Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nors ruduo jau eina į pabaigą ir po truputį vietą užleidžia šaltesniam metų sezonui – žiemai, pasivaikščioti lauke, kol dar nėra visiškai žvarbu ir tamsu ankstyvais vakarais, nori kiekvienas. Kur nukeliauti Kretingos rajone, kad būtų įdomu apsilankyti ir smagu pamatyti kažką naujo, neatrasto, domėjosi „Kuprinė“, kalbindama kretingiškius.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

Evaldas Valantiejus, 26 m., laisvai samdomas stilistas:

1. Jau aštuntus metus skaičiuoju gyvenimą Vilniuje, ir kaip bebūtų apmaudu, retėja ir mano apsilankymai gimtojoje Kretingoje. Lengviau ir lengviau darosi pristatyti sostinę ir jos apylinkes lyg savo namus, tačiau ištaikius progą svečius kviečiu atvykti būtent čia, į Kretingą, su kuria pažintį visuomet pradedame nuo pasivaikščiojimo šalia grafų Tiškevičių tvenkinio. Mano nuomone, šis miestas yra ir visada bus gražiausias su visais čia gyvenančiais žmonėmis bei lankytinais objektais, tokiais kaip Astronominis kalendorius ir Saulės laikrodis, taigi dieną ar net dvi jau tikrai turėsite ką apžiūrėti.

2. Iš apylinkėse esančių vietų išskirčiau Japonišką sodą Mažučių kaime. Sodas kupinas spalvų, ypatingai pavasarį bei rudenį. Čia apskritus metus galite savarankiškai arba kartu su gidu pasinerti į japonų kultūros pažinimą.

3. Dar vienas įdomus objektas – pakrančių apsaugos baterija prie Baltijos jūros. Ji mane sudomino dėl paprasto dalyko – galimybės patekti ten, kur kasdien nepavyktų. Du zuikius nušausite vienu šūviu, kaip sako patarlė. Pamatysite bei išgirsite pasakojimus apie karo ginkluotės galybę bei pasivaikščiosite prie Baltijos jūros.

Rokas Balsys, 21 m., muzikos prodiuseris:

1. Visų pirmiausia, mano nuomone, vertėtų apsilankyti Kartenos piliakalnyje, kuris tiek istoriškai, tiek geografiškai yra labai įdomus. Ši vieta nebūtinai turi būti skirta pasivaikščiojimams, čia galima tiesiog nuraminti savo sielą ar atsiduoti mėgstamai veiklai, pavyzdžiui, fotografijai.

2. Kita, taip pat gana akį patraukianti vieta – Kėkštų jaunimo stovykla. Čia nuolat vyksta įvairios jaunimo stovyklos, suvažiavimai, rekolekcijos bei panašūs užsiėmimai. Ši vieta yra gera tuo, jog čia, esant progai, galima pabėgti ir pailsėti nuo miesto šurmulio.

3. Dar vienas lankytinas objektas, kurį norėčiau paminėti – Kretingos bažnyčia. Mano manymu, tai viena gražiausių Romos katalikų bažnyčių visoje Lietuvoje su puikiai išsaugotais ir turtingą istoriją bei paveldą turinčiais bažnyčios požemiais.

Aldas Vyšniauskas, 16 m., šokėjas, dainininkas

1. Kretingoje, gerai paieškojus, tikrai galima rasti vietų, kur smagiai praleisti laiką. Viena iš jų – daugiau susibūrimų negu lankytinas objektas – Kretingos Motiejaus Valančiaus bibliotekoje susikūrusi jaunimo erdvė „Savas kampas“. Tai viena iš tų vietų, kurioje smagiai ir įdomiai gali praleisti savo laisvalaikį. Čia susirinkęs jaunimas gali žiūrėti filmus, žaisti stalo žaidimus, diskutuoti, prisijungti prie knygų klubo ar tiesiog bendrauti prie puodelio arbatos, kai lauke jau siaučia rudeniški orai.

2. Kita vieta, verta apsilankymo, būtų roko muzikos stiliaus klubas – baras „Britanija“, kurio jaukioje aplinkoje galima išgirsti žymias Lietuvos grupes ar atlikėjus.

3. Tačiau jei norite apsilankyti kiek kitokioje, ramesnio pobūdžio aplinkoje, siūlau pasivaikščiojimą po Kretingos dvaro parką. Tai mišraus stiliaus parkas, kuris, mano nuomone, turėtų patikti daugeliui.

Štai tokį lankytinų Kretingos miesto ir rajono vietų TOP 10 siūlo Kretingos rajono turizmo informacijos centro specialistai:

1. Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios pastatų ansamblis

Pastatytas 1610–1617 metais Jono Karolio ir Sofijos Chodkevičių fundacija (restauruotas 1971–1978 m., 1980–1982 m.). Bažnyčia – viena seniausių išlikusių gotikos ir renesanso bruožų bažnyčia Žemaitijoje. Joje yra septyni altoriai, sukurti XVII–XVIII a., drožinėtomis skulptūromis puošta sakykla. Po centriniu altoriumi palaidoti fundatorių Chodkevičių šeimos nariai. Visi sarkofagai – unikalūs kultūros paminklai. Reikšminga sakralinė vertybė – Šv. Antano paveikslas.

2. Kretingos grafų Tiškevičių dvaras su Žiemos sodu

Rūmai pastatyti XIX a. 6–8 dešimtmetyje, restauruoti 1972–1988 m. Nuo 1992 m. dvare veikia Kretingos muziejus. Lankytojai čia gali susipažinti su dvaro istorija, dvarų kultūrą reprezentuojančiais meno kūriniais, archeologijos vertybėmis, numizmatika, senąja liaudies buitimi, Kretingos krašto istorija, šiuolaikinio meno kūriniais. Įstiklintoje oranžerijoje – Žiemos sode – visais metų laikais žaliuoja ir žydi egzotiški įvairių kraštų augalai. Nuo 2013 m. Tradicinių amatų centre organizuojamos įvairios edukacinės programos.

3. Dvaro parkas, Astronominis kalendorius su Saulės laikrodžiu

Kretingos dvarą supančiame parke lankytojai gali pasivaikščioti tarp išlikusių šimtamečių parko ąžuolų, paklajoti liepų ir kaštonų alėjomis, tvenkinių pakrantėmis. Dvaro parkas užima 23 ha plotą. 2002 m. parką papuošė Astronominis kalendorius su Saulės laikrodžiu. Čia išdėstytos trylika skulptūrų, simbolizuojančių senosios baltų kultūros tradicijas, lietuviškas šventes.

4. Kartenos piliakalnio istorinis-archeologinis kompleksas

Priešais Kartenos miestelį, kairiajame Minijos krante, stūkso XIII amžiaus piliakalnis, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas: kaip ant delno – Kartenos miestelis, Minijos vingis ir slėniai. Kartenos piliakalnio papėdėje – Kūlupio ir Minijos santakos slėnyje – stūkso Laumės kūlis. Kitapus Kūlupio yra Kartenos lurdas, įrengtas prie gydomosiomis savybėmis garsėjančio šaltinio. Piliakalnį, Laumės kūlį ir lurdą jungia žiediniu maršrutu nutiesti apžvalgos takai, kurių bendras ilgis – 2,8 kilometro. Pasivaikščiojimas gamtoje – tai viskas, ko reikia, kad visiškai atitrūktumėme nuo kasdienybės ir gerai pailsėtumėme.

5. Japoniškas sodas

Unikalus didžiausias Europoje 16 ha meistro iš Japonijos (Hajime Watanabe) ir gydytojo (Šarūno Kasmausko) kuriamas Japoniškas sodas Kretingos rajone su tūkstančiu bonsai medelių kolekcija, akmenų sodu, sakuromis, tvenkiniais. Šiuo metu padaryta apie trečdalis sodo kūrimo darbų. Siūloma arbatos namelyje pasimėgauti japoniška žalia arbata Matcha, pamaitinti laimę nešančius japoniškus karpius ir pabendrauti su sodo kūrėjais. Sodas kuriamas pagal senąsias japoniško sodo tradicijas, atkartojant natūralią gamtą, kur nė vienas elementas neturi išsiskirti iš kitų. Tai – susikaupimo ir savęs pažinimo vieta.

6. Poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“

Tai – didžiausias poilsio ir sveikatinimo kompleksas Vakarų Lietuvoje, kuriame – 12 baseinų jūsų poilsiui ir sveikatai. Kompleksas kviečia mėgautis vandens pramogomis, unikaliomis pirčių programomis, SPA ir sveikatinimo procedūromis, apsistoti viešbutyje ar miško apsuptyje esančiose rąstinėse vilose.

7. Baltų mitologijos parkas

Šių pažintinių takų tikslas – atskleisti baltų originalų pasaulio ir visatos sąrangos suvokimą per vaizdines (skulptūros) ir garsines (pasakojamąsias bei dainuojamąsias) formas. Taip pat siekiama parodyti senosios baltų pasaulėžiūros atvirumą šiuolaikinėms bendražmogiškosioms Europos vertybėms.

8. Orvidų sodyba-muziejus

Unikalų muziejų po atviru dangumi 1973 m. pradėjo formuoti akmens skulptorius Vilius Orvidas (1952–1992). Jo eksponatai – melioracijos metu išrauti medžiai, skaldyti „pasmerkti“ akmenys, kuriems kūrėjas stengėsi suteikti menišką išraišką. Sodyboje gausu akmeninių ir medinių skulptūrų, akmenų ir raštų kompozicijų. Sodyba rūpinasi skulptoriaus sesuo Palmyra su vyru Liudviku Beniušiu.

9. Imbarės piliakalnis

Imbarės piliakalnis su priešpiliu ir gyvenviete įrengtas I tūkst. pr. Kr. II pusėje ir gyvavo iki XIII a. vidurio. Piliakalnyje rasta titnaginių ir metalinių darbo įrankių, ginklų, papuošalų, lipdytos šiek tiek brūkšniuotu, lygiu ir grublėtu paviršiumi bei žiestos keramikos, apdegusių grūdų. Padavimai mena, kad vietovei vardą davė legendinė pilies valdovo duktė Imbarė (Inbarė). Šiuo vardu ji buvo pavadinta, kai motina užkeikė (žem. inbarė) dukrą už tai, kad ši pamilusi ir slapta išlaisvinusi pilies bokšte įkalintą riterį kryžiuotį.

10. Kalnalio apžvalgos bokštas

Nuo Kalnalio Šv. Lauryno bažnyčios pėsčiųjų takas veda prie 15 m aukščio apžvalgos bokšto, nuo kurio atsiveria kerinti Salanto senslėnio ir Imbarės piliakalnio panorama.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas