Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Studijos – bene kebliausias klausimas, su kuriuo neišvengiamai susiduria kiekvienas gimnazistas. Bandymas suderinti mokslus, užklasinę veiklą bei laisvalaikį nepalieka laiko įsigilinti į galimas studijų kryptis, būsimos profesijos pasirinkimui įtaką daro aplinkinių nuomonė bei nusistovėję stereotipai. Apie savo pasirinktą studijų kryptį ir įgytą profesiją su „Kuprine“ sutiko pasikalbėti valstybės sienų apsaugos tarnyboje dirbanti 23-ejų Evelina Jasulaitytė, kilusi iš Vydmantų.

Valstybės sienų apsaugos tarnyboje dirbanti vydmantiškė Evelina Jasulaitytė įsitikinusi, kad nėra vyriškų ar moteriškų profesijų – visos jos yra universalios, o pasirinkti studijas Medininkų pasieniečių mokykloje ją paskatino šeima.

– Kodėl pasirinkai tokią, iš pažiūros, ne mergaitišką profesiją? Kas tave tam pastūmėjo?

– Mano nuomone, nėra vyriškų ar moteriškų profesijų, visos jos yra universalios, tinkančios abiem lytims. Didžioji dalis mano giminės dirbo statutinį darbą, taigi nuo pat mažens buvau apsupta policininkų, kariškių, kuriuos matydavau pasitempusius, tvarkingus ir pasidabinusius oficialia uniforma – tai mano profesijos pasirinkimą ir formavo. Kai sulaukiau XII klasės baigimo, tikrai buvau giliuose apmąstymuose, kur stoti, kokia kryptimi eiti, tačiau nepraradau noro būti valstybės tarnautoja. Galiausiai pagelbėjo tėvai, kurie pasiūlė stoti į Medininkų pasieniečių mokyklą, o ir pasidomėjus mane ėmė vis labiau traukti ši profesija. Pirmiausia, pasitikrinau sveikatą CMEK‘e (Centrinėje medicinos ekspertizės komisijoje), vėliau Medininkų mokykloje patikrino ir mano fizinį pasirengimą – išlaikiau reikaligus testus, o suskaičiavus mano konkursinį balą buvau priimta į mokyklą.

– Kokie yra kriterijai, norint įstoti mokytis šios profesijos, o vėliau – norint gauti atitinkamą darbą pagal įgytą išsilavinimą?

– Baziniai reikalavimai yra šie: pabrėšiu, jog reikia būti nepriekaištingos reputacijos, turėti ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą; būti tokios sveikatos būklės ir fizinio pasirengimo, kuris leistų eiti pareigas vidaus tarnybos sistemoje, taip pat būti baigus vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigą ar kitą švietimo įstaigą.

– Kiek metų trunka tavo pasirinktos studijos?

– Pasieniečių mokykloje mokslai trunka 1,5 metų, tačiau nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. jų trukmė bus sumažinta iki vienerių metų. Mokykla, kurioje ruošiami būsimieji pasieniečiai, įsikūrusi Medininkuose, Vilniaus rajone. Sėkmingai ją baigusiesiems išduodami profesinio mokymo diplomai, suteikiantys pasieniečio profesinę kvalifikaciją, o visi kursantai įdarbinami Valstybės sienos apsaugos tarnybos padaliniuose. Taigi absolventams suteikiami pirminės grandies pareigūnų vidaus tarnybos grandinio laipsniai.

– Su kokiais sunkumais susiduri, dirbdama tokį darbą?

– Dirbant tokį darbą reikia būti užsigrūdinusiam ir pasirengusiam susidurti su visokiausiomis situacijomis, taip pat labai svarbu žinoti ir suprasti savo pareigas. Žinoma, jeigu patinka darbas, tai tie sunkumai įveikiami labai greitai, kadangi kiekviena situacija suteikia įvairių žinių, kurios kaskart prideda vis daugiau pasitikėjimo savimi ir lavina vidinį „aš“.

– Tavo manymu, kokie didžiausi pranašumai, dirbant Valstybės sienų apsaugos tarnyboje?

Visiems svarbus atlyginimas, o pasirinkus šią profesiją, – jis stabilus ir užtikrintas. Be to, gaunamos socialinės garantijos vidaus tarnybos pareigūnui: materialinis aprūpinimas, sveikatos priežiūra, draudimas, pensija, teisinė pagalba, kompensacijos, pašalpos ir kitos išmokos. Taip pat yra galimos karjeros galimybės Frontex Europos Sąjungos agentūroje, veikiančioje kaip specializuota ir individuali institucija, kurios pagrindinis tikslas yra koordinuoti darbinį bendradarbiavimą tarp valstybių narių pasienio apsaugos srityje, ir kitose tarptautinėse institucijose, siekiant karjeros aukštumų ne tik tarnyboje, bet ir tarptautinėje pasieniečių bendruomenėje.

– Kokios konkrečiai yra tavo pareigos darbe? Ar jos tave tenkina, ar visgi planuoji lipti karjeros laiptais aukštyn? – Džiaugiuosi, kad pasirinkau būtent šią profesiją, kadangi tikrai įdomu dirbti, o ir pati stengiuosi kuo daugiau išmokti bei tobulėti savo srityje. Šiuo metu dirbu Palangos užkardoje – darbinėje praktikoje tenka spręsti įvairių situacijų, ieškoti tinkamų sprendimo būdų. Yra toks posakis: koks grandinis nesvajoja tapt generolu. Siekiu turėti ne tik profesinį išsilavinimą, bet ir aukštąjį – šiuo metu studijuoju Mykolo Romerio universitete Viešojo saugumo fakultete Teisės ir Valstybės sienos apsaugos studijų programos III kurse. Kai užbaigsiu studijas, turėsiu galimybę dalyvauti konkurse ir užimti aukštesnę pareigybę, gauti geresnę darbo vietą.

– Kaip manai, kokios yra būtiniausios savybės norintiems rinktis šią specialybę ir su ja sieti savo ateitį?

– Pirmiausia – žmogus, planuojantis pasirinkti šią sritį, turi būti tikrai motyvuotas, tikėti savimi. Labai svarbu, kad patiktų tokio tipo darbas – tai leidžia įdėti daugiau pastangų, siekiant sužinoti bei išmokti. Be viso to, labai svarbios savybės yra sažiningumas, komunikabilumas, užsispyrimas bei ryžtas siekti užsibrėžtų tikslų, atsakingumas, noras tobulėti. Kita vertus, savybės, be kurių negali išsiversti nė vienas šios profesijos atstovas, mano nuomone, vienareikšmiškai yra širdyje deganti meilė tėvynei bei noras ją apsaugoti.

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas