Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

,,Gali būti, jog netolimoje ateityje namuose turėsime robotus, kurie už mus atliks įvairius darbus – gamins maistą, paruoš kavą, valys namus, plaus indus“, – pokalbį pradėjo 44 metų Vismantas Masiokas, Pranciškonų gimnazijos technologijų mokytojas, kuris domisi ir savo mokinius stengiasi sudominti robotų konstravimu, robotechnika, nes mano, jog būtent ši veikla yra vienas iš būdų augančią kartą atitraukti nuo išmaniųjų telefonų, virtualaus pasaulio ir prasmingai leisti laisvalaikį.

Pranciškonų ginmnazijos vaikinų komanda ir mokytojas V. Masiokas (antras iš kairės) 2015 m. ,,Robotex“ varžybose Taline

Mokytojas V. Masiokas robotika susidomėjo prieš gerą dešimtmetį. Pirmą kartą susidūrė su robotais dirbdamas Panevėžyje ,,Ekrano“ gamykloje. Būdamas emigrantu Airijoje pamatė, kaip atrodo dar pažangesni robotai. Grįžus į Lietuvą ir pradėjus dirbti gimnazijoje, mokytojui kilo noras išbandyti kažką naujo. ,,Pradėjau domėtis robotika, robotais, jų veikimo principais. Bandžiau ir mokinius sudominti nauja patirtimi. Noras atrasti kažką naujo, teorines žinias įgyvendinti praktiškai buvo stipriausia paskata pradėti konstruoti robotus. Tad įsigijus reikiamų detalių 2009 metais ir sukonstravome pirmuosius robotukus“, – savo veiklos pradžią prisimena mokytojas V. Masiokas.

Su savo mokiniais V. Masiokas konstruoja sumo robotus. Sumo robotai – tai automatiniai save valdantys robotai, kurie kovoja specialiame ringe savo svorio bei matmenų kategorijoje. Roboto tikslas – toks pat, kaip ir sumo kovotojo – iš ringo išstumti priešininką. Pasak pedagogo, kiekvienam robotui yra reikalingas algoritmas. Jame užrašoma roboto kovos taktika: ar jis ringe sieks išvengti priešininko, ar apeis jį iš užnugario. Galima robotą užprogramuoti taip, kad šis penktą kovos sekundę atliktų sudėtingą manevrą ir suklaidintų priešininką. Programuojant robotą galima „išmokyti“ įmantrių posūkių ir daugybės kitų gudrių dalykų.

Sukonstravę pirmuosius robotus mokiniai nenorėjo užsidaryti tik mokyklos kabinete, tad pradėjo dalyvauti varžybose, technologijų olimpiadose. Pirmosios varžybos, kuriose dalyvavo, buvo 2009 metais vykusios ,,Baltic robot sumo“ Klaipėdoje. Varžybų dalyviai varžėsi trijose kategorijose – 3 kg sumo, mini sumo bei roomba-sumo. Sekėsi šiose varžybose nekaip, bet būtent nesėkmė paskatino eiti į priekį. ,,Patys mokiniai, pamatę, kokios yra galimybės, ką galima sukurti, užsidegė šia veikla“, – prisiminimais dalijosi mokytojas V. Masiokas.

Dalyvavimas pirmosiose varžybose paskatino nepasiduoti ir eiti toliau. Su sukonstruotais robotais mokytojas ir mokiniai pradėjo intensyviai dalyvauti varžybose. 2010, 2011 metais vyko į Vienoje organizuojamas ,,Robot Challenge“ varžybas, kurios vyksta dvi dienas ir pritraukia daug dalyvių iš viso pasaulio. ,,2010 m. buvome tik dalyviai, o 2011 m. 3 kg kategorijoje patekome į aštuntfinalį. Tai buvo vienas iš reikšmingiausių mūsų laimėjimų tokio masto varžybose. Sėkmė šypsojosi 2010 m. pavasarį, kai su dviem vaikinais Pauliumi Semėnu ir Giedriumi Liaučiu ,,Robot Baltic sumo“ varžybose Rygoje pelnėme I ir II vietas trijų kilogramų ir mini sumo robotų kategorijoje“, – savo mokinių pasiekimais robotų konstravimo srityje pasidžiaugė mokytojas. 2011 m. varžybose Rygoje vėl laimėta pirma vieta roomba-sumo kategorijoje. „Baltic Robot Sumo“ projekto varžybos vyksta dukart per metus ir kasmet surenka vis daugiau dalyvių bei žiūrovų. Būtent šiose varžybose ir stengiamės sudalyvauti su savo mokiniais“, – kalbėjo mokytojas.

Pasirengimo ,,Robotex“ varžyboms 2014 m. akimirka

V. Masiokas paaiškino, kad sumo robotai dar yra skirstomi į nano ir mikro: mikro robotukai yra iki penkių centimetrų dydžio ir sveria iki 250 gramų. Nano robotai yra vos pustrečio centimetro dydžio ir sveria iki 125 gramų. Kartu su mokinias daro sumo robotus, skirstomus į tris kategorijas: mini sumo – tai robotai, kurių dydis yra iki 10x10 cm, o svoris – iki pusės kilogramo. Standartiniai sumo sveria iki trijų kilogramų, jų matmenys – iki 20x20 cm. Roomba sumo robotai – tai ant namų šeimininko – siurblio – bazės sukonstruoti robotai. Beje, šios kategorijos sumanytojai yra lietuviai. Tokie robotai-siurbliai taip pat susirungia ringuose. Išorinėje pusėje robotas turi sensorius, arba vadinamąsias akis. Jos, aptikusios kliūtį, siunčia signalą į roboto mikrokontrolerį arba kitaip – smegenis. Šios pagal parašytą algoritmą siunčia signalus į variklių valdiklius, kurie pagal gautą signalą atitinkamai valdo variklius. Roboto dugne yra sumontuoti linijos sensoriai, kurie, skirdami baltą spalvą nuo juodos, neleidžia robotui iškristi iš ringo. Su sukonstruotais robotais 2015 m. gruodį Taline varžybose ,,Robotex“ dalyvavo ir mokytojo suburta bei vadovaujama KPG Robotics 6 vaikinų komanda. Šis renginys yra didžiausios Šiaurės Europoje, kuriame dalyvauja vis daugiau dalyvių iš visos Europos. ,,Mūsų jauniausias komandos narys septintokas Justas Ubartas nustebino net ir patyrusius inžinierius, kurie taip pat rungėsi mini sumo kategorijoje. Šios varžybos, kuriose mano mokiniai buvo jauniausi dalyviai tarp patyrusių robotų konstruktorių, inžinierių, studentų, – tikrai aukšto lygio, jose apsilankė ir Estijos prezidentas. Iš 60 dalyvių mini sumo kategorijoje komandos nariai pakliuvo į finalus ir pelnė VIII–IX vietas“, – įspūdžiais iš renginio dalijosi mokytojas ir pridūrė, jog varžybų laimėtojai vyksta į Japonijoje organizuojamas robotų varžybas.

Dalyvavimas šiose varžybose visiems buvo neįkainojama patirtis, nes kretingiškiai parsivežė tikrai daug idėjų, kaip tobulinti savo robotus.

Idėjos konstruoti robotus prasideda, pasak mokytojo, nuo noro įrodyti, kad galima nuveikti kažką įdomaus ir kitokio, o varžybos, kuriose pamatomos pažangios technologijos, sukelia norą pamėginti patiems tobulėti, ieškoti, ką galima sukurti nauja. Ypač per varžybas gerai pamatoma, kas daroma negerai, ne taip. Idėjos kyla ir susidūrus su sunkumais: kuo sunkiau – tuo įdomiau, o patirtas nesėkmes padeda įveikti užsispyrimas, atkaklumas, principai ir padrąsinimas, kad viską galima padaryti.

Vaikus sudominti robotų konstravimu, anot V. Masioko, nėra lengva. ,,Dauguma vaikų yra panirę į virtualų pasaulį, kuriame visas problemas išsprendžia vieno mygtuko paspaudimu, vaikai nebejaučia realaus gyvenimo, bijo į rankas paimti tikrą įrankį. Konstravimas – vienas iš būdų atitraukti vaikus nuo kompiuterių ir išmaniųjų telefonų.“ Mokytojo manymu, konstruoti robotus, vaikui yra labai naudinga, nes tai lavina loginį mąstymą, discipliną, kantrybę. Vaikai taip pat mokosi valdyti emocijas, nes ypač svarbu, kad varžybų metu dalyvis turi būti emociškai stabilus, nepasiduotų įtampai, panikai, tik tada galima tikėtis sėkmės. Taip pat užsimezga draugiški santykiai, nes dalyvaudami varžybose, konstruodami vaikai vadovaujasi principu ,,Sužeistųjų nepalieka“. ,,Žinodami šį devizą, vaikai vieni kitiems padeda, palaiko, kai nepasiseka“, – apibendrino mokytojas.

Mokytojas V. Masiokas pasidžiaugė, kad vis dar bendrauja su savo pirmaisiais mokiniais, konstravusiais robotus. ,,Giedrius Liaučys buvo vienas iš pirmųjų mokinių, su kuriais pradėjome konstruoti robotus. Su juo bendraujame iki šiol. Neseniai Giedrius Liaučys, kuris baigia studijas Kauno technologijų universitete, aprodė modernią KTU robotikos laboratoriją, pasakojo apie naujausius robotechnikos pasiekimus, nes jo studijos susijusios būtent su robotais“, – apie savo buvusį mokinį pasakojo V. Masiokas.

Mokytojas teigė, kad jam yra brangūs visi darbai ir patirtos emocijos: mokinių džiaugsmas laimėjus, palaikymas, azartas. Eiti į priekį ir ieškoti vis naujų dalykų skatina, visų pirma, pačių vaikų noras ir užsidegimas dirbti net ir savaitgaliais. Taip pat aplinkinių palaikymas. Be abejonės, – pasiekti rezultatai ir pergalės, kurios nepasiekiamos be darbo.Konstruojant robotus ir dalyvaujant varžybose neapsieinama ir be linksmų bei kurioziškų situacijų. Viena iš jų buvo, kada robotas pabėgo iš ringo ir įstrigo į durų staktą – prireikė netgi įrankių jam ištraukti. Taip pat konstruojant atsitiko taip, kad robotui ,,nusimušė“ programa, roboto aštrus pleištas užtrumpino apšvietimo laidą ir klasėje buvo dingusi šviesa. Apie šį įvykį su mokiniais nutylėjome, kad dingus elektrai kiekvieną kartą neapkaltintų mūsų“, – apie linksmus nutikimus pasakojo mokytojas.

V. Masiokas informavo, jog nuo vasario mėnesio Kretingoje Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre startuoja ,,Robotikos akademijos“ filialas. Užsiėmimus galės lankyti visi rajono vaikai, kurie domisi robotais, elektronika ir nori įdomiai leisti laiką po pamokų. Mokytojas pasidžiaugė, kad nuo šiol galės sudominti robotais net tik Pranciškonų gimnazijos, bet ir kitų rajono mokyklų vaikus.

Neringa MIKALOČIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas