Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Žygiuojantis lapinas“ iš Salantų įveikė Himalajus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-12-23

Salantiškį 43-jų Mindaugą Ivanauską daugelis pažįsta kaip mini zoologijos sodo savo tėvų sodyboje įkūrėją. Tačiau gyvūnų mylėtojas dega ne mažesne aistra kalnams, – dar sovietmečiu, jis tikino, išmaišęs Kaukazą, Tian Šanį, Pamyrą, vėliau – Alpes, Tatrus, Norvegijos kalnagūbrius, neseniai jis grįžo iš legendinių Himalajų, o vasarį ketina šturmuoti Užpoliarę Suomijoje.

Himalajus šturmavę „žygiuojantys lapinai“: (iš kairės) Mindaugas Ivanauskas, asociacijos įkūrėjas uteniškis Tadas Lapinas ir vilnietis Robertas Kurbedis.

Himalajai tapo mada

Salantiškis nėra alpinistas, bet – kalnų keliautojas, einantis į kalnus su grupele entuziastų, susibūrusių į Lietuvos keliautojų ir aktyvios gyvensenos asociaciją „Žygiuojanti lapė“, – žygeiviai taip pasivadinę pagal jos įkūrėjo Tado Lapino pavardę. Jie lipa aukštyn tol, kol kalnagūbrius įmanoma pasiekti keliais. Aukščiausiai – iki 6 tūkst. m – Mindaugas yra įkopęs į Pamyro kalnus. Sugrįžęs iš Himalajų – daugelio kalnų keliautojų svajonių rojaus, M. Ivanauskas visiškai nesididžiuoja ten pabuvojęs. „Himalajai tėra tik gražus mitas. Kopti į Himalajus jau tapo pasauline mada: žmonių ten – milijonai, klesti komercija. Daugelis keliautojų nori užsidėti paukščiuką, kad ten pabuvojo“, – neslėpė jis.

Į Nepalą išvyko keturiese: iš Vienos pasiekė Katarą, iš ten – Katmandu. Tačiau vienas iš jų grupės žygeivių kelionės tikslo neįveikė ir grįžo atgal. Trise įkopė į 5,5 tūkst. aukščio Kalapataro viršūnę, vedami vietinio gido. „Šie išsyk prisistato, siekdami pasipinigauti ir piešia tokią situaciją, kad be jų – nė žingsnio, nors galėjome be jo apsieiti“, – tikino salantiškis.

Anot jo, su 30 kg svorio kuprine perdien žygiuodavę po 5–6 val. Kylant vis aukštyn, ima trūkti oro ir jėgų. „Viską – maistą, rūbus, palapinę, miegmaišius – mes nešėmės patys. Ne taip, kaip kapitalistai – rankos kišenėse, o manta – ant vietinių šarpų pečių“, – palygino keliautojas.

Palei kelią, vedantį į viršukalnę, įrengti punktai, kur galima apsistoti nakvynei. „Nepaliečiai juose siūlo visko, ko reikia keliaujant, net – naminės. Bet mes maistą gamindavome patys ant kelioninės viryklės. Aš nereiklus maistui – vežiausi kruopų, makaronų, džiovintų produktų“, – pasakojo M. Ivanauskas.

Be specialios aprangos, vien su alpinisto batais, į kalnus kopiantis salantiškis Mindaugas Ivanauskas mano, jog bepigu keliauti, turint pinigų. Visai kas kita kalnuose išgyventi su tuo minimumu, kurį teišsiveža jis.

Dėvi tą, ką turi

„Einant į kalnus, labiausiai reikia ne brangių drabužių, o – ištvermės. Kai lieki vienas su didinga gamta, kartais atrodo, kad stogas važiuoja. Namie privalai palikti visus rūpesčius. Jei galvosi apie problemas, kurių čia būdamas neišspręsi, kalnų didybės neatlaikysi“, – tikino keliautojas.

Paprašytas parodyti aprangą, kurią dėvėdamas jis kopia į kalnus, salantiškis tik mostelėjo į tai, ką vilki dažną dieną – kareiviškas kamufliažines kelnes, šiltą bliuzoną ir striukę. „Alpinisto rūbai – ne mano kišenei, ką turiu, man gerai. Antra vertus, atkreipsi į save dėmesį, patykos banditai, įrems automatą – tuomet viską atiduosi, – keliautojas neslėpė, jog ir jam taip nutikę prieš 10 metų. – Tada tęsėme kelionę, bet tikslo nebepasiekėme“.

M. Ivanauskas ištraukė tik specialius alpinisto batus, – šie jam tarnauja jau 7-tus metus. „Be gerų batų neapsieisi, jie būtini, kad nenuslystum nuo uolos. Nepale, kuris yra viena skurdžiausių Azijos šalių, prašė juos parduoti, bet nesileidau į diskusijas“, – atviravo pašnekovas.

Į kalnus neima fotoaparato

Žygeivių trijulė (M. Ivanauskas – pirmas iš dešinės) Nepale, tarpinėje Himalajų stotyje – čia baigiasi kelias ir alpinistai kopia į Everestą.

Įdomiausia Nepale M. Ivanauskui buvo patirti beždžionių antplūdžius kelyje, pamatyti vienuolynus ant uolų, stebėti vietinių žmonių papročius, ypač – kaip degina mirusiuosius. „Kelių metrų atstumu mačiau, kaip padega ant uolos paguldytą kūną, o kai šis baigia liepsnoti, nuritina palaikus su pelenais į upę“, – sakė keliautojas.

Iš Himalajų, kaip ir kitų kalnų, juokėsi M. Ivanauskas, jis neparsivežąs nieko, išskyrus įspūdžius bei skolų. Kalnai jam esąs pats tikrasis poilsis: „Pervargstame – miegame palapinėse, kurias statome ant uolų, akmens ir sniego. Bet kalnuose gimsta pati tikriausia draugystė, – esame bendraminčių būrys, susitinkame ir po kelionių, ir dviračiais po Lietuvą palakstome“, – tvirtino salantiškis.

Su nostalgija jis prisimena savo pirmąsias keliones į Slovakijos Tatrus: „Tai, ką patiriame jaunystėje, labai ilgam įsirėžia. Užkopus į 2,5 tūkst. m aukštį ir paniręs į erdvę, kurioje susilieja dangus ir žemė, man atrodė, kad praradau laiko nuovoką“.

Ir dabar, išsirengęs į kalnus, jis neslėpė, neimąs nė fotoaparato: „Paklydęs nuo įprasto pasaulio, namo kalnų neparsiveši. Nuotraukose vaizdai – negyvi, man įspūdžių vėl norisi patirti gyvai“.

Prieš 4 metus salantiškis kalnų žygeivis sakė pabandęs ir žiemos žygius, – į šiuos leidžiasi su kita keliautojų kompanija. Dažniausiai keliauja po Suomiją, o šią žiemą, tvirtino, ketinąs leistis į Užpoliarę, kad pajaustų dvasios atpūtą: „Pasiilgstu savo vaikystės žiemos – sniego, šalčio, pusnių ir baltos ramybės aplink“, – sakė jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas