Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šiais mokslo metais Lietuvoje įgyvendinamas tarptautinės kampanijos „Mažiau šiukšlių“ II-ojo ciklo antrasis etapas. Kampanija, koordinuojama visuomeninės organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas“, vykdoma ir dviejose Kretingos mokyklose – Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje ir Jurgio Pabrėžos universitetinėje ginmazijoje.

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos II d klasės mokiniai – vieni iš kampanijos ,,Mažiau šiukšlių“ dalyvių.

Įgyvendindami kampaniją „Mažiau šiukšlių“, Gamtosauginių mokyklų programoje dalyvaujančių švietimo įstaigų mokiniai vykdo įvairias savo pasirinktas veiklas: organizuoja aplinkos tvarkymo akcijas, rūšiuoja atliekas ir mažina jų kiekius, kuria menines vizualines priemones, kuriomis skatinama nešiukšlinti bei tinkamai tvarkyti atliekas.

Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje kampanija „Mažiau šiukšlių“ prasidėjo 2015 m. lapkritį. Gimnazijoje kampanijos veiklas koordinuoja biologijos mokytoja Simona Balčiūnienė. Pasak jos, tai didžiausias Lietuvoje ekologinis projektas, skirtas aplinkai saugoti, mažinti taršą ir formuoti visuomenės, ypač jaunų žmonių, sąmoningumą.

,,Kadangi mokiniai ir mokytojai išmeta daug popieriaus, kuris tinkamas perdirbti, buvo nuspręsta pagerinti popieriaus atliekų tvarkymą įstaigoje ir daugiau dėmesio skirti makulatūrai rinkti. Kas savaitę renkame, sveriame makulatūrą, skatiname mokyklos bendruomenę naudoti kuo mažiau gamtos išteklių“, – apie pasirinktą veiklos kryptį pasakojo mokytoja S. Balčiūnienė.

Gimnazija pasirengusi bendradarbiauti su Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazija bei Klaipėdos universitetu, mokiniai prisidės prie tyrimo „Jūrinių šiukšlių poveikis gamtinei, socialinei ir ekonominei aplinkai Lietuvos kranto zonoje“. Vykdant kampaniją ,,Mažiau šiukšlių“ taip pat planuojama bendradarbiauti su Kretingos M. Tiškevičiūtės pradine mokykla, kurioje bus vedamos paskaitos pradinukams apie atliekų rūšiavimo svarbą.

,,Gimnazijoje planuojame ir nemažai renginių: „Žemės diena“, „Vandens diena“, „Medelių sodinimo akcija“, „Tarptautinė biologinės įvairovės diena“, „Pasaulinė aplinkos apsaugos diena“. Taip pat rinksime popieriaus atliekas ir skatinsime tai daryti kitus“, – numatytas veiklas vardijo S. Balčiūnienė.

Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje vykdomos kampanijos ,,Mažiau šiukšlių“ iniciatorė ir koordinatorė geografijos mokytoja Julija Šližienė teigė, jog dalyvauti šioje kampanijoje labiausiai paskatino jos tikslas – mažinti šiukšlių kiekius ir pakeisti moksleivių elgesį bei požiūrį į atliekų tvarkymą. ,,Dalyvaudami kituose panašiuose projektuose stengdavomės surinkti kuo daugiau atliekų, o šiame priešingai – mažinti jų kiekį ir formuoti vaikų požiūrį, kad šiukšlių susidarytų kuo mažiau.“

Vykdant kampaniją M. Daujoto pagrindinėje mokykloje visų pirma buvo įsivertinta esama situacija šiukšlių srityje ir pasirinktas vertinimo rodiklis – ,,Bendras perdirbamų atliekų kiekis kampanijos pradžioje ir pabaigoje.“

Marijono Daujoto pagr. mokyklos bendruomenė akcijos ,,Kamštelių vajus“ metu surinko 45 kg kamštelių.

,,Pasirinkę vertinimo rodiklį, su mokiniais išsikėlėme tris pagrindinius uždavinius: rinkti plastikinių butelių kamštelius ir atiduoti juos perdirbti, rinkti elektroninės įrangos bei baterijų atliekas, sumažinti popieriaus vartojimą mokykloje ir namuose bei skatinti jo rūšiavimą“, – kalbėjo mokytoja J. Šližienė.

Įgyvendinant pirmąjį uždavinį buvo paskelbta akcija ,,Kamštelių vajus“, kurioje dalyvavo ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai, mokytojai. Šia akcja buvo siekiama formuoti vaikų sąmoningumą, nešiukšlinti aplinkos. ,,Tęsdami kampanijos veiklas stengiamės, kad kuo mažiau elektroninių atliekų būtų maišoma su buitinėmis atliekomis, taip pat aiškinamės, kur mokykloje daugiausiai suvartojama popieriaus ir kaip tą vartojimą sumažinti. Vykdant suplanuotas kampanijos ,,Mažiau šiukšlių“ veiklas svarbu formuoti mokinių požiūrį, kad pasaulyje turi mažėti šiukšlių, jei nenorime patys jose paskęsti“, – svarbiausią kampanijos siekį apibendrino mokytoja.

Kad mokiniai geriau suprastų, kodėl svarbu taupyti popierių, buvo vykdomas projektas ,,Susidraugauk su medžiu“, suorganizuota ekskursija į popieriaus perdirbimo įmonę, darbais iš popieriaus atliekų papuošta eglutė prie mokyklos. Taip pat bus vedamos integruotos pamokos apie popieriaus vartojimą. Kampanijoje dalyvaujančiose klasėse bus pastatytos dėžės popieriaus atliekoms, kurios bus išvežtos perdirbti. Įgyvendinus splanuotas veiklas su mokiniais bus pildoma pokyčių fiksavimo lentelė ,,Popieriaus vartojimas veiklos pradžioje ir pabaigoje“ ir išsiaiškinta, ar pavyko mažinti popieriaus vartojimą mokykloje ir namuose.

,,Kampanija ,,Mažiau šiukšlių“ siekiama skatinti vaikus ir vietos bendruomenę švarinti aplinką, ugdyti ekologinį sąmoningumą. O tai, be abejonės, aktualu augantiems vaikams: kuo anksčiau atkreipsime vaikų dėmesį į tai, kaip svarbu mažinti šiukšles, kaip jas tvarkyti, tuo sąmoningesnėje ir tvarkingesnėje visuomenėje gyvensime“, – kampanijos naudą įvardino mokytoja J. Šližienė.

-------

Aplinkosauginio švietimo fondas (Foundation for Environmental Education – FEE) – 1981 m. įkurtas nevyriausybinių organizacijų tinklas. Šiuo metu FEE vienija aplinkosaugines organizacijas 73-ose pasaulio valstybėse. Pagrindinis FEE tikslas – aplinkosauginis švietimas ir visuomenės savimonės kėlimas. FEE vykdo 5 programas: „Mėlynosios vėliavos“, „Gamtosauginių mokyklų“, „Žaliojo rakto“, „Miškų pažinimo“ ir „Jaunųjų aplinkosaugos reporterių“. 1994 m. FEE pradėjo įgyvendinti Gamtosauginių mokyklų programą, kuri orientuoja mokyklas į praktinę gamtosauginę veiklą, skatina mokyklų bendruomenių aktyvumą, ugdo mokinių kūrybiškumą, vietos bendruomenės ekologinį sąmoningumą.

Kiekvienais metais sėkmingai aplinkosaugos srityje dirbančios ir gamtosauginėms mokykloms keliamus kriterijus atitinkančios švietimo įstaigos apdovanojamos Žaliąja vėliava. Šiuo metu tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų programoje dalyvauja daugiau negu 48 tūkst. švietimo įstaigų iš 58 pasaulio šalių. Lietuvoje programoje dalyvauja 101 švietimo įstaiga iš 40 savivaldybių, 77 įstaigos apdovanotos Žaliąja vėliava.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas