Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pasijuto kaip įkišti į maišą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-09-20
Rinktis nebuvo iš ko: kapines įrengti vietoj sąvartyno, arba laidoti į balą ar į kalvos šlaitą. Be to, jos įrengiamos pagal supaprastintą ir gerokai pigesnį projektą“, – tvirtino Kartenos seniūnė Gintarė Padvaiskienė.

Prasidėjus plėtros darbams senosiose Kartenos kapinėse, kai kurie rajono politikai tvirtino buvę nemaloniai nustebinti – anksčiau pritarę žemės sklypo pirkimui, tačiau nežinojo, jog viešieji darbų pirkimai jau įvykę. Taip pat paaiškėjo, jog įrengti 1,5 ha kapinių plotą kainuos 106 tūkst. eurų, – kone tiek pat, kiek kainavo įrengti 1 ha moderniose Petrikaičių kapinėse.

Nustatė iš akies

Tarybos narys Alvydas Jonaitis piktinosi, kad rajono Strateginės plėtros tarybos posėdyje tik praėjusią savaitę sužinoję, jog jau įvykę Kartenos kapinių įrengimo viešieji paslaugos pirkimai – konkursą kapinėms įrengti laimėjusi bendrovė „Alkuras“ iš Palangos, ir jau vyksta darbai.

„Opiausia problema Kretingoje – viešieji pirkimai. Susitarimai įvyksta prieš posėdį, niekas nieko nežinojo apie konkursą, tik ėmė ir atsirado įmonė“, – tvirtino A. Jonaitis.

Jį palaikė ir Strateginės plėtros komiteto pirmininkas Dangiras Samalius: „Kad bus rengiamos kapinės, žinojome, nes patys anksčiau balsavome rajono tarybos posėdyje. Tačiau šiuokart labai trūko konkrečios informacijos apie žemės plotą, kiek kainuos darbai, kaip jie vyks“.

Jie sakė nežinoję, kad ir kapinių plėtra vyks 2 etapais. „Sukviečia į posėdį, Statybų skyrius nepateikia sąmatų, nors darbai jau vyksta. Jeigu ateiname svarstyti, turime žinoti konkrečius skaičiavimus, kainas, o dabar esame lyg įkišti į maišą – po to rajono vadovai pyksta, jei mums atrodo per brangu, piktinasi ir kretingiškiai“, – kalbėjo A. Jonaitis.

Anot jo, Kretingos rajone jau yra įrengtos dvejos kapinės – Baltkalnio ir Petrikaičių, tad Statybų skyriaus specialistai galėjo išsivesti kainos vidurkį – pasakyti, kiek ten kainavo įrengti 1 ha ploto, ir palyginti su Kartenos įkainiais. „Kaip supratome, anose kapinėse 1 ha ploto savikaina kone tokia pati, kaip Kartenoje, nors ten įrengtos prieigos – atvesti inžineriniai tinklai, trinkelėmis pakloti takai, apšvietimas, pastatyti kolumbariumai. O Kartenoje nėra numatyta šitaip tvarkyti infrastruktūrą – tik atvežti ir paruošti žemę kapavietėms. Kai posėdyje paklausėme, iš kur žinote, kiek reikės atvežti žemių, pasakė – įlipome į duobę ir iš akies nustatėme“, – pasipiktinimo neslėpė A. Jonaitis.

Kapinėms tebus skirtas maždaug 1 ha plotas, o dar 0,5 ha palikta kaip žalioji zona. Ją ties žvyrduobe ketinama apsodinti pušaitėmis.

Neprivalo pranešti bendrovėms

Tačiau viešuosius paslaugos pirkimus organizavusi Kartenos seniūnė Gintarė Padvaiskienė nesutiko su A. Jonaičio teiginiu. „Birželį Strateginės plėtros tarybos nariai posėdyje buvo informuoti, kad žemė yra nupirkta dar 2012 m. ir prasideda kapinių įrengimo darbai. Informacija apie viešuosius pirkimus yra skelbiama viešame Kretingos rajono savivaldybės tinklalapyje, – pirkimams buvo duotas 12 dienų terminas – nuo rugpjūčio 11iki 23 d. Aš gi neprivalau pranešti apie tai kiekvienai rajono statybinei organizacijai“, – teigė seniūnė.

Žemės sklypas, kurio plotas – 1,57 ha, Kartenos kapinėms praplėsti buvo nupirktas iš privataus asmens už 4 tūkst. eurų. Ši žemė, besidriekianti už kapinių žvyrduobės link, buvęs kolūkio laikų sąvartynas, į kurį ligi pat šiolei karteniškiai gabendavo ne tik senų betoninių paminklų luitus, bet ir padangas, automobilių detales bei kitokį šlamštą.

Anot G. Padvaiskienės, kapinėms čia tebus pritaikyta tik 1 ha ploto, o 0,5 ha palei žvyrduobę bus palikta kaip žalioji zona, kurią nuo poilsio zonos ketinama apsodinti pušaitėmis.

„Tam, kad žinotum, kiek reikia atvežti žemės, užtenka suskaičiuoti pagal parametrus – gylį, plotį, ilgį, – viskas labai elementaru. Teks atvežti apie 14 tūkst. kub. m žemės. Kiek kainavo 1 kub. m grunto, pasakyti negaliu, nes tai – konfidenciali bendrovės „Alkuras“ informacija“, – teigė G. Padvaiskienė.

Kainų skirtumas – nežymus

Jonas Drungilas, rajono tarybos narys ir Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas, akcentavo, jog kapinėms ruošiamas gruntas turi būti ypač gerai sutrombuotas: „Jeigu gruntas nebus kokybiškai paruoštas, kaimyninėse kapavietėse galima tikėtis įgriuvų“.

Jis tvirtino nežinąs, ar gerai suskaičiuoti Kartenos kapinių plėtros darbų įkainiai, nes posėdyje nebuvo pateikta išankstinė medžiaga, tačiau žinąs, jog naujas kapines įrengti yra labai brangu.

„Mums teko iškirsti medžius ir krūmus, ligi 2,5 m gylio nugremžti senąjį žemės sluoksnį, kad neliktų senojo laužo. Į jo vietą vežamas specialus gruntas – priesmėlis, o nuokalnę teks užpildyti net iki 4 m gylio, taip pat sutvirtinti šlaitą“, – šiemet planuojamus atlikti darbus vardijo seniūnė. Šie darbai kainuos 86 tūkst. eurų, – 40 tūkst. eurų iš jų Savivaldybė jau skyrė.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko pateiktomis žiniomis, įrengti 8,5 ha Petrikaičių kapines Savivaldybei kainavo 960 tūkst. eurų, arba 1 ha – 113 tūkst. eurų, o Darbėnų Baltkalnio kapines – 235 tūkst. eurų.

Palyginus kainas –106 ir 113 tūkst. – skirtumas lyg ir nežymus. Tačiau G. Padvaiskienė pabrėžė, jog Petrikaičiuose nereikėję atlikti brangių žemės darbų, kapinės ten buvo įrengtos pievoje.

Kitąmet reikės dar 20 tūkst. eurų tam, kad naująjį Kartenos kapinių plotą apjuostų tvora, būtų skalda išpilti pėsčiųjų takai, įrengta kelių vietų automobilių stovėjimo aikštelė.

Į balą arba į šlaitą

Seniūnė taip pat nesutiko su A. Jonaičio teiginiu, kad karteniškiai pasirinko patį brangiausią variantą: „Šį kapinių plotą rengiame be techninio projekto, – senųjų kapinių plėtrai nėra tokių reikalavimų, kaip naujoms. Jeigu būtume kitapus kelių įrengę naujas kapines, jos būtų kainavę 800 tūkst. eurų. Be to, ši žemė buvo nupirkta jau anksčiau“.

Kartenos seniūnės teigimu, kapinių plėtrai tiesiog nebuvę kitos alternatyvos: „Piliakalnio link žemės užliejamos, o kitapus – kalva. Rinktis dar galėjome – laidoti į balą arba į šlaitą. Todėl ir buvo nupirkta gretima sąvartyno žemė“.

„Norėtume, kad karteniškiai kitąmet rudeniop jau galėtų laidoti artimuosius į praplėstas kapines, nes senajame plote belikę vos 2 eilės – keliasdešimt kapaviečių“, – patikino G. Padvaiskienė.

Praplėtus kapines, manoma, jog jų karteniškiams turėtų užtekti bent 50 metų. Pernai į Kartenos kapines atgulė 75 asmenys: iš jų 25 – į naujas, kiti – į šeimos kapavietes.

---

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko komentaras:

– Pagal galiojančią tvarką, tarybos bei komitetų nariams 3–5 dienas prieš posėdį yra išdalijama medžiaga. Jeigu kyla kokių nors klausimų, jie iš anksto gali paprašyti papildomų dokumentų. Tačiau, patys to nepadarę, posėdžiuose šokdina – vienas vienaip, kitas kitaip. Tačiau šokti pagal kiekvieno dūdelę negaliu. Kiekviename tarybos posėdyje sėdžiu kaip ant adatų: aš gi negaliu būti kompiuteris ar robotas, ir kiekvienąsyk atmintinai žinoti, kas, kiek ir kada kainavo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas