Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kartenos miestelis pasidabino naujomis spalvomis – prie kultūros namų esanti nuo sovietinių laikų likusi vadinamoji garbės siena jaunų menininkų iš Vilniaus grafiti technika išpiešta įvairiais simbolinę prasmę turinčiais baltų, pagoniškojo tikėjimo motyvais, susietais su šių dienų realijomis.

Jaunieji menininkai iš Vilniaus: Kipras Dubauskas ir Eglė Razumaitė (šalia – Kipro dukra Bitė)

Kad piešinys atsirastų ant sienos, pasirūpino Kartenoje augęs menininkas Robertas Narkus, kuris inicijavo projektą ,,eeKūlgrinda“. Pagal šį projektą organizuojama eksperimentinės inžinerijos stovykla, į kurią susirenka menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Čia atvyksta kūrėjai iš Šveicarijos, Didžiosios Britanijos, Austrijos, Olandijos, Švedijos, Estijos ir kitur.

,,Šis piešinys, papuošęs seną sieną, yra tarsi raktas į šiųmetinę stovyklą, taip pat tai yra ir mūsų indėlis prisidedant prie Kartenos miestelio kultūros puoselėjimo“, – kalbėjo projekto ,,eeKūlgrinda“ iniciatorius Robertas Narkus.

Jaunieji menininkai iš Vilniaus Kipras Dubauskas ir Eglė Razumaitė ant sienos sukūrė piešinių ciklą, kuris reiškia žmogaus gyvenimo ėjimą iš praeities į dabartį. Pati tvora įgyja tarsi simbolinę laiko juostos prasmę, kurioje telpa tai, kas buvo, yra ir kas bus. Todėl piešiniai yra tarsi pereinantys iš konkrečiai atpažįstamų pagoniškojo tikėjimo motyvų į dabarties abstrakcijas.

Jose galima pamatyti pirmapradį pasaulio kūrimąsi, tris svarbiausias stichijas – ugnį, vandenį ir orą – bei tris svarbiausias erdves – dangų, žemę ir požemį. Piešiniuose galima atpažinti senuosius baltų mitologijos ženklus: saulę, kaip visa ko pradžią, žaltį, pasaulio medį, žvaigždę, žirgą, gyvatę... Šie motyvai grėsmingai apgaubti šiuolaikinės civilizacijos šešėlio. Menininkai kalba apie amžiną gėrio ir blogio kovą.

Piešiniuose ant tvoros atpažįstami baltų mitologijos simboliai: pasaulio medis, žaltys, saulė...

,,Iš tikrųjų žmogus turi susikurti savo santykį su tuo, kas pavaizduota. Menininkai simboliais perteikė, kas jiems svarbu, o kiekvienas gali atrasti, kas jiems reikšminga. Piešinys ant sienos – tai atsinaujinimo ženklas, piešiniai atsirado vietoje tarybų laikus menančios garbės lentos“, – pasakojo R. Narkus.

,,Jau seniai turėjau mintį papuošti šalia kultūros namų esančią papilkėjusią cementinę sieną. Norėjosi, kad ant jos atgytų senoji baltų mitologija. Prisipažinsiu, kiek nustebino pasirinktas vaizdavimo būdas, bet džiaugiuosi, kad jaunieji menininkai senuosius mitologinius motyvus interpretavo šiandieniniame kontekste, šių dienų realijas, kultūrą susiejo su senuoju tikėjimu“, – apibūdindama piešinius kalbėjo Kretingos rajono kultūros centro Kartenos skyriaus vedėja Sigita Dirmeitienė.

Iki rugpjūčio 18 dienos Kartenoje veiks tarptautinė eksperimentinės inžinerijos stovykla, kuri yra jau trečioji pagal vykdomą projektą ,,eeKūlgrinda“. Šiemet stovyklos dalyviai kalbės apie gamtos ir technologijų santykį, vyks ,,Miško forumas“, kuriame genetikos inžinieriai, ekologai, filosofai bei menininkai dalinsis skirtingais požiūriais į gyvybės sampratas, taip pat veiks ,,Menamųjų patirčių“ dirbtuvės, kuriose mokslininkai, menininkai, bioinžinieriai atliks įvairius eksperimentus su augalais bei skaitmeninėmis technologijomis“, – paaiškino R. Narkus.

Neringa MIKALOČIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas