Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Burokėliai senovės Persijoje buvo žinomi dar antrame tūkstantmety¬je prieš mūsų erą ir vartojami kaip vaistinis augalas, o į Lietuvos virtuvę atkeliavo XVI amžiuje, tapdami ne tik viena svarbiausių kai kurių lietuviškų patiekalų sudedamųjų dalių, bet ir vaistu, kuriuo kone visus mus vaikystėje girdydavo mamos.

• Burokėliuose gausu angliavandenių, todėl jie – puikus ir greitas būdas suteikti organizmui energijos, neapkraunant jo kalorijomis: 100 g burokėlių – 45 kcal.

• Burokuose daug natrio, kalcio, fosforo, geležies, magnio bei vitamino C – vieno iš stipriausių natūralių antioksidantų, kovojančių prieš laisvuosius radikalus organizme.

• Burokuose esanti folio rūgštis padeda ląstelėms tinkamai augti, todėl būtina nėščiosioms bei žmogaus fiziniam gijimui.

• Šviežiuose burokuose esančios naudingos medžiagos užkerta kelią kai kurių rūšių vėžio vystymuisi, o juose aptinkamas svarbus junginys – betainas, paverčia šią daržovę priešuždegiminiu maisto produktu, lėtinančiu senėjimo procesus, padedančiu organizmui įsisavinti gyvulinius baltymus.

• Burokėliai žadina kepenų ląstelių gyvybingumą ir jų veiklą, padeda valyti kepenis, o sergant kepenų ligomis tampa nepamainomu produktu.

• Burokėliuose esantis cholinas mažina kraujospūdį ir apsaugo nuo aterosklerozės. Nuo šios ligos pagelbsti ir burokėliuose esančios jodo druskos, taip pat reguliuojančios skydliaukės darbą.

• Reguliariai geriamos šviežios burokėlių sultys – pati vertingiausia natūrali kraujo gerinimo priemonė, taip pat padedanti atstatyti būtiną žarnyno mikroflorą ir slopinti patogenines bakterijas, neutralizuoja toksines medžiagas ir pašalina jas iš organizmo lyg švelnūs laisvinamieji. Taip išsivalo vidaus organai, pagerėja bendra savijauta, sustiprėja imunitetas, atjaunėjęs veidas įgyja natūralų raudonį.

• Burokėlių sultys naudingos, jei yra padidėjęs kraujo spaudimas, išsiplėtusios venos, sutrikusi širdies ir kraujagyslių veikla. Jas verta prisiminti ir klimakteriniu periodu. Tačiau nuo grynų burokėlių sulčių gali imti pykinti, svaigti galva, todėl patartina gerti burokėlių ir morkų sulčių mišinį.

• Daug naudingų medžiagų ir jaunuose burokėlių lapuose. Kalorijų juose visai mažai, tačiau gausu magnio, kalio, vitaminų A ir U, kuris padeda sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, kenčiantiems nuo gastrito.

• Burokėlių nereikėtų valgyti tiems, kurių kraujo krešumas padidėjęs.

---

AR MĖGSTATE BUROKĖLIUS?

Genutė Snapaitė:

– Mėgstu juos visokius – ir žalius, ir marinuotus, ir virtus. Ypač skanu – marinuoti burokėliai su svogūnais. Nevalgo burokėlių mūsų šeimoje tik vaikai. Manau, kad jiems ši daržovė kiek pabodusi. Man burokėlis – ne tik skani daržovė, bet ir vienas iš būdų gauti vitaminų. Kiek žinau, juose yra ir B, ir C vitamino. Dar girdėjau, kad virti burokėliai didina cukraus kiekį kraujyje, todėl per daug jų valgyti nevalia.

Stasė Steckienė:

– Burokėliai man patinka, todėl vartoju juos gana dažnai. Dažniausiai – marinuotus. Gal jie ir nėra sveikesni, bet taip tiesiog patogiau – vieną kartą atlieki darbą, prisiruoši, prisimarinuoji ir turi, kai staiga reikia užkąsti. Sako, kad burokėliai itin sveika jauniems, o vyresniems piktnaudžiauti nevertėtų, mat jie tirština kraują. Mano senelių, tėvų laikais burokėlius labai vertino, tik ne marinuotus, o virtus arba raugintus. Užtat senieji žmonės ir buvo ilgaamžiai.

Romualdas Lesauskis: –

- Aš mėgstu ir vertinu visas daržoves – ne tik burokėlius, bet ir morkas, salierus. Tai yra nuostabu. Žmogus be daržovių, kaip augalas be gerųjų komponentų – vysta ir džiūsta. Burokėliai ir skanūs, ir turtingi vitaminų, todėl stengiuosi jų, kaip ir kitų daržovių, valgyti kasdien. Sulčių iš jų nespaudžiu – kam? Juk suvalgius daržovę, organizmas pats pasiims, ko jam reikia. O tai, kad burokėliai tirština kraują – niekai. Daugiau gerkime vandens ir praskiesime kraują.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS

Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas