Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos miesto vietos veiklos grupė (VVG) kartu su VšĮ „Darni socialinė raida“ konsultantais parengė Kretingos miesto 2016–2022 metų plėtros strategiją, kurios bendra vertė – 641 tūkst. 167,60 Eur.

Strategijoje numatyti tikslai, uždaviniai bei veiksmai, kaip mažinti socialinę Kretingos miesto gyventojų atskirtį bei didinti jų užimtumą. Tai problemos, kurioms spręsti ir yra didžiausia tikimybė gauti Europos Sąjungos (ES) paramą strategijai įgyvendinti.

Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų tikimasi gauti 84,95 proc., t. y. 544 tūkst. 672,20 euro visų reikalingų lėšų. Prie strategijos įgyvendinimo turėtų prisidėti Kretingos rajono savivaldybė – 7,50 proc. (48 tūkst. 87,57 euro) nuo bendros projekto vertės, bei projektų paraiškų teikėjai, kurių planuojamos nuosavos lėšos sudarytų 7,55 proc. (48 tūkst. 407,84 euro) nuo bendros vertės.

Rengiant strategiją buvo atlikta socialinė, ekonominė, demografinė Kretingos miesto analizė. Buvo išaiškintos Kretingos miesto stiprybės, silpnybės, grėsmės pagal sektorius, tokius kaip antai: kultūra ir švietimas, socialinės paslaugos ir sveikata, ekonomika ir užimtumas. Pagal analizės rezultatus ir buvo sudarytas strategijos veiksmų planas.

Ką išryškino analizės rezultatai? Nedarbo Kretingoje sezoniškumą: nedarbas pastebimai išauga I-ąjį metų ketvirtį, kai giliu žiemos miegu įminga svarbus kretingiškių darbdavys – Palangos kurortas. Mieste kasmet mažėja darbingų žmonių, jie išvyksta į kitus didesnius miestus bei užsienį. Jų išvykimą paskatina ir nedarbo sezoniškumas. Ganėtinai didelė bedarbių dalis yra iš 50–65 amžiaus grupės. Apie 40 proc. bedarbių sudaro asmenys, turintys pagrindinį, vidurinį, profesinį išsilavinimą ir tegebantys dirbti nekvalifikuotus darbus. Tai glaudžiai susiję su mažais atlyginimais, kuo pasižymi Kretingos rajono savivaldybė: 2014 metais savivaldybėje vidutinis neto uždarbis buvo 403 eurai per mėnesį, – vienas mažiausių, lyginant su kitomis savivaldybėmis (išskyrus Palangos – 397 eurai), Klaipėdos – 473 eurai, Plungės – 433 eurai, šalies vidurkis – 527 eurai.

Analizės rezultatai skatina rūpintis ir jaunimo profesiniu orientavimu darbo vietose – miesto įmonėse ir pan., auginant kvalifikuotus darbuotojus, sudaryti sąlygas naujoms nedidelėms verslo įmonėms atsirasti. Mažos žmonių pajamos, skurdas yra ir svarbi socialinės atskirties atsiradimo, gilėjimo priežastis. Kretingos miesto 2016–2022 metų plėtros strategijos tikslas – padidinti socialinę integraciją ir užimtumą Kretingos mieste, sutelkiant vietos valdžios, verslo ir bendruomenės atstovus. Siekiant sumažinti miesto gyventojų socialinę atskirtį, sudaryti galimybes gauti trūkstamas paslaugas ir dalyvauti bendruomeninėje veikloje strategijoje numatyta visa eilė veiksmų. Tai ir vaikus, neįgalius asmenis prižiūrinčių žmonių pavadavimas, kitų jų namuose reikalingų paslaugų teikimas (meistras į namus), socialinių, kitų miestiečiams reikalingų paslaugų atmintinės parengimas ir sklaida, kultūrinių, švietėjiškų, sveikatinimo renginių, projektų organizavimas socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms, socialinę atskirtį patiriančių vaikų, jaunimo įtraukimas į visavertį visuomeninį gyvenimą, paslaugų įvairioms krizėms įveikti (psichosocialinėms ir kt.) namuose teikimas, pagalba kitataučiams integruotis į Kretingos visuomenę.

Gerinti miesto gyventojų padėtį darbo rinkoje, didinti bedarbių ir neaktyvių darbingų asmenų užimtumą planuojama ir remiant pameistrystę, mokomąsias praktikas darbo vietose, laikino įdarbinimo, kitas programas, su asistento pagalba į darbo rinką integruojant neįgaliuosius.

Miesto gyventojų verslumui skatinti strategijoje suplanuota pradedantiems verslą teikti konsultacijas, reikalingas priemones verslui pradėti, kitą pagalbą.

Strategijoje išskirtas bendradarbiavimo, informacijos sklaidos ir savanoriškos veiklos skatinimas. Šiam tikslui Kretingoje planuojama įsteigti savanorystės centrą, parengti ir įgyvendinti Bočių namų koncepciją, šviesti gyventojus įtraukiant socialinę atskirtį patiriančius miestiečius į miesto bendruomenę, vykdant prevenciją.

Kretingos miesto 2016–2022 metų plėtros strategijai sausio 28 d. pritarti turėtų Kretingos rajono savivaldybės taryba, vasario 4 d. – Klaipėdos regiono plėtros taryba. Patvirtinta strategija iki vasario 12 d. turi būti pateikta Vidaus reikalų ministerijai. Į ministeriją suplauks ir kitų šalies miestų vietos veiklos grupių inicijuotos strategijos ir jos konkuruos dėl ES paramos lėšų. Tuo atveju, jei Kretingos miesto 2016–2022 m. plėtros strategijai būtų skirtas finansavimas iš ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšų, visi Kretingos miesto teritorijoje vykdantys veiklą viešieji ir privatūs juridiniai asmenys (nevyriausybinės organizacijos, biudžetinės įstaigos, Savivaldybė, verslo įmonės) būtų kviečiami teikti paraiškas suplanuotiems strategijos veiksmams įgyvendinti.

Už paraiškų vertinimą būtų atsakinga Kretingos miesto VVG, kuri buvo įsteigta 2015 m. gegužės 4 d., ir šiandieną turi 38 narius: 17 verslo įmonių, 20 nevyriausybinių ir bendruomeninių organizacijų. Asociacija yra atvira naujiems nariams. Daugiau informacijos apie Kretingos miesto VVG ir Kretingos miesto plėtros strategiją – internetiniame tinklapyje www.kretinga.lt ir Kretingos miesto VVG feisbuko profilyje.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas