Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Erkės jau primena apie save

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2016-04-01

Atbudo gamta, atbudo ir erkės, žmogui galinčios sukelti rimtų sveikatos bėdų.

Efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo erkinio encefalito, – skiepai.

Nepagydomos centrinę nervų sistemą pažeidžiančios erkinio encefalito ligos požymiai panašūs į gripo: būdinga aukšta temperatūra, „laužo“ kaulus, „suka“ sąnarius.

Pernai Kretingos rajone užregistruotas vienas erkiniu encefalitu susirgęs prie geležinkelio dirbantis vyras, kuris dviem vakcinos dozėmis buvo pasiskiepijęs, tačiau trečiąja – nebe.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Litvinienės teigimu, yra du skiepijimosi nuo erkinio encefalito būdai: įprastas ir pagreitintas. Pirmuoju atveju pirmąkart pasiskiepijus antroji dozė turi būti suleidžiama po 1–3 mėn., o trečioji – po 5 mėn. Toliau pirmoji palaikomoji dozė – po 3 metų, kitos palaikomosios dozės – po 3–5 metų. Skiepijantis pagreitintu būdu, po pirmosios dozės antroji suleidžiama praėjus 2 savaitėms, trečioji – po 5–12 mėn., palaikomosios dozės – taip pat kas 3–5 metai.

Gyventojai, norintys pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, turi kreiptis į savo šeimos gydytojus. Vienos vakcinos dozės kaina – maždaug 33 Eur.

Nuo Laimo boreliozės skiepų nėra, tačiau, anot medikų, ši liga efektyviai gydoma antibiotikais. Susirgus vieta, kurioje buvo įsisiurbusi erkė, parausta, o nekreipiant į tai dėmesio, vis didėja, plečiasi. Kretingos rajone pernai buvo užregistruota 12 Laimo liga sergančių vyrų ir 3 moterys. Jauniausiam ligoniui buvo 17, vyriausiam – 81-eri metai. Jie teigė užsikrėtę: kas – Juodupėnų, kas – Darbėnų miškuose, kas – Trakuose ar Palangoje.

Medikai ragina įsisiurbusią erkę iš kūno kuo greičiau pašalinti. Tai padaryti geriausia pincetu: suimti kiek galima arčiau galvos ir nesukiojant, kad nenutrūktų, traukti staigiu judesiu. Kad Laimo ligos sukėlėjai nepakliūtų į žaizdą, svarbu nesuspausti erkės pilvo. Įsisiurbimo vietos negalima tepti nei vazelinu, sviestu, nei aliejumi, o nuplovus švariu vandeniu su muilu – dezinfekuoti salicilo spiritu. Jeigu kūne vis dėlto liko dalis erkės, pavyzdžiui, galva, organizmas svetimkūnį pašalins savaime, bet geriausia kreiptis į šeimos gydytoją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas