Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Vydmantiškė Milda Gečienė, taujėniškis Rokas Galvonas bei šiaulietis Justas Malinauskas Palangos jaunimui pristatė skirtingus kelius, atvedusius juos į verslininkų kėdę.

Kai kalba sukasi apie jauną verslininką, neabejotinai įsivaizduojama brandi, motyvuota, netikėtai iškilusi ar išgarsėjusi asmenybė. Antrajame renginių ciklo „Ateik. Išgirsk. Veik“, kurį organizuoja asociacija „Ateities specialistų klubas“, susitikime Palangoje visi norintieji turėjo galimybę susipažinti su tokių pasisekimo sulaukusių žmonių istorijomis.

Svarbiausia vertybė – šeima

Viena renginio pranešėjų –kraštietė, vydmantiškė, restoranėlio „A–petit“ savininkė ir vadovė Milda Gečienė. Ypatingo entuziazmo nestokojanti jauna mama augina dvejų metų sūnų ir dabar jau gali drąsiai teigti: labai norint, galima viską suderinti.

„Kai augi kurorte, tu tampi jo dalimi ir supranti, kad čia yra tas traukos centras, į kurį žmonės atvyksta kažką pamatyti, pailsėti, o tau, kaip vietiniam, belieka dirbti,“ – kalbėjo M. Gečienė.

Kadangi, išskyrus darbą restoranuose ar viešbučiuose, pats kurortas neturėjo daugiau ko pasiūlyti, jaunoji verslininkė ir pirmą savo uždarbį gavo kaip pagalbinė padavėja. Tiesa, šią savo patirtį lektorė įvardijo bene baisiausia, mat jos užduotis tuomet buvo ne tik plauti įrankius, valyti stalus, bet ir už baro pilstyti alų.

„Ilgą laiką dirbant toje pačioje sferoje užgimė idėja ir noras turėti kažką savo“, – sakė ji.

Kadangi kartu su seserimi Kristina merginos jau buvo sukaupusios nemažą praktikos ir patirties bagažą, idėją pradėjo plėtoti, kol užgimė ir pats „A–petit“ restoranėlis.

Kaip ir bet kuriam verslininkui, pradžia M. Gečienei ir jos šeimai, kuri mielai prisidėjo prie šios veiklos, nebuvo paprasta.

„Buvome jauni, labai bijojome atsiliepimų, tačiau atidavėme viską“, – prisiminimais dalijosi verslininkė.

Anot M. Gečienės, restoranėlis duris atvėrė 2013 m. gruodžio mėnesį, todėl pirmasis mėnuo Palangoje buvo itin sudėtingas, padėties nelengvino ir šventinis laikotarpis. Negana to, tuo metu jaunoji verslininkė dar spėjo apsiginti švietimo vadybos magistro laipsnį Klaipėdos universitete ir pagimdyti sūnų.

„Mūsų finansai buvo lygūs nuliui“, – teigė M. Gečienė sakydama, jog uždirbtus pinigus jauna šeima gana greitai išleisdavo savo reikmėms. O be to investuota ir į restoranėlio aplinką, kad susikurtų ją tokią, kokios norėjo jaunieji verslininkai.

„A–petit“ vadovės manymu, be artimųjų paramos tokio projekto nebūtų pavykę įgyvendinti: „Ko gero be šeimos, be to branduolio nė vienas iš čia esančių jaunųjų verslininkų nebūtų net pradėję.“ Jos teigimu, šiuo metu restoranėlis jau sieja keturias šeimas, kurios tarsi jungiasi į vieną bendrą. Anot M. Gečienės, „A – petit“ buitis itin glaudi, todėl vyrauja kitoks požiūris ir į jauną, darbo ieškantį žmogų – svarbu suteikti jam šansą.

Virtuvėje sukosi nuo mažens

Kitas renginio pranešėjas – jaunasis kulinaras iš Taujėnų Rokas Galvonas, šiuo metu besimokantis Kauno maisto pramonės mokymo centre, kalbėjo apie tai, kaip savo hobį paversti verslu. Savo pranešimo metu moksleivis teigė, jog jau ketverių metų jam virtuvė atrodė nepaprastas dalykas: „Visada mėgau žiūrėti, kaip gamina mama, močiutė, todėl labai džiaugiuosi, kad jos jau tada man leido viską išbandyti pačiam.“

R. Galvonas sakė iki šiol mėgstantis akcentuoti, jog tėvai privalo vaikystėje savo atžaloms leisti daryti tai, kas jiems patinka, nes tokiu būdu jau mažą vaiką galima nukreipti tinkama profesine linkme. Jaunasis verslininkas įvairius banketus, furšetus, degustacijas, vakarėlius pradėjo rengti būdamas 14-kos. Pirmasis banketas – dviejų patiekalų degustacija – buvo skirta net 80 žmonių grupei. Po renginio vaikinui teko atlaikyti pirmąją kritiką, žmonės stebėjosi, kaip ir kokiu pagrindu dirba šis vaikas.

„Netrukus sulaukiau skambučio iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, kuri pakvietė į pokalbį ir iškėlė sąlygą – privalau arba nutraukti savo veiklą, arba pagal visus reikalavimus įsirengti virtuvę“, – prisiminė R. Galvonas.

Ilgai nesvarstęs jis prižadėjo išpildyti pastarąjį nurodymą. Dabar jau emancipuotas septyniolikmetis pasakojo, jog jam taip pat yra tekę kreiptis į teismą, kad dar nesulaukus pilnametystės, būtų galima steigti savo įmonę, ir prisipažino, jog šis laikotarpis buvęs sudėtingas, nes verslą pradėti tokio amžiaus – retenybė.

Šiuo metu vaikinas jau gali pasigirti ypatingais pasiekimais: šešiolikos metų tapo internetinio realybės šou „Virtuvės mitų griovėjai“ (VMG) skelbto projekto nugalėtoju. Šis laimėjimas jam suteikė šansą tapti VMG komandos dalimi ir gauti asmeninę rubriką žurnale „Verdu ir kepu“.

„Manau, kad reikia būti unikaliam, todėl siekiu, kad manimi domėtųsi“, – sakė jaunasis kulinaras teigdamas, jog iki šiol neturi konkrečios personos, į kurią norėtų lygiuotis.

Anot jo, kažko pasimokyti galima iš kiekvienos maitinimo įstaigos, taip kaupiant reikalingą patirtį bei formuojant save kaip asmenybę.

Tikėti savo idėja ir savimi

Savo sėkmės istorija pasidalijo ir įmonės „Whatagraph“ savininkas bei vadovas, šiaulietis Justas Malinauskas, praėjusiais metais patekęs į TOP 10 startuolių sąrašą Lietuvoje. Dabar šis jaunas verslininkas jau yra pripažintas vienu perspektyviausių Baltijos šalyse. Būtent šiame regione vykstančioje informacinių technologijų bei verslumo konferencijoje „Switch!“, organizuotoje „Pitch competition“, iš 25 dalyvių „Whatagraph“ kompanija užėmė I vietą.

„Nuo mažens jutau paklausą ir galėdavau ją išpildyti“, – teigė J. Malinauskas, pridėdamas, jog jau mokykloje užsiiminėjo smulkiais „versliukais“, pardavinėdamas įvairias smulkmenas.

Pirmasis rimtas vaikino užsiėmimas buvo tinklapių kūrimo įmonė, kurią įsteigė dar nesulaukęs 16 m. Startuolis juokavo, jog kaip greitai pinigus iš to uždirbo, niekur neinvestavęs, taip greitai juos ir išleido. Vėliau vaikinas sakė mėginęs perpardavinėti pigiau įsigytus dviračius, tačiau šis verslas pasibaigė, kuomet šeimai teko atlyginti nuostolius dėl to, jog jaunuolis vieną prekę „pardavė“ keturiems skirtingiems asmenims.

Po įvairių pasisekimų bei nuopuolių gimė ir „Whatagraph“ kompanija, kurios idėja – portalų lankomumo statistiką analizuojančio įrankio „Google Analytics“ duomenis susisteminti ir informaciją pateikti pačiu paprasčiausiu būdu, vizualiai. Dabar įmonės klientai – žymūs prekių ženklai, tokie kaip „Vogue“, „Samsung“, „Desigual“ ir kiti. Kadangi marketingo srityje dirbantiems specialistams būtina rengti daugybę ataskaitų, kurias privaloma pateikti vadovams, „Whatagraph“, apjungdami kelias sistemas, suglaudina visą informaciją ir, pasitelkdami infografiką, tokius dokumentus padaro daug paprastesniais ir labiau suprantamais.

„Iš pradžių šios kompanijos idėja „atsigulė į stalčių“ ir ten pragulėjo beveik keturis mėnesius, nes man visi sakė, jog to nereikia, jog yra galybė kitų tokio tipo įmonių, – pasakojo J. Malinauskas. – Padariau didelę klaidą ir kurį laiką klausiau šių kalbų.“

Anot jaunojo verslininko, tai tapo puikia pamoka ir stimulu judėti pirmyn. Dabar vaikinas sako, jog nėra tokio dalyko, kaip sėkmė per vieną naktį: „Man ne pasisekė, aš tikrai daug dirbau.“

Siekiant savo svajonės, kuriant verslą, J. Malinausko nuomone, niekada nereikia klausyti mamos ar draugų, nes šeima visuomet parems, tikės bet kokia savo vaiko idėja, o draugai, kviesdami pasilinksminti ir viską mesti, tik nukreips dėmesį nuo pagrindinio tikslo. Jaunojo verslininko nuomone, sužinojus, ko nori iš gyvenimo, svarbiausia – pradėti.

Nijolė BERTAŠIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė

Verslui svarbus faktoringas


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas