Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Globos namams išdrožė kryžių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2016-04-08

Kretingiškiui kryždirbiui Raimundui Puškoriui Padvarių socialinės globos namai artėjančiam įstaigos 70-mečio jubiliejui patikėjo išdrožti jų įstaigos teritoriją papuošiantį masyvų – 6 m aukščio – ąžuolinį kryžių.

Garsus krašto tautodailininkas Raimundas Puškorius į savo darbų kraitį įskaičiuos dar vieną kryžių – būtent už kryždirbystę pernai jis buvo išrinktas garsiausio šalyje liaudies meno konkurso „Aukso vainikas“ nominantu.

Nors globos namai savo jubiliejų švęs tik rugsėjį, tačiau jau dabar, šylant orams, pasak direktorės pavaduotojos Rasos Domarkaitės, jie skuba susitvarkyti ir pasipuošti teritoriją.

„Saulutė po žiemos mūsų žmones vis dažniau išvilioja pasivaikštinėti po apylinkes, vienas–kitas stabteli pasimelsti ir prie senojo kryžiaus. Tačiau nuo laiko, lietaus ir vėjo sutrūnijęs kryžius tapo ne tik neišvaizdus, bet ir nebesaugus, todėl buvo nuspręsta toje pačioje vietoje pastatyti kitą“, – pasakojo R. Domarkaitė.

Pats kryždirbys sakė taip pat skubėjęs užbaigti darbą ir šį pavasarį pastatyti kryžių. Praėjusį trečiadienį nuo pat ankstyvo ryto jam talkino Kretingos komunalinio ūkio vyrai, – R. Puškorius kryžių įbetonavo į anksčiau paruoštą vietą. Paklaustas, ar šis kryžius įgudusiam drožėjui buvęs kažkuo ypatingas, atsakė: „Nukryžiuotasis masyvus – 1,2 m dydžio – išdrožtas iš to paties medžio, o ne pritvirtintas prie kryžiaus, išskyrus rankas – šios ant skersinio iškaltos atskirai. Visuomet, kai drožiu Nukryžiuotąjį, pagalvoju, kiek jis patyrė skausmo. O globos namai juk taip pat yra žmogiškos kančios vieta“, – įsitikinęs R. Puškorius.

Padvarių socialinės globos namai, arba anksčiau buvę Padvarių senelių-invalidų namai, įsikūrė 1946 m. buvusio moterų pranciškonių vienuolyno patalpose. Prieškariu, nuo 1933 m., čia seserys vienuolės slaugė ir globojo neįgalius bei ligotus apylinkių žmones.

Padvarių senelių-invalidų namai turėjo 136 ha dydžio pagalbinį ūkį, kuriame sveikesni ir aktyvesni gyventojai dirbo laukuose, augino gyvulius. Įstaigoje gyvendavo iki 115 globotinių.

1973 m. įstaiga pakeitė pavadinimą ir tapo internatu, kuriame apsigyvendavo žmonės su sunkia negalia. Internatas plėtėsi: 1975–1979 m. buvo pastatyti pirmasis ir antrasis gyvenamieji korpusai, o 1984-aisiais – trečiasis korpusas. Nuo 1998-ųjų įstaiga tapo pensionatu.

2010 m. pensionatas pervadintas Padvarių socialinės globos namais, veikiančiais prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Jos paskirtis – užtikrinti ilgalaikę ir trumpalaikę socialinę globą nesavarankiškiems ar iš dalies savarankiškiems senyvo amžiaus žmonėms bei proto ar psichikos negalią turintiems darbingo amžiaus žmonėms. Šiandieną Padvarių socialinės globos namuose gyvena 230 asmenų. Apsigyventi čia atvyksta žmonės iš įvairių šalies savivaldybių: be Kretingos rajono, dar – iš Klaipėdos, Plungės, Šilutės, Skuodo rajonų, Palangos, Klaipėdos miestų. Globos namuose yra: 10 vienviečių, 86 dviviečiai, 16 triviečių kambarių. Veikia socialinės ir fizinės reabilitacijos kabinetai, dienos užimtumo centras, koplyčia, biblioteka, koncertų salė, korpusų aukštuose holuose rengiamos gyventojų rankdarbių parodos.

---

1,5 tūkst. Eur - tiek kainavusį kryžių Padvarių socialinės globos namai pastatė už 2 proc. jiems suaukoto gyventojų pajamų mokesčio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas