengęs vairuotojas nebus kviečiamas, nebent jis pats to pageidautų. Priimtą sprendimą asmuo gaus registruotu paštu“, – teigė A. Baločkienė.

Taip, R. Kačino nuomone, bus taupomas ir pareigūnų, ir nusižengusių vairuotojų laikas. „Dažniausiai žmonės supranta, už ką yra baudžiami, ir dėl to nesiginčija, tad reikalavimas būtinai ateiti į bylos nagrinėjimą buvo perteklinis“, – mano R. Kačinas.

Šiek tiek padidėjo baudos ir vairuotojams, kuriems nustatytas lengvas girtumas (0,41-1,5 promilės alkoholio): būdavo skiriama bauda nuo 289 iki 434 eurų, o dabar – nuo 300 iki 450 eurų.

Važinėja be draudimo

Griežtėja ir baudos dėl lenkimo neleistinose vietose, pavyzdžiui, sankryžose, geležinkelio pervažose, pėsčiųjų perėjose – už šį nusižengimą buvo skiriama 28–43 eurų bauda arba vairuotojo pažymėjimo netekimas 1–3 mėn., o dabar – 170–230 eurų bauda su vairuotojo pažymėjimo praradimu pusei metų.

Nuo 23–34 eurų iki 50–100 eurų bauda pakilo ir už tai, jei važiuojama automobiliu, kuris nėra apdraustas privalomuoju draudimu.

„Labai daug Kretingos rajono gyventojų važinėja be draudimo. Per savaitę gauname mažiausiai 2–3 pranešimus, jog mūsų rajono gyventojų automobiliai, kurie yra neapdrausti, buvo užfiksuoti specialių prietaisų, kurių yra įrengta Klaipėdoje ir kituose didesniuose miestuose. Šie stacionarūs prietaisai automatiškai pagal automobilio numerius, draudimo duomenų bazėje patikrina, ar automobilis apdraustas, ir taip išaiškina pažeidimą“, – kalbėjo R. Kačinas.

Vairuotojo pažymėjimo neatgaus anksčiau

„Nebelieka ir laikino vairuotojo pažymėjimo, kuris būdavo išduodamas asmeniui tam laikui, kol jo administracinę bylą dėl vairavimo esant neblaiviam išnagrinės teismas. Dabar vos pareigūnams nustačius girtumą, žmogus jau netenka vairuotojo pažymėjimo“, – atkreipė dėmesį A. Baločkienė.

Be to, prarastą vairuotojo pažymėjimą nuo šiol galima susigrąžinti ne policijoje, kaip buvo iki šiol, o „Regitroje“. „Tik nebebus galima susigrąžinti vairuotojo pažymėjimą anksčiau termino. Anksčiau tokia galimybė buvo numatyta – jei praėjus pusei termino asmuo pateikdavo tokį prašymą“,– teigė A. Baločkienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas