Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Po penktadienį Kretingos rajono savivaldybėje įvykusio pokalbio rajono pedagogai, profsąjungų atstovai švietimo ir mokslo ministrę Audronę Pitrėnienę įvertino dvejopai: vieniems ji pasirodė jautruolė, kritiką priimanti ir dėl to išgyvenanti asmeniškai, kitiems – cirkininkė, neleidžianti į susitikimą atėjusiems žmonėms pabaigti klausimo, su savo atsakymais užpuolanti už akių ir sukelianti turgų.

Kretingos technologijų ir verslo mokyklos ugdytiniai švietimo ir mokslo ministrę Audronę Pitrėnienę (pirma iš dešinės) palinksmino muzika ir dainomis.

Priekaištus vadino nepagrįstais

„Ar galit išklausyti, ministre. Vis tiek juk tokį kelią atvažiavot čia“, – po trijų kartų bandymo išsiaiškinti apie anksčiau už papildomus darbus mokytojams pridėtas, o paskui atimtas „ministro“ valandas, ironizavo Vydmantų gimnazijos mokytojas Vilius Adomaitis.

Anot jo, dėl panaikintų vadinamųjų „ministro“ valandų gerokai sumažėjo mokytojų atlyginimai. Tačiau A. Pitrėnienės atsakymas mokytojo nepaguodė – esą jei bus mokinių, bus darbo, bus ir pinigų.

Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja Jūratė Lisauskienė patikslino, jog atlyginimo už neatliekamus darbus pedagogai ir neprašo, o tik nori, kad būtų apmokėta už tai, ką ugdymo įstaigose jie realiai daro. Mokytojų be veiklos esą apskritai nebūna.

„Ar, manot, teisinga, kad pamokoms pasiruošti teskiriama vos dešimt minučių? Per tiek laiko aš spėju nebent pratimus iš eilės susidėlioti“, – sakė ji.

Rajono tarybos Švietimo komiteto nario Dariaus Petreikio nuomone, Švietimo ir mokslo ministerija visuomenę klaidina teigdama, jog, atsižvelgdama į profsąjungiečių reikalavimus, padidino mokinio krepšelį.

Anot D. Petreikio, krepšelį apgaulingai padidino į jį įskaičiuojamos lėšos, skirtos mokinių neformaliam švietimui. Ministrę papiktino kaltinimas, jog ministerija klaidina. Jos žodžiais, visa ugdymo sistema susideda iš formalaus ir neformalaus ugdymo ir tarnauja vaikui.

„Svarbu, kad vaikas pagal polinkius ir gabumus gautų kuo daugiau ir įvairesnio ugdymo. Kol kas mūsų valstybėje modelis – toks. O kai bus įvestas klasės krepšelis, tada jau dirbsime pagal kitą metodiką“, – taip atsakė A. Pitrėnienė.

Lyderiai ir lodoriai

Nuo šių metų sausio 1 d. vieno mokinio krepšelis padidintas 34 Eur, ir dabar jį sudaro 1 tūkst. 14 Eur. „Šiemet pastarajame susitikime su profsąjungų atstovais buvo klausiama, kodėl viena mokykla turi viską, o kita – nuskriausta? Paaiškinau, kad laiminga yra ta mokykla, kurios vadovas – lyderis, o nelaiminga, kurios vadovas – lodorius“, – šmaikštavo ministrė. Jos žodžiais, šiandien lygiavos negali būti. Rengiami projektai, programos, konkursai. Visada laimi tie, kurie yra aktyviausi, tikri savo darbo entuziastai.

Prie tokių A. Pitrėnienė pridėjo ir save. Tiesa, jei grįžtų laikas atgal, žingsnio būti švietimo ir mokslo ministre ji nebekartotų. „Kadangi atsitiko taip, kaip atsitiko, esu priversta dirbti sąžiningai ir atsidavusiai, kitaip nemoku. Lietuvoje muša tą, kuris dirba daugiau negu reikia, sparčiai skinasi kelią į priekį. Tyliai ramiai sėdėtum – išliktum“, – kalbėjo ji. Pasak A. Pitrėnienės, šios jos asmeninės savybės, greito rezultato reikalavimas sunervino ne vieną ir ministerijos specialistą.

Ministrės žodžiais, per daugelį metų mokyklose didelių pokyčių neįvyko.

„Manau, neteisinga buvo egzaminų sesija gadinti ugdymo procesą. Džiaugiuosi, kad šiemet jie tarpusavyje nebesikirs, ir kad mes priėmėm tokius sprendimus, kurie anksčiau niekam nerūpėjo“, – sakė A. Pitrėnienė.

Gailisi atidariusi Pandoros skrynią

Tačiau dėl vieno sprendimo ministrė prisipažino besigailinti.

„Nereikėjo jums padidinti atlyginimų. Pati savo rankomis atidariau Pandoros skrynią“, – bėdojo. Nuo 2009 m., vadovaujant ankstesniems ministrams, atlyginimai nebuvo padidinti nė karto. Anot ministrės, tuomet nei pedagogai ministrams ant galvų pagalius kapojo, nei profsąjungos, nei žiniasklaida draskėsi. „Bet kadangi aš pati, kaip jūs, buvau mokytoja, maniau, kad atlyginimus padidinti yra labai svarbu“, – sakė ji.

Nuo šių metų sausio ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai išaugs iki 5 proc., pradėjusių dirbti pedagogų – taip pat iki 5 proc., visų kitų bendrojo ugdymo pedagogų – iki 3 proc. Ministrės manymu, neteisinga teigti, kad dėl atlyginimų nepasistengta.

„Jei tie, kurie sąžiningai dirbantį žmogų kaltina ir skaudina, nuo to yra laimingesni, padėk jiems, Dieve“, – atviravo A. Pitrėnienė. Ji užsiminė, kad nuo rugsėjo 1 d. visiems pedagogams atlyginimai dar kils 1,5 proc., o ikimokyklinių grupių pedagogams – 5 proc. „Negaliu visiems po vienodai. Atlyginimai darželiuose – mažesni, tikslas yra priartinti prie mokytojų atlyginimų“, – sakė ministrė.

Iš aktyvios veiklos besitraukiantiems pedagogams pensininkams pernai fonde buvo sukaupta 1 mln. 700 Eur, tačiau lėšos nebuvo išnaudotos, reikėjo grąžinti į biudžetą. Šiemet šiame fonde yra 3,2 mln. Eur suma.

„Ir vis tiek profsąjungų susivienijimui negerai?!. Mat reikalauja, kad būtų 3,56 milijono“, – jos pastangų nuvertinimu stebėjosi A. Pitrėnienė.

Abiturientams – naujovės

„Mūsų mokyklos mokytojams atlyginimai padidės juokingom sumom – kam 2, kam 12 eurų... Ministre, kritiką priimat asmeniškai ir matosi, kad dėl to išgyvenat. Bet, kaip suprantu, esat tik tarpininkė tarp mūsų ir Vyriausybės, kuri sprendimus lemia“, – ramino Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos profesinės organizacijos pirmininkė Elvyra Jurkienė.

Salantų gimnazijos direktorius Vaidutis Butkus prašė labiau pasirūpinti ugdymo įstaigų techniniu personalu – padidinti rekomenduojamas jų atlyginimo „žirkles“. Darbėnų gimnazijos socialinė pedagogė Dalia Puškorienė aiškinosi dėl papildomo apmokėjimo socialiniams pedagogams už pagalbą mokytojui. Buvo paaiškinta, kad permainų atneš ketinamas įvesti klasės krepšelis – jame tik 10 proc. lėšų bus skirta valdymui, savaime atlyginimas padidės ir socialiniams pedagogams. Ministrė kalbėjo ir apie brandos egzaminų naujoves – be lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbos, nuo šių metų visiems abiturientams bus privalomas ir matematikos valstybinis egzaminas. Abiturientai, norintys pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose, ir šį egzaminą turės išlaikyti bent patenkinamu lygiu, t. y. surinkti 16 balų.

Mokslininkus ugdys nuo mažens

Ministrė užsiminė, kad nuo 2017 m. įvedamas brandos darbas. Tai bus tarsi priedas prie to, kokius kitus egzaminus mokinys laikys, turės mokyklinio egzamino statusą. Šio darbo įvertinimas bus įrašomas į atestatą. Tačiau kas tuos darbus tikrins? Ministrė kėlė aukštųjų mokyklų nepasitikėjimo mokytojais klausimą.

A. Pitrėnienė kalbėjo ir apie regionuose mokiniams ketinamus steigti 10 gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo centrų. Ministrės nuomone, tik pajutęs tyrinėjimo ir atradimo džiaugsmą dar darželyje vaikas galbūt susidomės sudėtingais mokslais, vėliau pasirinks jų studijas, o ateityje išaugs talentingas mokslininkas. Prieš susitikimą su pedagogais bei profsąjungų atstovais ministrė pabuvojo Kretingos technologijų ir verslo mokykloje. „Pajūrio naujienų“ paprašyta pasidalyti įspūdžiu, neslėpė, jog jis – slogus.

„Pamačiau, kad mokyklos pastatai nunykę, kai kur langai – kiauri, technologijų klasėje pasenusios krosnys, o juk besimokantį maistą gaminti jaunimą norime paruošti verslui. Turėsime rimtai pagalvoti, kaip šias problemas reikės išspręsti“, – neslėpė ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas