Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Tėvai diskutuoja apie mokestį už darželį

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Švietimas
  • 2016-01-19

Socialiniuose tinkluose mažamečius vaikus auginantys tėvai pastaruoju metu diskutuoja apie mokesčius už darželį, kai vaikas į jį nevedamas per tėvų atostogas, o tėvai dirba pagal individualios veiklos pažymą, autorinę sutartį ar kitais pagrindais, nesusijusiais su darbo sutartimi pagal Darbo kodeksą.

Anot tėvų, problema atsiranda tuomet, kai darželių vadovai iš tėvų reikalauja pažymų, įrodančių, kad jie atostogauja, nors dirbantieji pagal individualios veiklos pažymą jų negali gauti. Kita išeitis – prašyti gydytojo melagingos nedarbingumo pažymos. Taip pagal individualios veiklos pažymas, autorines sutartis dirbantys tėvai įspraudžiami į rėmus, kuriuose galimi du pasirinkimai: arba mokėti mokestį, arba pažeisti įstatymą. Kretingos rajono Savivaldybės administracijos tarybos Švietimo komiteto narys Darius Petreikis teigė, kad mokesčio už darželį klausimą taryba svarstė, yra priimtas ir tarybos sprendimas.

„Mokestis yra dvejopas. Vienas – už ugdymosi aplinką. Jis mokamas nepriklausomai nuo to, kiek dienų vaikas lankė darželį, kitaip tariant – tai pastovus mokestis. Anksčiau pasitaikydavo tokių, kurie tuo piktnaudžiavo – vietą darželyje turi, o atveda vaiką kada nori, t.y. užima vietą, o vaikas darželyje pasirodo tik kelis kartus per mėnesį, – sakė D. Petreikis. – Antras mokestis – už maitinimą. Jei tėvai atostogauja ir vaiko neveda į darželį, jie rašo darželiui prašymą, pateikia prašomus dokumentus ir už tas dienas mokėti nereikia.“

Anot D. Petreikio, iki šiol tėvų, dirbančių ne pagal darbo sutartį, nusiskundimai jo nebuvo pasiekę, tačiau su šia problema susiduriantys gali kreiptis į Švietimo komitetą, Švietimo skyrių, į atskirus Švietimo komiteto narius: „Manyčiau, sprendimą reikėtų papildyti nuostata, kad tėvai, dirbantys pagal verslo liudijimą ir išeinantys atostogų, turėtų pateikti savo verslo liudijimo kopiją ir paaiškinimą, nuo kada iki kada atostogauja, kad už tas dienas nesiskaičiuotų maitinimo mokestis. Žinoma, šiuo klausimu reikėtų dar padiskutuoti. Artimiausiame Švietimo komiteto posėdyje bandysiu šią problemą išsakyti.“

Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Sonatos Petravičienės teigimu, 2013 m. tarybos sprendime numatyta, kad už maitinimo paslaugas tėvai nemoka 8 atvejais: kai vaikas nelanko mokyklos dėl ligos, tėvų (globėjų) kasmetinių atostogų metu, tėvų (globėjų) nemokamų atostogų metu, tėvų (globėjų) nedarbingumo metu, mokinių atostogų metu, žiemos laikotarpiu, esant žemesnei negu 20 laipsnių temperatūrai, mokykloje paskelbus ekstremalią situaciją, keliančią pavojų vaikų gyvybei ar sveikatai, papildomos poilsio dienos metu, kuri suteikiama tėvams (globėjams), auginantiems du vaikus iki 12 metų Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka.

Teisininko Aivaro Daukanto įsitikinimu, nors dažniausiai pasitaikančios priežastys, dėl kurių tėvai atleidžiami nuo mokėjimo už maitinimo paslaugas, yra panašios visose savivaldybėse, tačiau kiekviena jų turi diskrecijos teisę (lot. discretio – teisė spręsti kokį nors klausimą, veikti savo nuožiūra) nenustatyti visų aukščiau išvardytų priežasčių. Todėl priežastys, dėl kurių atleidžiama nuo mokėjimo už maitinimo paslaugas, konkrečiame darželyje gali skirtis.

Pasak A. Daukanto, Lietuvos Respublikos darbo kodekse (DK) 165 str. 1 d. nurodyta, kad kasmetinės atostogos – tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį. DK 184 str. 1 d. numatyta, kad nemokamos atostogos yra suteikiamos darbuotojo reikalavimu. Tiek kasmetinės, tiek nemokamos atostogos yra suteikiamos už darbą, atliekamą pagal darbo sutartį, todėl asmenys, užsiimantys individualia veikla pagal verslo liudijimą/pažymą, autorinę ar Lietuvos Respublikos civilinio kodekso reguliuojamas sutartis, neturi darbo santykių su atitinkamais subjektais, todėl jiems kasmetinės ar nemokamos atostogos nepriklauso. Taigi pagal DK, lengvata dėl kasmetinių ar nemokamų atostogų neturėtų būti taikoma šiems subjektams.

„Atsižvelgiant į tai, kad savivaldybių sprendimuose dėl atlyginimo už vaikų ugdymą bei maitinimą darželiuose nėra apibrėžta kitokia, negu DK įtvirtinta atostogų samprata, siūlyčiau savivaldybėms priimti pakeitimus ir įtvirtinti naują nuostatą, kad tuo atveju, kai tėvai vykdo individualią veiklą ar yra laisvosios profesijos atstovai ar dirba pagal autorinę ar civilinio kodekso reguliuojamas sutartis, pateisinamos poilsio dienos pateikus prašymą nurodant nedarbo dienas (bet ne daugiau kaip X dienų per mėnesį) ir atitinkamą vykdomos veiklos pažymą. Tokią normą dėl suteikiamų lengvatų tėvams, vykdantiems individualią veiklą, savo vidaus taisyklėse yra numačiusi Šilalės rajono Kvėdarnos Prano Liatuko pradinė mokykla. Lengvatų suteikimas ir tėvams, nedirbantiems pagal darbo sutartis, turėtų būti sektinas pavyzdys kitoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms“, – sakė A. Daukantas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas