Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Greitoji medicinos pagalba nebėra greitoji?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2016-02-05

Kretingiškė Vilma Petrauskaitė piktinosi, kad užspringus jos motinai, iškviesta Greitoji medicinos pagalba nebuvo suteikta skubiai, o ir atvykę medikai klaidžiojo po gatvę, nerasdami jų adreso. Skaitytoja norėtų sužinoti, per kiek laiko skubiais atvejais privalo atvykti greitoji.

Nesulaukę greitosios, išvežė patys

„Mama bevalgydama perpiet užspringo, mėlynavo, nebegalėdama įkvėpti. Skubiai iškvietėm greitąją, bet ši atvažiavo tik po 20 min. Gerai, kad vyras buvo namie, – nelaukėm ir patys nulakinom ją į Priėmimo skyrių. Čia medikai pasiūlė vežti į Klaipėdą, mama iš nevilties susirietusi tol kosėjo, kol pati iškosėjo maistą“, – tokią dramatišką situaciją redakcijai perteikė V. Petrauskaitė.

Moteris tvirtino, jog jos namiškiai matė, kad atvažiavusi greitoji dar kurį laiką sukiojosi po kiemą, nerasdama jų adreso. „Nejaugi tokia turi būti greitoji pagalba, jei jos belaukdamas žmogus gali ir numirti? Ir ar XXI amžiuje Greitosios medicinos pagalbos automobiliai nėra aprūpinti navigacijos sistemomis, jei nežino, kur važiuoti?“ – retoriškai klausė skaitytoja.

Pagalbos šauksmas – į trečias lūpas

Kretingos PSPC vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis paaiškino, jog jau kurį laiką skubios pagalbos šauksmas tiesiogiai jų nebepasiekia. „Piliečiai pirmiausia skambina Bendruoju pagalbos telefonu, šis skambutį nukreipia į Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMPT) dispečerinę, ir tik iš ten jis pasiekia Kretingos GMPT. „Klaipėdoje dispečeris pažiūri, kur tuo metu yra artimiausias Greitosios medicinos pagalbos automobilis, ir nukreipia jį pas skambinusįjį. Neretai būna, kad pas kretingiškius atvyksta ne mūsų medikų komanda, – lygiai taip pat ir Kretingos automobiliai vyksta į Palangą ar Skuodą, jeigu arčiausiai šių miestų ar rajonų ribos tuo metu jie būna“, – paaiškino V. Jurgaitis.

Iškvietimų svarba pagal kriterijus

Iškvietimo laikas yra skirstomas pagal ligonio būklę. Anot Kretingos GMPT vyriausiosios slaugytojos Zitos Gaudutienės, pagal skubius iškvietimus mieste jų tarnybos medikai privalo atvykti per 15 min., o kaime – per 25 min.

Skubiais iškvietimais laikomi atvejai, kai žmogus netikėtai sukrito, ištiko širdies priepuolis, susižalojo autoįvykyje ir pan.

Kitais atvejais, kada pagalbą galima atidėti, tarkim, pervežant ligonį, arba jis serga lėtine liga, jam pakilo kraujospūdis be kritinės ribos, jų tarnybos atvykimo laikas prasitęsia iki 1 val. mieste ir kaime.

Užspringimas, anot Z. Gaudutienės, taip pat laikomas skubiu atveju. „Kai Klaipėdos dispečerinė perduoda signalą, į iškvietimą išvykstame išsyk, – vyr. slaugytoja nesutiko, kad skaitytojos papasakotu atveju greitoji delsė. – Jeigu mūsų automobilis užimtas, dispečerinė mums nė neperduoda signalo“.

Greitosios medicinos pagalbos automobiliuose, kurių Kretingoje yra 2 ir Salantuose – 1, Z. Gaudutienė tikino, yra įrengtos navigacinės sistemos. „Tačiau jos veikia ten, kur namai įtraukti į Nekilnojamojo turto registrą. O jeigu namai nesutvarkyti, navigacinės sistemos jų nefiksuoja ir vairuotojams tikslių adresų tenka ieškoti patiems, ir tai, be abejonės, kainuoja itin brangų laiką“, – neslėpė medikė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas