Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Koridoriais aidintis šauksmas, sunkus bėgančių kojų dunksėjimas, dėl vietos eilėje besistumdantys vaikai. Ne, tai ne scena iš „Bado žaidynių“, o įprasta pietų pertraukos pradžia mokykloje. Žvangančių kišenpinigių vedami mokiniai lekia kas į valgyklą, kas į arčiau esantį prekybos centrą. Skubėdami užkimšti gurgiančius pilvus jaunuoliai kartais net nepagalvoja, kokį maistą perka. Visa laimė, jog apie tai pamąsto žmonės „iš aukščiau“.

Maistas iš namų, artimiausių prekybos centrų ar užkandinių mokyklų valgyklose – seniai nebe naujiena.

Nuo naujųjų metų mokyklose įsigaliojo nauji draudimai – nebegalima pardavinėti gėrimų, kurių sudėtyje yra didesnis negu numatyta cukraus kiekis. Panašūs ribojimai atsirado ir maisto produktams: buvo uždrausti iš dalies hidrintų riebalų turintys sausainiai, kepiniai, užkandžiai, šaldytos picos. To paties įstatymo turinys skelbia, jog kiekviena mokykla savo internetiniame tinklalapyje turi patalpinti valgiaraščius tam, kad tėvai matytų, kuo maitinasi jų atžalos. Žinoma, daugelis mokykloje pavalgyti mėgstančių jaunuolių pasakytų, kad ribotas prekių pasirinkimas valgyklose – ne naujiena. Nors sveikų užkandžių bei patiekalų jose įprastai apstu, saldumynų ir greito maisto mėgėjai priešpiečių turi ieškoti kitur.

Nuomonės skiriasi

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientas Dainius Pazdrazdis sakė, jog tokie ribojimai – tik į naudą visiems, išskyrus maisto tiekėjus ir platintojus: „Pats pasidomėjau, jog hidrinti riebalai – panašiai kaip margarinas. Jie yra augalinės kilmės, tačiau chemiškai apdoroti tam, kad produktai ilgiau išsilaikytų nesugedę. Manau, protingai padarė, kad jų atsisakė, nes tie riebalai plačiai naudojami greitam maistui paruošti ir gali privesti prie daugelio ligų, tarp kurių yra ir vėžys. Su saldžiais gėrimais visiškai tas pats – daugelis tėvų neleidžia savo vaikams gerti to „brudo“, nes juose – vien chemija. Tačiau mokykloje vaikai už savo kišenpinigius perka ką tik nori.“

„Draudimo idėja gera. Mokykloje nuolat matau nesveiką maistą valgančius vaikus, ypač iš žemesniųjų klasių, – pastebėjimais dalijosi Pranciškonų gimnazijos dvyliktokė Ugnė Sungailaitė. –Atrodo, jie užkandžiauja viskuo, ką gali nusipirkti, ir tai daro per kiekvieną pertrauką, net jei tepraėjo tik viena ar dvi pamokos. Turbūt perka net nemąstydami, ar reikia, ar iš tiesų norisi.“

Su vyresniųjų nuomone nesutiko tos pačios gimnazijos mokinys Evaldas Drąsutis: „Tokie apribojimai paprasčiausiai paskatina mokinius mažiau pirkti maistą iš mokyklos. Mano nuomone, greitieji užkandžiai, kaip picos ar sausainiai, mokinius traukia daug labiau, negu mokykloje pagaminti patiekalai. Pats asmeniškai geriau pirkčiau tokį, o ne mokykloje pagamintą maistą.“

Rezultatas kelia abejonių

Kad ir kokios geros būtų naujojo draudimo intencijos, Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos dešimtokė Giedrė Urbonaitė jų efektyvumu vis dėlto abejojo: „Jei norimo maisto negalės nusipirkti valgykloje, mokiniai paprasčiausiai eis pirkti jo į miestą.“

Su daujotiškės nuomone sutinka ir U. Sungailaitė: „Vaikai gauna pinigų pietums, o dauguma rimto valgyklos maisto nemėgsta. Mūsų mokyklos mokiniai turi galimybę nueiti į prekybos centrą ar kur kitur pavalgyti mieste, ne retas įvairaus, ne visada sveiko maisto atsineša ir iš namų. Žinoma, toks įstatymas naudos gal vis dėlto turės, juk ne kiekviena pertrauka pakankamai ilga nulėkti į parduotuvę.“

Aišku viena – pokyčiai reikalingi

U. Sungailaitės nuomone, maistas jos mokyklos valgykloje tikrai skanus: „Tik porcijos mažokos. Jauniausiems moksleiviams tokių porcijų gal ir užtenka, tačiau pagrindiniai klientai vis dėlto vyresnieji. Kainos, ypač užkandžių ir gėrimų, per didelės, o būtent tai dažniausiai perka mažesnių klasių mokiniai. Tų pačių produktų, tik kainuojančių daug mažiau, dažnai galima rasti parduotuvėse.“

Kainos užkliuvo ir E. Drąsučiui: „Jei to paties maisto galiu nusipirkti mieste, vengiu eiti į valgyklą. Kaskart, kai joje apsilankau, man susidaro įspūdis, kad viskas labai brangu.“

O štai D. Pazdrazdis teigė, jog reikėtų pakeisti patį valgykloje pardavinėjamų produktų racioną. Anot vaikino, valgyklose neturėtų likti jokių saldumynų ar pusfabrikačių.

„Būtų daug naudingiau, jei vietoj to būtų parduodami įvairesni vaisiai, ne vien obuoliai. Gal tada ir pats iš ten dažniau pirkčiau“, – tikino jis.

Kiekvienam – savo

„Pats mokyklos valgykloje nevalgau, šiais metais ten lankiausi vieną kartą, – atviravo D. Pazdrazdis. – Todėl maisto skonio ir kokybės negaliu komentuoti. Bet pasižiūrėjus maistas atrodo nekaip: sriuba permatoma – viena bulvė ir truputis mėsos. Dažniausiai valgio einu pirkti į miestą – į parduotuves, kepyklėles.“

Už mokyklos ribų maistą „žvejoja“ ir E. Drąsutis: „Dažnai einu į kebabinę, nes maistas ten daug skanesnis ir sotesnis. Nepasakyčiau, jog būna labai brangu – pavalgau už panašią kainą, kaip ir mokyklos kavinėje „Geroms“, kurioje kartais taip pat pietauju.“

Šios šv. Antano namelyje įsikūrusios kavinės barmenė bei administratorė Eglė Kriaunevičiūtė patvirtino, jog įstaiga tikrai mėgstama mokinių: „Nors nemažai lankytojų ateina ir „iš gatvės“, didžiąją dalį klientų sudaro gimnazijos mokiniai ir mokytojai.“

Marijono Daujoto pagrindinė mokykla taip pat turi savą atmainą valgyklai – besisemdami ekonomikos žinių įkūrė mokinių mokomąją bendrovę „Arbatinukas“.

„Tai parduotuvė, kur pardavinėjamos įvairios maisto prekės: saldumynai, šokoladukai, įvairūs gėrimai. Joje daugiausia lankosi pradinukai“, – pasakojo mokyklos dešimtokė Vygantė Lukauskaitė.

auji apribojimai – paskata pakeisti įpročius

„Valgau, ką noriu, kada noriu, kur noriu ir kiek noriu, nelabai paisau, sveika ar ne, – pripažino D. Pazdrazdis. – Vis dėlto šeimoje stengiamės maitintis sveikai, perkam aukščiausios rūšies prekes, skaitom sudėtį ir panašiai. Žinoma, kartais būna, jog ir „pasinuodijam“. Esu skaitęs ir pats pastebėjęs, kad valgant sveiką, namuose ruoštą maistą, mažiau kankina įvairūs negalavimai, taip pat spuogai, kas tikrai aktualu merginoms.“

Su abituriento nuomone sutiko ir G. Urbonaitė: „Vos savaitei atsisakiusi nesveiko maisto pastebėjau teigiamus pokyčius, dėl kurių labai džiaugiuosi.“

Eglė DIRMEITYTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas