Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pirmąkart lietuviškai – Šventojo Sosto istorija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-01-03
Enciklopedinio žinyno viršelis

Kretingoje neseniai apsigyvenęs 75-erių inžinierius Vladislovas Marciuška 15 metų rinko Romos popiežių istorijas ir sudarė visų 266 popiežių – tiek jų buvo nuo Šventojo Petro iki dabartinio popiežiaus Pranciškaus – enciklopedinį žinyną.

Enciklopedija „Popiežių istorija: nuo šv. Petro iki Pranciškaus. Vatikanas“ pirmąkart yra išleista lietuviškai, autorius taip pat pateikė panaudotos literatūros anglų kalba sąrašą bei internetinių portalų nuorodas.

V. Marciuška tvirtino, jog biografines popiežių gyvenimo bei jų veiklos detales rinkęs labai atsakingai ir objektyviai, – be internetinių portalų, vienas iš pagrindinių jo knygos šaltinių buvo mokslų daktaro bibliografo iš Floridos tarptautinio universiteto Salvadoro Mirandos bei jo komandos Vatikano archyvuose surinkta ir susisteminta medžiaga.

Sutikimą tam davęs pats S. Miranda, – apie tai liudija ir įrašas enciklopedijos pratarmėje.

V. Marciuškos sumanymui pritarė Lietuvos Vyskupų Konferencijos vicepirmininkas Panevėžio vyskupas Lionginas Virbalas, o įžanginį knygos žodį parengė kanauninkas bažnytinės ir civilinės teisės daktaras Robertas Pukenis.

Visą gyvenimą inžinieriumi – iš pradžių Panevėžio „Ekrano“ gamykloje, o vėliau – „Telekome“ – dirbęs V. Marciuška neslėpė, jog pradėti šį titanišką darbą jį paskatinęs gimtųjų Miežiškių kaimo, Šalčininkų rajone, klebonas Kostas Balsys. „Atėjau aplankyti kleboną prieš pat mirtį, jis man ir sako: parašyk visą tiesą apie Bažnyčią, kiek popiežių buvo – gerų ir blogų“, – savo darbo pradžią prisiminė pašnekovas.

Popiežius Pranciškus aplankė šv. Petro kapą grotose.

Jis tikino, jog į 363 puslapių apimties spalvotą enciklopedinį leidinį tesudėjęs 10 proc. surinktos medžiagos. Autorius pateikė ne vien 266 popiežių biografijas, bet sudarė ir lenteles, kuris iš jų ilgiausiai gyveno, ilgiausiai ir trumpiausiai valdė, kokie buvo vyriausi išrinkti popiežiai, susistemino popiežius pagal jų tautybes. Taip pat sudarė ir per visą krikščionybės istoriją buvusių 40 antipopiežių sąrašą.

Į leidinį V. Marciuška pridėjo ir 950 spalvotų nuotraukų – popiežių atvaizdų, skulptūrų, meno kūrinių iš Vatikano Šv. Petro bazilikos bei kitų šventovių, taip pat Vatikano miesto bei šventovės schemą-planą ir išsamų jo aprašymą.

„Nuo mažens esu tikintis žmogus, ir pačiam trūko mokslinių žinių apie Bažnyčią. Kai šio darbo ryžausi imtis pats, norėjosi, kad leidinys tarnautų visiems Lietuvos žmonėms, kad ir paprasti žmonės žinotų savojo tikėjimo istoriją. Juk ne kiekvienas ir šiandieną tegali nuvykti į šventąjį miestą Romą ir savo akimis pamatyti istorijos bei meno vertybes. Ir manau, kad šis 15 metų triūsas pateisins mano lūkesčius“, – į klausimą, kodėl vienas ėmėsi tokio darbo, kurį įprastai atlieka bendraminčių komanda, atsakė autorius.

Ligi tol, jis tvirtino, jau buvo sudaręs išsamią gimtinės istoriją, o dabar jau baigia sisteminti medžiagą apie kosmonautikos istoriją bei pilotuojamus skrydžius. Paraleliai taip pat renka medžiagą apie Nobelio premijos laureatus, JAV prezidentus, Olimpines žaidynes ir jų istoriją.

„Dokumentika yra mano didžiausias pomėgis. Dirbdamas „Telekome“ galėjau vienas iš pirmųjų Lietuvoje susipažinti su kompiuterinėmis bei interneto galimybėmis. Ir nuo tų „bėgių nebenušokau“, – pajuokavo pašnekovas.

---

Enciklopedija „Popiežių istorija: nuo šv. Petro iki Pranciškaus. Vatikanas“ jau iškeliavo po šalies knygynus. V. Marciuška tikisi, jog skaitytojai ją galės įsigyti ir Kretingos arbatinėje „Špitolė“. „Jeigu sutiktų platinti, ketvirtį kainos nuo parduotos knygos skirčiau Kretingos bažnyčios Švč. Mergelės Marijos altoriaus restauravimui“, – teigė autorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas