Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūlupėnų mokyklai – Olweus vardas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2016-11-15

Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos direktorius Vidas Kelpša ir šios mokymo įstaigos socialinė pedagogė Dalia Mockuvienė pasidalino džiugia žinia: Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras pranešė, kad mokykla yra sertifikuota ir jai patvirtintas Olweus mokyklos vardas 2016–2018 mokslo metams.

Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos mokinių taryba su socialine pedagoge Dalia Mockuviene ir mokyklos direktoriumi Vidu Kelpša: pagal Olweus programą mokykloje dirbama visais lygmenimis – mokyklos, klasės ir inidividualiu.

Siekdama šio vardo, Kūlupėnų mokykla 2014–2016 mokslo m. įgyvendino Olweus programos Kokybės užtikrinimo sistemą (OPKUS), o gegužę Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro auditoriai atliko išorinį auditą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip mokykloje įgyvendinamas OPKUS standartas.

„Auditas buvo reiklus ir aukšto lygio, auditorių komanda dirbo visomis kryptimis – bendravo su mokytojais, mokinių tėvais, mokiniais, mokyklos administracija“, – tvirtino D. Mockuvienė.

Kad pateisintų Olweus mokyklos vardą, Kūlupėnų mokykla turi dirbti daug ir nuolat – į patyčių problemą dėmesį yra sutelkusi visa mokymo įstaigos bendruomenė: Olweus programa, pradėta įgyvendinti nuo 2011 m., mokyklai davė pastebimai daug – gerokai sumažėjo patyčių, mokiniai mokykloje jaučiasi saugūs, tėvai pasitiki mokykla.

„Mūsų mokyklos mokiniai jau įprato ir žino: pasisakyti dėl patyčių nėra skundimas. Bendraujama pasitikėjimo principu, vaikai išmoksta pasisakyti auklėtojui, tėvams, socialiniam pedagogui, mokyklos vadovui. Pasikeitė ir tėvų požiūris – jie drąsiau ateina į mokyklą pasiaiškinti dėl pakitusio vaiko elgesio arba žinodami, jog jų vaikas patyrė patyčias“, – apie kintančią mokyklos aplinką saugumo link kalbėjo V. Kelpša.

Kartu su socialine pedagoge jie teigė, jog patyčios – ne iš piršto laužta problema, ir jai atsirasti didelės įtakos turi nekokybiškos televizijos laidos, blogas suaugusiųjų pavyzdys, daug smurtinės informacijos. Labiausiai tyčiojamasi prasivardžiuojant, ignoruojant, išstumiant iš klasės, peikiant rūbus ir pan.

Dirbant pagal Olweus programą, mokykla kasmet turi atlikti tyrimus, kaip ta programa veikia, – rezultatai yra apdorojami Norvegijoje, iš kur ir yra kilusi Olweus programa.

Kūlupėnų mokyklos socialinė pedagogė D. Mockuvienė atkreipė dėmesį, jog geras rezultatas yra pasiektas todėl, kad, pirma, – į patyčias yra nedelsiant reaguojama, antra, – problemoms spręsti yra sutelkta visa mokyklos bendruomenė. Ir jeigu 2011 m. – Olweus programos pradžioje – vaikų, kurie patyrė patyčias, buvo 21,7 proc., 2014 m. – 17 proc., tai 2015 m. tokių vaikų bebuvo 7,4 proc. Tarp patyčių, išsiaiškino mokytoja, labiausiai vyrauja prasivardžiavimas.

Olweus programa Kūlupėnų pagrindinėje mokykloje yra integruota į mokomuosius dalykus, dukart per mėnesį rengiamos klasės valandėlės, mokykloje organizuojamas budėjimas.

„Budi tik suaugusieji – mokytojai ir aplinkos darbuotojai. Ir ne tik mokykloje, bet ir kieme. Kiekvienas budėtojas ryši ryškų šaliką, kas išskiria, atkreipia dėmesį, – paaiškino socialinė pedagogė D. Mockuvienė. – Budėtojai stebi „karštuosius“ mokyklos taškus – laiptinę, koridorius, žaidimų, sporto aikšteles – vienu žodžiu, labiausiai stebimos tos vietos, kuriose yra patyčių pavojus. Ir kai pabandėme išsiaiškinti, ar mokykloje yra vieta, kurios nestebi budėtojo akys, tokios vietos iš esmės nėra – vaikai žino, jog jų elgesys nuolat stebimas, o patyrę patyčias į suaugusįjį gali kreiptis bet kokiu momentu“.

Socialinės pedagogės pagalbininkai, vykdant Olweus programą, – ne tik mokyklos vadovas, kolegos pedagogai, darbuotojai, bet ir mokyklos mokinių taryba, kuri veda diskusijas, vykdo projektą „Bendraamžis – bendraamžiui“ ir taip kartu mokosi spręsti konfliktus, vykdyti prevenciją. Už gerą elgesį mokiniai yra skatinami – pasibaigus mokslo metams rengiamas konkursas „Metų spindulėlis“, per kurį kiekviena klasė renka tolerantiškiausią mokinį, gerai besielgiantys, motyvuoti mokiniai kasmet pakviečiami į ekskursiją.

„Olweus programos priemonės padeda ugdyti vaikų emocinį intelektą, psichologinį atsparumą, gerinti mokinių tarpusavio santykius, kurti saugesnę mokyklos atmosferą“, – prevencinės programos nauda neabejojo mokyklos direktorius V. Kelpša ir socialinė pedagogė D. Mockuvienė.

---

Olweus programa vykdoma bendrojo lavinimo mokyklose, siekiant mažinti patyčių ir kitokio asocialaus elgesio apraiškas. Šios programos tikslas – mokyti visą mokyklos personalą atpažinti, pastebėti patyčias ir tinkamai į jas reaguoti. Nuo 2011 metų Olweus programą Lietuvoje koordinuoja ir įgyvendina Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras. Šiuo metu pradedamas V Olweus programos vykdymo etapas.

Norvegijoje sukurta ir jos autoriaus bei patyčių tyrimų pradininko ir eksperto prof. Dan Olweus vardu pavadinta programa į Lietuvos mokyklas atkeliavo 2008 m. D. Olweus, tyręs agresyvų vaikų elgesį Norvegijoje, sukūrė ir pagrindė savo teorijas apie patyčių mitus ir realybę. Olweus programa buvo ir tebėra sėkmingai taikoma Norvegijos, JAV, Švedijos, Islandijos, Anglijos, Škotijos, Airijos, Olandijos, okietijos, Australijos, Japonijos mokyklose.

JAV veikiantis Smurto tyrimų ir prevencijos centras paskelbė „Olweus“ programą viena iš 12 efektyviausių smurto prevencijos programų pasaulyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas