Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Silkės akys išduoda šviežumą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2016-09-02

Perkant žuvį, nesunkiai įsitikinti, ar ji šviežia, galima iš išsipūtusių jos akių ir žiaunų, – jei akys įdubę, žiaunos subliuškę, o kūnas gelsvos spalvos, vadinasi, silkė „iškišama“ jau gerokai senstelėjusi.

Kretingiškė Violeta Buzienė piktinosi, kad turgelyje Rotušės aikštėje bei turgaus prieigų kioske ji nusipirkusi pasenusią silkę.

„Parsinešiau namo, matau, kad minkšta, ištižusi, viduje – kraujuojanti. Supratau, kad ji buvo užšaldyta, o po to vandeny išmirkyta ir pasūdyta. Baugu tokią ir valgyti, kad neapsinuodytum. Esu silkės mėgėja, o ir žuvis dabar brangi – tad ją ir pakeičiu pigesne. Silkė skanu su šviežiomis bulvėmis, bet jau kelintąsyk Kretingoje vis apsiperku“,– redakcijai guodėsi skaitytoja.

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo pareigas laikinai einantis Virgilijus Liepinis sakė, kad dėl nekokybiškos silkės į jų tarnybą sykį kreipėsi moteris, tačiau nuvykę specialistai pjaustė ir tyrinėjo silkę, tačiau nenustatė, kad ji būtų nekokybiška ir netinkama parduoti. „Galbūt silkė buvo atvežta ne tuo pačiu metu, o gal paimta iš kitos talpos“, – svarstė V. Liepinis.

Jis patikino, jog prekybos vietas pasiekianti silkė iš pradžių ir būna būtent užšaldyta. „Į Lietuvą atkeliauja silkė, sugaudyta Atlanto arba Ramiajame vandenynuose, ir mus pasiekia užšaldyta laivų triumuose, antraip transportuojant sugestų. Gamybinėse įmonėse silkė yra atšildoma ir sūdoma, o iš įmonių ją paima prekybininkai“, – pasakojo V. Liepinis.

Gerai sūdyta silkė nepatamsėja, jos raumenys yra kieti, silpnai sūdytos – minkštesni. Per silpnai pasūdytos silkės viduje gali būti kraujo. Pernelyg šiltai laikyta silkė taip pat suminkštėja ir pagelsta.

V. Liepinis negalėjo tiksliai pasakyti, kiek dažnai žmogui patartina valgyti silkę: „Nesu medikas dietologas, tačiau manau, kad kiekvienam – individualiai. Žuvis žmogui yra reikalinga, tačiau kiek dažnai valgyti silkę, tą poreikį turėtų jausti pats žmogus. Sūdytų produktų reikėtų vengti vyresnio amžiaus žmonėms, nes šie išprovokuoja organizmo dehidrataciją“, – patarė pašnekovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas