Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kazys pašaukė pavasarį

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2016-03-08

Kasmet kovo pradžioje Vilniuje rengiama didžiulė Kaziuko mugė tarsi aidu atsiliepia ir Kretingos rajone – auklėtinius, jų tėvus ir senelius, kaimo ir miesto bendruomenes į šventinį šurmulį įsuka ugdymo įstaigos.

Rūdaičių mokykloje mažieji prekeiviai tik spėjo suktis – gardumynus pirko ir bendraamžiai, ir suaugusieji.

Ir mugė, ir metodinė diena

Gilias tradicijas rengti šventę „Kazys – pavasario šauklys“ turi Rūdaičių mokykla, nuo 2014-ųjų rugsėjo 1-osios vėl tapusi savarankiška.

Anot direktorės Rimos Narkienės, erdvioje mokyklos sporto salėje Kaziuko mugės metu niekada netrūkdavo linksmos muzikos ir vaikiško klegesio, buvo galima jei ne nusipirkti, tai bent akis paganyti į pačių auklėtinių ir jų tėvų atsineštus su meile bei išmone sukurtus rankdarbius, naminių pyragų, meduolių, riestainių ir net moliūgų saldainių stirtas, itin populiarius baltus šviežutėlius, kmynais pagardintus kaimiškus varškės sūrius. Tačiau jau kelerius metus kartu su Kaziuko švente šioje mokykloje tuo pačiu rengiama dar ir metodinė diena rajono ikimokyklinių ir priešmokyklinių grupių pedagogams.

„Savo mokyklą „auginti“ pradėjome nuo vizijos kūrimo – nuo to, kokią ją matyti nori mūsų bendruomenė. O sukaupta patirtimi mielai dalijamės su kolegomis iš kitų rajono ugdymo įstaigų“, – sakė direktorė.

Praėjusį penktadienį į Rūdaičius suvažiavo po dvi auklėtojas ir po 12 ugdytinių iš Kurmaičių pradinės mokyklos, Kretingos lopšelių-darželių „Pasaka“ ir „Žilvitis“, mokyklos-darželio „Žibutė“. Sporto salėje iškilmingai paskelbus šventės pradžią, būreliai vaikų, pasiskirstę į 5 komandas, su pedagogėmis kuriam laikui įsikūrė edukacinėms veikloms paruoštose erdvėse. Iš įvairių gamtinių priemonių – šakelių, sėklų, kaštonų, samanų, kiaušinių lukštų, popieriaus, šiaudų – jie gamino pavasario puokštes bei suvenyrus, kuriuos paskui taip pat galėjo parduoti mugėje, tuo metu kolegoms pranešimus apie vaikų meninės kompetencijos ugdymą, apie tai, kaip šventėse galima pažinti gamtą ir kas vyksta nuo Kaziuko iki Kaziuko, skaitė lopšelio-darželio „Žilvitis“, mokyklos-darželio „Žibutė“ bei Rūdaičių mokyklos priešmokyklinio ugdymo pedagogės Birutė Perkumienė, Nijolė Viskontienė bei Jurgita Kripienė, o pagrindinį pranešimą apie Rūdaičių mokyklos kūrimą – direktorė R. Narkienė.

Smalsios lopšelio-darželio „Žilvitis“ vaikų akys smigo į linksma Kaziūne tądien virtusią jų auklėtoją Laimą Vasiliauskienę.

Šventėje – linksmi herojai

Delegaciją išlydėjusi į Rūdaičius, lopšelio-darželio ,,Žilvitis“ bendruomenė liūdėti neleido ir „namuose“ likusiems. Anot logopedės Giedros Kaubrienės, didžiulis sujudimas jautėsi nuo pat ryto: ir čia vaikai, padedant auklėtojoms bei tėvams, turėjo nemažai paplušėti ruošiantis Kaziuko mugei.

Į salę užeiti kvietė nuotaikingi plakatai, išradingai papuošti prekystaliai, viliojo kepamų vaflių kvapas. Renginį organizavo ir visus linksmino etnografinis ansamblis ,,Sietynas“. Pagrindiniai šventės kaltininkai Kazimieras su Kaziūne (auklėtojos Lina Kvajauskienė ir Laima Vasiliauskienė) papasakojo apie Kaziuko mugės tradicijas. Šiemet su jais kartu atvyko ir mažasis išdykėlis Kaziukas (auklėtoja Vilma Balsevičienė). Keramikė Marcelė (auklėtoja Virginija Mockuvienė) ir pynėja Magdelė (auklėtoja Virginija Sendravičiūtė) pristatė savo amatus. Vaikai sužinojo, kaip pinama iš vytelių, kaip gaminami molio dirbiniai. Smagiomis dainomis, žaidimais puikią nuotaiką kūrė muzikantė (meninio ugdymo mokytoja Daiva Samalienė) ir jaunieji ansambliečiai.

Iš šventės namo visi grįžo nešini lauktuvėmis artimiesiems ir dovanėlėmis sau.

Tokių gardžių riestainių galėjai nusipirkti tik Vydmantų lopšelyje-darželyje „Pasagėlė“.

Apie verbą, Kaziuko „širdį“ ir riestainius

Ne mažiau smagus Kaziuko turgus šurmuliavo Vydmantų lopšelio-darželio „Pasagėlė“ priešmokyklinėje „Rato“ grupėje: vaikai prekiavo mamų pagamintais skanėstais, senelių išdrožtais šaukštais, įvairiais papuošalais. Skambėjo dainos, liaudiškos muzikos kapela. Šventės dalyviai ir svečiai galėjo pasivaišinti karšta žuviene.

„Anot mūsų senolių, jei vyturys pradėjo čirenti prieš šv. Kazimierą – bus blogas ir audringas pavasaris; jei kovo 4 dieną pasninga – vėlai dygs žolė. Kadangi nei vieno, nei kito neatsitiko, tai Baublių mokykloje-daugiafunkciame centre vykusios pažintinės dienos, skirtos integruotam projektui „Šv. Kazimieras – pavasario šauklys“, nuotaika buvo ypač pavasariška“, – džiaugėsi šios mokyklos mokytoja Lina Odinienė.

Aktų salėje susirinkusiems mokiniams ir pedagogams tikybos mokytoja Jolanta Kontrimaitė pirmiausia papasakojo apie Lietuvos bei jaunimo globėjo šv. Kazimiero gyvenimą, perteikė istoriją apie stebuklingą jo portretą.

Teisingai į mokytojos klausimus atsakiusieji gavo po prizą – riestainių.

Anot mokytojos Linos Odinienės, didysis šurmulys kilo paskelbus lauktą Kaziuko mugės pradžią. Tačiau ne taip lengva buvo patekti į sporto salę, kurioje ant prekystalių jau buvo sudėliotos vaikų ir jų tėvų pagamintos gėrybės: reikėjo nusipirkti „leidimą prekybai“. Mugės šeimininkė Kazytė (mokytoja Irena Raišuotienė) kiekvienai klasei užminė po mįslę. Sėkmingai įveikus kliūtį, buvo tęsiama jau 412 metų Lietuvoje gyvuojanti tradicija – Kaziuko mugė. Visos klasės viliojo pirkėjus įvairiais gardumynais, savomis rankomis pagamintais papuošalais, gėlėmis, veltiniais. Netrūko linksmų žaidimų. Sakoma, kad mugėje būtinai reikia nusipirkti tris dalykus: verbą, Kaziuko širdį (meduolį) ir riestainių. Armonika griežiant baubliškiui Sigitui Ivanauskui, tautodailininkės Stasės Gideikienės verbos buvo kaip mat išgraibstytos, visi gardžiavosi tikybos mokytojos J. Kontrimaitės meduoliniais širdutės formos sausainiais, o riestainiais aktyvius žaidimų dalyvius apdalijo mugės vedėja Kazytė.

„Sulaukėme ir kaimo bendruomenės moterų, kurios siūlė įsigyti megztų mažų ir didelių vilnonių kojinių, sveikatinimo arbatų“, – džiaugėsi L. Odinienė.

Mugei pasibaigus, mokyklos bendruomenė ėjo į Baublių šv. Kazimiero koplyčią, kurioje buvo aukojamos šv. Mišios.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas