Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Salantus papuoš skulptūromis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-02-05

Vakar Kretingos rajono savivaldybė išvien su Salantų bendruomenės atstovais pritarė kraštiečio Pauliaus Vaniuchino sumanymui Salantų dvaro parke įkurdinti skulptūrų parką ir taip įgyvendinti garsaus šio krašto kūrėjo Viliaus Orvido sumanymą. Pirmoji iš akmens iškalta Bangpūčio skulptūra turėtų būti pastatyta jau šiemet prieš Salantų miesto šventę – Porciunkulę.

Pirmasis Salantų dvaro parką papuoš Juozo Žilinskio iš lauko akmens iškaltas Bangpūtys.

Gamtos ir žmogaus vienybė

Projekto „Viliaus Orvido kūrybinės minties tęstinumas Salantų dvaro parke“ sumanytojo P. Vaniuchino žodžiais, dar gyvas būdamas V. Orvidas nuolatos puoselėjo viltį Salantų dvaro parke įkurti akmens bei medžio skulptūrų parką.

„Tai turėjo būti du visiškai skirtingi dalykai, ką jis kūrė savo sodyboje Gargždelės kaime, ir kokią viziją jis matė parke. Parką turėjo puošti akmens ir medžio skulptūros, kur jis matė gamtos ir žmogaus kūrinijos vienybę“, – tvirtino projekto autorius.

Skulptūromis puošiant istorinį Salantų dvaro parką, būtų įgyvendintas V. Orvido sumanymas jame įamžinti savojo krašto istoriją, kultūrą, čia gyvenusias ir jo gerovei dirbusias asmenybes.

P. Vaniuchinas tvirtino, jog išvien su V. Orvido sūnėnu, akmens meistru Juozu Žilinskiu, ėmėsi iniciatyvos siekti, kad ši Viliaus puoselėta idėja būtų įgyvendinta. Prieš tai jiedu pasiekė, kad Salantuose žydų bendruomenei atminti ant buvusios sinagogos – dabartinio Salantų kultūros centro – pastato būtų pritvirtinta atminimo plokštė.

Jubiliejinė dovana miestui

Pirmoji J. Žilinskio Salantų parkui baigiama kurti skulptūra „Bangpūtys“, anot P. Vaniuchino, bus tarsi raktas, atveriantis duris į projektą, į naująją dvaro parko viziją.

Simboliškai Bangpūtys yra tarsi sergėtojas nuo smarkių potvynių bei liūčių, kurios, pagal padavimus, dažnai užliedavo senąją Salantų gyvenvietę.

„Kitas labai svarbus aspektas, kodėl buvo pasirinktas Bangpūtys, yra tai, jog šis personažas simboliškai įprasmins draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo organizatoriaus ir knygnešio kunigo Pranciškaus Motiejaus Urbanavičiaus atminimą. P. M. Urbanavičius 1890–1891 m. buvo pirmojo krikščionių demokratų laikraščio „Žemaičių ir Lietuvos apžvalga“ redaktorius, ir straipsnius jame pasirašinėdavo Bangpūčio slapyvardžiu“, – skulptūros simbolinę reikšmę apibūdino pašnekovas, pabrėždamas, jog šiemet sukanka 75 m. nuo šio Salantų šviesuolio mirties.

Šiemet taip pat sukanka 460 metų, kai Salantų, arba Skilandžių, dvaro vardas buvo pirmąkart paminėtas istoriniuose šaltiniuose. Todėl per Salantų miesto šventę atidengta Bangpūčio skulptūra, tikino P. Vaniuchinas, bus jubiliejinė dovana miestui ir jo žmonėms.

Gaivins drožybos ir akmenkalystės tradicijas

„Kitas šio projekto tikslas yra skatinti ir populiarinti senąsias medžio bei akmens apdirbimo tradicijas mūsų krašte, sudominti kuo daugiau mūsų krašto akmentašių bei drožėjų, kad jie savo darbais taip pat prisidėtų puošiant Salantus. Taip būrio meistrų pastangomis puoselėtume Salantų kultūrinį paveldą, kultūrinį turizmą, ir populiarintume Salantų miesto vardą“, – tikino Lietuvos paveldo organizacijos vadovas P. Vaniuchinas.

Tam, jo žodžiais, Salantuose būtų rengiami akmens ir medžio bei kalvystės meistrų simpoziumai.

Jis pasidžiaugė gražia salantiškio Kazimiero Daukšo, kuris prieš kelerius metus prie įvažiavimo į Salantų miestą pastatė akmeninį kryžių, iniciatyva. Šis kryžius simboliškai laimina visus į Salantus atvažiuojančius bei sugrįžtančius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas