Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Darbas gydo, kūryba pakylėja

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2016-11-04

„Kiekvienam žmogui būtina rasti veiklos sritį, kurioje jis gali užsimiršti, atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio, išlaisvinti mintis, kad pabūtų pats su savimi. Vienus gydo darbas, kitus – kūryba, sportas ar žvejyba“, – apie Padvarių socialinės globos namuose gyvenančių žmonių užimtumo svarbą kalbėjo direktorė Rima Narmontienė.

Padvarių socialinės globos namų saviveiklininkai ypač mėgsta linksmus improvizuotus vaidinimus.

Padeda užpildyti dieną

„Kas rytą pro langą matau aplinką tvarkantį vieną mūsų žmogų: grėblį – į rankas ir iškeliauja tvarkyti aplinką. Žiemą pasiims kastuvą ir valys takus, o vasarą gremžia šaligatvių trinkeles. Matau, kaip dirba susikaupęs, – pats su savimi ir pasišneka. Pagalvojau: orai lauke vis labiau vėsta – norėjau pasiūlyti užsiimti rankdarbiais, bet jis į nė kalbas nesileido – jam geriausia ir sveikiausia, sakė, esą dirbti lauke“, – tvirtino globos namų vadovė.

Ji tęsė mintį: „Kitam vėlgi siūlėme dalyvauti saviveikloje, bet šis atsakė, kad jam geriausiai sekasi padėti moterims valgykloje, kur sukrauna kėdes, pašluosto grindis, ir čia jaučiasi reikalingas. O vienas į kitą globos įstaigą jau išvykęs vaikinas buvo pamėgęs sveiką gyvenseną ir užsispyręs keliskart per dieną treniruodavosi mūsų sporto salėje“.

R. Narmontienė neslėpė, jog nėra paprasta kiekvienam globos namų gyventojui surasti jam labiausiai patinkančią veiklą, kuri jam teiktų didžiausią pasitenkinimą. Socialiniai darbuotojai stebi žmones ir stengiasi padėti užpildyti jų dieną, kad gyvenimas įstaigoje būtų kuo spalvingesnis.

Atskirame globos namų dviejų aukštų pastate yra įkurdintas Užimtumo centras, kur veikia rankdarbių, molio, siuvinėjimo, vilnos vėlimo, piešimo ant šilko ir stiklo terapijos užsiėmimai. Kad įvairios veiklos sudomintų žmones ir teiktų jiems kuo daugiau malonumo, rūpinasi užimtumo specialistė Vykinta Morozovienė. Centre įrengtas keltuvas, kad į jį patekti galėtų ir vežimėliuose sėdintys neįgalūs žmonės.

Pastatytame įstaigos šiltnamyje daržovių pietums per vasarą užaugina daržininkų būrelio nariai, kiti puoselėja gėles įstaigos holuose.

Vesti renginius ir persikūnyti į įvairius personažus itin sekasi Ričardui Dvornikovui.

Švenčių ir repeticijų užkulisiai

„Nemažai mūsų žmonių kūrybinį gėrį aptinka dalyvaudami saviveikloje. Esame įkūrę kapelą, mišrų ansamblį, – meno vadovais dirba Daiva Pociuvienė ir Petras Rudys. Veikia giedotojų būrelis, kuriam vadovauja Aušra Girdenienė. Mūsų giedotojai gieda per šv. Mišias mūsų koplyčioje, kai sykį per mėnesį atvyksta broliai pranciškonai, susirenka pagiedoti per Gavėnią“, – apie saviveiklininkų užimtumą pasakojo R. Narmontienė.

Už globotinių šventes atsakinga 13 metų šioje įstaigoje meno vadove dirbanti D. Pociuvienė sakė, jog kaskart pati rašydama scenarijų stengiasi, kad renginiai nebūtų pernelyg sudėtingi, o būtų linksmi ir keltų žmonėms nuotaiką. „Švenčiame visas valstybines šventes, Motinos ir Tėvo dienas, Kūčių vakarą, kad žmonės pasijaustų kaip namie, rengiame naujametinį karnavalą. Patys siūdinamės rūbus, ruošiame dekoracijas. Į kiekvieną naują programą stengiamės įtraukti ir naujų žmonių“, – tikino D. Pociuvienė.

Ji neslėpė, jog dauguma jaunesnio amžiaus saviveiklininkų – tai žmonės su psichikos negalia, ir nėra paprasta repetuojant. „Būna, užsispiria, bet reikia būti atlaidžiam, išlaukti, kol žmogui nueina garas, supranti, jog toks jo elgesys – iš ligos. Kiti persitempia: yra tokių aktyvistų, kurie dalyvauja, kur tik begali. Paraginame keletą dienų atsitraukti, praeina įtampa ir žmogus vėl sugrįžta“, – nematomus savo darbo užkulisius pravėrė D. Pociuvienė.

Į kūrybinį procesą išvien su gyventojais įsitraukia ir globos įstaigos darbuotojos.

Veiklose išskleidžia sparnus

Pašnekovės pasidžiaugė, jog jų globos įstaigoje yra itin kūrybingų asmenybių. „Mūsų Ričardas, taip vadiname renginių vedėją Ričardą Dvornikovą, yra itin įvairiapusė asmenybė, jis dalyvauja ir darbo terapijoje – padeda per talkas, prieš Vėlines važiavome apkuopti iš čia iškeliavusių gyventojų kapus, gali kurti rankdarbius. Bet kai jam patikime vesti renginius, šioje veikloje jis tiesiog sklendžia ant sparnų“, – tvirtino R. Narmontienė.

„Džiaugiamės savo muzikanto Roberto Šadausko, grojančio pianinu, akordeonu ir dūdele, gebėjimais bei Danguolės Viluckaitės, turinčios gražų balsą, užsidegimu dainuoti“, – sakė D. Pociuvienė.

Sutuoktiniai Vida ir Kęstutis Malakauskai – taip pat aktyvūs įstaigos saviveiklininkai, jiedu dainuoja kapeloje bei ansamblyje, o Vida dar rašo ir skaito eiles. Publicistas Vitoldas Čapskis renka medžiagą iš įvairių šaltinių įvairiomis temomis ir įdomiai pateikia jas per popietes. Albertas Urbonavičius ne tik lipdo skulptūras papjė mašė technika, bet ir piešia paveikslus, mėgsta deklamuoti ir, būdamas fiziškai neįgalus, netgi – šokti.

Padvariškiai renkasi į šokius

Kas penktadienį Padvarių globos namuose vyksta šokių vakaras, kur skamba gyva muzika, – dainomis poras linksmina P. Rudys. Šokėjai, anot jo, mėgsta jo atliekamus populiarius šlagerius.

„Yra kelios draugaujančios mūsų gyventojų poros, kurios labai mėgsta šokti. O ir šiaip šokiai – tai galimybė žmonėms iš skirtingų korpusų susieiti pabendrauti, – mūsų šeimininkės jiems parūpina arbatos ir kavos. Sulaukiame ir svečių: kaskart atvažiuoja pilnas autobusas senjorų iš Kretingos socialinių paslaugų centro“, – pasakojo P. Rudys.

Tačiau, neslėpė R. Narmontienė, būna, kad žmogaus neįmanoma niekuo sudominti. Problemos, anot jos, iškyla dėl tam tikrų žmogaus psichikos sutrikimų arba dėl priklausomybių, likusių iš ankstesnio žmogaus gyvenimo etapo.

„Sudėtinga kažkuo sudominti buvusius alkoholikus, – dažniausiai jie sėdi prie televizoriaus, paskaito laikraščius, pasivaikšto, tačiau darbinėje veikoje ar kūryboje savęs realizuoti nenori“, – sakė vadovė, neslėpdama, jog tokie žmonės sudaro kone dešimtadalį jų įstaigos kontingento.

+-


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas