Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Darbymetis medelyne jau įsibėgėjo

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2016-04-05
Dalis medelyno darbuotojų šiuo metu rūšiuoja daigus: dvejų metų eglės sėjinukus, ąžuolus, vienmetes pušis.

Darbėnų girininkija šiemet pirmoji Kretingos rajone suskubo sodinti miško sodmenis. Jų kiekvieną pavasarį „Kretingos miškų urėdijos“ medelyne Darbėnuose girininkijoms suruošiama apie 1 mln., dar apie 300 tūkst. sodmenų tikimasi parduoti privatiems pirkėjams Lietuvoje.

„Kretingos miškų urėdijos“ daigyno-medelyno meistro Ramūno Kaubrio teigimu, šiemet karštasis darbymetis prasidėjo gerokai anksčiau. Didžia dalimi dėl pernai balandį prisidėjusių Kuršių nerijos – Juodkrantės ir Nidos – girininkijų, kurias „Kretingos miškų urėdija“ perėmė iš Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos, o medelynas nuo šio pavasario ėmė tiekti jiems reikalingus miško sodmenis.

„Kuršių nerijoje sodmenis pradeda sodinti anksti, nuo kovo vidurio. Vadinasi, turime anksčiau jų prisirauti, kad spėtume atiduoti, arba turime būti jų prisiruošę šaldytuve, – teigė R. Kaubrys. – Dėl Kuršių nerijos girininkijų kur kas didesniais kiekiais auginsime ir kalninę pušį. Anksčiau ji medelyne buvo auginama tik kaip dekoratyvus augalas – dešimtimis tūstančių, o dabar poreikis išaugo iki šimtų tūkstančių.“

Anot meistro, bendras 18 hektarų plote auginamų miško sodinukų ir sėjinukų skaičius šiuo metu siekia apie 6,5 mln. Šis skaičius kasmet kinta, priklausomai nuo to, koks kuriais metais suplanuojamas sodmenų poreikis: urėdijos apytikrius skaičius praneša prieš dvejus metus. Medelyno sodmenimis atkuriamos kirtavietės, veisiamas miškas nederlingose ar nedirbamose žemėse, dalis sodmenų parduodama privačių miškų savininkams: „Auginame eglę, pušį, beržą, ąžuolą, juodalksnį, klevą, mažalapę liepą ir visus kitus lapuočius, kurie sudaro miško traką.“

Išvengia sezoniškumo

Medelyne nuolat pluša 12 žmonių. Dalis jų šiuo metu rūšiuoja daigus: dvejų metų eglės sėjinukus, ąžuolus, vienmetes pušis.

Nors didžiąją dalį sodmenų medelyno darbuotojai iškasa pavasarį, dalis susandėliuojama šaldytuve spalio–gruodžio mėnesį. Tai ne tik padeda kontroliuoti augalų vegetaciją – šaldytuve sėjinukus galima išlaikyti iki liepos mėnesio ir tik tada sodinti, bet ir padeda išvengti sezoniškumo.

„Dėl galimybės šaldytuve konservuoti augalus medelyno darbuotojai turi darbo ištisus metus, net ir žiemą, kai iš žemės sodinukų neiškasi, – sakė medelyno meistras. – Šaldytuve daugiausia laikomi spygliuočių medžių sėjinukai, taip pat – ąžuolai. Taip juos apsaugome nuo kiškių ar stirnų.“

Augalai šaldytuve įtaisomi medinėse dėžėse, specialiuose maišuose, neleidžiančiuose šaknims išdžiūti, o prireikus sodmenis galima bet kada atšildyti ir sodinti. R. Kaubrio teigimu, šią žiemą šaldytuvas buvo beveik visiškai užpildytas – jame žiemojo apie 2 mln. sodmenų.

Rankų darbą papildo technika

Meistro žodžiais, Darbėnų medelynas aprūpintas šiuolaikine dirvos ruošimo, medelių sodinimo bei iškasimo, priežiūros technika.

„Prieš trejus metus medelyno technikos parką papildė kombainas, atstojantis šešių–dešimties žmonių darbą raunant sodmenis, – sakė R. Kaubrys. – Su šiuo kombainu galima kasti spygliuočių ir lapuočių sodmenis. Pastaruosius – iki 60 cm aukščio.“

Naujausias medelyno pirkinys – pernai įsigytas ravėtuvas, leidžiantis per dieną nuravėti 1 hektarą sodinukų, tačiau mašina netinka sėjinukams ravėti.

„Galite palyginti – įgudęs darbininkas per dieną įveikia 6 arus. Tačiau ravėtojų surasti vis sunkiau – mažai kas nori tokį darbą dirbti. O ši mašina pasiteisino – jei neleidi žolėms ūgtelti, kasdien pravažiuoji, ji ravi neprastai, nors patyrusio ravėtojo rankoms, žinoma, neprilygsta“, – sakė R. Kaubrys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas