Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mokyklose trūksta psichologų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2016-05-03

Kretingos rajono darželius, mokyklas ir daugiafunkcius centrus iš viso lanko 5 tūkstančiai vaikų, tačiau su jais dirba tik 8 psichologai: 5 iš jų – mokyklose ir 3 – Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje. O intensyvaus gyvenimo pavyzdžiai rodo, kad psichologinių problemų daugėja, – jų neįstengia patys įveikti ne tik mokiniai, bet ir pedagogai.

Taupo pinigus, o ne sveikatą

Pagal Švietimo ir mokslo ministerijos numatytus normatyvus, psichologo paslauga įtraukiama į mokinio krepšelį, jeigu mokymo įstaigoje yra ne mažiau, kaip 300 mokinių, bet, jei leidžia mokyklos galimybės, – ir esant mažesniam vaikų skaičiui.

Kretingos pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Raminta Staškauskienė, laikinai einanti šios tarnybos vadovės pareigas, teigė, jog psichologus įdarbino 5 Kretingos rajono mokyklos: Darbėnų, Salantų ir Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazijos, Marijono Daujoto pagrindinė mokykla ir Simono Daukanto progimnazija.

„Psichologų švietimo įstaigose labai trūksta. Vienas psichologas turėtų aptarnauti ne daugiau kaip 1 mokyklą arba 3 darželius. Į mūsų tarnybą neretai kreipiasi mokiniai iš tų mokyklų, kuriose dirba psichologai – jie baiminasi, kad jų asmeninės problemos nutekės už mokyklos sienų. Trys mūsų įstaigos psichologės – Eglė Deksnienė, Rimantė Gedrimienė ir Ingrida Mineikienė – dirbančios tik 2,5 etato, ne tik individualiai konsultuoja vaikus po pamokų, bet vyksta į kaimo mokyklas bei darželius, kur vaikai nelabai ir težino, kad yra toks žmogus, pasirengęs jiems padėti. Mūsų darbuotojoms taip pat tenka atlikti vertinimo testus dėl negalios, tvarkyti dokumentus teismams, tad laiko gyvam kontaktui su vaikais lieka dar mažiau“, – neslėpė R. Staškauskienė.

Ji mano, kad psichologinė vaikų sveikata turėtų būti prioritetas, tačiau švietimo įstaigos, ypač – ikimokyklinės ir daugiafunkciai centrai, kurioms neužtenka krepšelio lėšų, linkusios taupyti.

Nespręsdami dangsto problemas

„Pagrindinė problema, dėl kurios kreipiasi tėvai, yra ta, kad jų vaikai nenori lankyti mokyklos. Tėvai nesuvaldo ikimokyklinio amžiaus vaikų – šie nežino ribų arba juos valdo įvairios baimės. Vyresnieji mokiniai kreipiasi dėl santykių su bendraamžiais, tėvais ar mokytojais“, – vyraujančias problemas nušvietė pašnekovė.

Anot jos, tie patys mokyklų ar jų tarnybos psichologai gali teikti pagalbą ir pedagogams: „Kartais tenka pasikviesti ir mokytojus – tą pačią problemą spręsti iš abiejų – vaiko ir pedagogo – pusių. Tačiau šiaip jau pedagogai vengia mūsų pagalbos, mokyklose vyrauja tokia tendencija – vyresnės kartos mokytojai nenori būti mokomi jaunesnių, tačiau tie, kurie ryžtasi kreiptis, padėkoja už pagalbą“.

R. Staškauskienės nuomone, mokyklos, kurių vadovai sako, kad jiems psichologo nereikia, vengia spręsti psichologines problemas ir dangsto jas.

Kai mokytojas – mokinio įkaitas

Kretingos rajono tarybos Švietimo komiteto pirmininkė profesorė Jūratė Laučiūtė tvirtino, jog komiteto posėdyje buvo svarstyta psichologų trūkumo problema, ir patikino, jog žadama kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją, kad perskaičiuotų normatyvus.

„Dabar gi ministerija leidžia įdarbinti psichologus ir esant mažesniam, negu 300 mokinių skaičiui, tačiau apmokant ne iš mokinio krepšelio, bet iš Savivaldybės lėšų. Kyla klausimas, iš kur jas paimti, todėl norėtume, kad lėšų tam tikslui skirtų valstybė“, – tvirtino J. Laučiūtė.

Ji tęsė mintį: „Paradoksalu: mokinių mokyklose mažėja. Atrodo, kad kiekybės sąskaita turėtų pagerėti kokybė, tačiau taip nėra – problematiškų vaikų vis daugėja, o problemoms spręsti pinigų nėra. Bet gi žinome, kad laiku nesprendžiant problemos, ji aštrėja, kol užkrinta ant mokytojo pečių. O iš pedagogų atimtos visos poveikio priemonės, išskyrus asmeninį autoritetą“.

Anot jos, anksčiau mokiniui už neadekvatų jo elgesį galima buvo sumažinti pažymį, parašyti pastabą, o dabar belikę tik moraliniai aspektai. „Užjaučiu mokytojus, kai jie lieka tik su pareigomis, o mokiniai – su teisėmis. Jeigu mokinys nevykdo savo pareigų, ką mokytojas gali padaryti? Psichologiniam klimatui kaistant, mokytojas tampa savotišku tokio mokinio įkaitu“, – samprotavo Jūratė Laučiūtė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas