Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Marano višta padovanojo rekordą

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2016-05-17
Remigijus Buožius sakė nustebęs, kai Maranų veislės višta padėjo gerokai didesnį kiaušinį negu esame įpratę.

Klibių kaime gyvenantis 42 metų Remigijus Buožius dalį savo laisvalaikio skiria dekoratyvinei paukštininkystei – miškininko bei vadybininko išsilavinimą turintį ir Regioninės plėtros departamente Klaipėdoje dirbantį vyrą domina įdomios ir retos naminių paukščių veislės bei galimybės juos veisti namų sąlygomis.

Pastarosiomis dienomis viena augintinių – Maranų veislės višta – padėjo kiaušinį, kuris svėrė 120 g, kai įprastinis vidutinis vištos kiaušinis sveria 60–70 g.

„Gal ir ne šalies rekordas, bet rajono, ko gero, bus pasiektas. Dar neskėliau, bet, manau, kad šis kiaušinis bus ne vieno trynio, – įsitikinęs R. Buožius, kuris akcentavo, jog Maranų veislės vištos, nors ir gražios pažiūrėti, yra skirtos ūkiniams tikslams. – Šių vištų „praba“ – tai intensyvios rudos spalvos kiaušinių lukštai, o vištos iš kitų išsiskiria tuo, kad kojos apaugusios plunksnomis, o ir patys maranai – pasigėrėjimą keliančios juodos su žalvario atspalviu arba visiškai juodos blizgios spalvos“.

Maranų veislės vištos – ne vienintelės, kurios, R. Buožiaus pastebėjimu, mūsų sodybose gali būti laikomos ūkiniais tikslais: balto lukšto kiaušinius jo sodyboje kasdien deda sidabriniai leghornai, kurių išskirtinis bruožas – didelė raudona skiauterė.

„Nors kitų veislių – tarkim, sultonų, šilkinių, viandotų, araukanų, bramų, feniksų – vištos yra labiau vertinamos dėl dekoratyvumo, grožį galima suderinti su nauda – lesinant subalansuotais kokybiškais lesalais, leidžiant vištoms palakstyti po lauką, pasikapstyti, jos irgi prideda nemažai kiaušinių, tik jie skiriasi savo spalva ir dydžiu – štai araukanų kiaušinių lukštas yra žalsvos spalvos“, – kalbėjo vyras, kuriam dekoratyvinių vištų auginimas bei veisimas yra smagus pomėgis.

Feniksas (kairėje) ir sidabriniai viandotai – išties dekoratyvūs.

Apie kiekvieną vištų veislę R. Buožius galėtų papasakoti „nuo–iki“: iš kur kilusios, kokie bruožai joms būdingi. Štai sultonų veislės gaidys – 5 pirštų ir turi išskirtinę V raidės formos skiauterę, kuri ir yra veislės požymis. Jei subalansuotas lesalas, šios veislės vištaitės kiaušinius deda kasdien. Šilkinių veislės paukščiai vėlgi turi ypatingas raudonai violetinės spalvos skiauteres, o paukščių oda bei kaulai – juodi. Pjauti paukščius R. Buožius vengia. „Ar draugus kas valgo? – šmaikštavo jis, paukščiais pradėjęs domėtis dar vaikystėje ir perėjęs visus šio pomėgio etapus: nuo pirmųjų – apželtkojų – vištų vaikystėje, susidomėjimo balandžiais mokykliniais metais iki mėgėjiško veisimo dabar. – Mano veisliniai pulkeliai – negausūs, todėl kai kas nors paprašo kelių dešimčių išperėtų viščiukų – atsisakau, nes veisti gausiai neturiu sąlygų“.

Anot R. Buožiaus, dekoratyviniai paukščiai gali būti kiekvienos kaimo sodybos puošmena, džiuginanti ir suaugusiuosius, ir vaikus, be to, nereikalaujanti didelių investicijų.

R. Buožius turi bendraminčių: jis dekoratyvinės paukštininkystės temomis bendrauja su mūsų rajono paukštininkais entuziastais Genovaite Šunokiene iš Žibininkų, kretingiškiu Stasiu Peniku, salantiškiu Mindaugu Ivanausku. „Jie dažnai mane kviečia į parodas, muges, kuriose ir patys dalyvauja, tačiau retai kada tam surandu laiko“, – prisipažino R. Buožius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas