Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Aukso vainikas“ kraštiečiams vis nepasiekiamas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-01-08

Prestižiniame šalies liaudies kūrėjų konkurse „Aukso vainikas“, šiemet įvykusiame Kelmėje, dalyvavo ir kretingiškis kryždirbys Raimundas Puškorius. Tautodailininkas iš konkurso grįžo su specialiuoju komisijos diplomu už kūrybiškumą kryždirbystėje.

Nutolo nuo tradicijos

Į konkursą iš Klaipėdos apskrities dar buvo patekę du tautodailininkai: palangiškė medžio raižinių meistrė Irena Kvedarienė bei šilutiškis skrynių bei sietynų meistras Vytautas Rauktys. Jiedu taip pat pelnė konkurso rengėjo – Lietuvos liaudies kultūros centro – komisijos specialiuosius diplomus.

„Šis diplomas – tarsi paskutinė pakopa, ant kurios palypėjus uždedamas simbolinis aukso vainikas. Tačiau visiems trims Klaipėdos krašto meistrams, kurie yra be galo kūrybiški ir turintys savitą stilių, ši pakopa buvo pati slidžiausia. R. Puškoriaus stiliuje įžvelgiama pavojinga tendencija – jo kryžiuose, koplytėlėse nebeišlaikoma pusiausvyra tarp tradicinės ir modernizuotos kryždirbystės. Tautodailininkas vis labiau tolsta nuo tradicinio braižo, o šio konkurso siekis yra skatinti ir gaivinti senuosius liaudies menus“, – „Pajūrio naujienoms“ tvirtino Liaudies kultūros centro Tautodailės poskyrio vadovė Teresė Jurkuvienė.

Šuolis – per trumpą laiką

T. Jurkuvienė taip pat pabrėžė ir palangiškės I. Kvedarienės, kuri senąja medžio raižymo technika susidomėjo vos prieš ketverius metus, stiprų debiutą: „Retas kuris per tokį trumpą laiką palypėja ant aukščiausios šio konkurso pakopos, – sakė Liaudies kultūros centro atstovė, pastebėdama, kad aukso vainikas vis dar tebekabo viršum mūsų kraštiečių. – Ir šįkart keli komisijos nariai atidavė savo balsus už juos“.

„Dėjome daug vilčių, kad šįkart pirmąjį aukso vainiką į Kretingą parveš R. Puškorius, nes jo darbai atrankos ture buvo įvertinti labai aukštai. Jis yra atstovavęs Lietuvai tokiose tolimose šalyse, kaip JAV ir Japonija. Tačiau šiemet komisija laurus skyrė meistrams už senovinės tradicijos atgaivinimą: R. Puškorių nurungė metalinius kryžius kalantis kalvis Stanislovas Špukas iš Radviliškio“,– patikino Kretingos tautodailininkų klubo „Verpstė“ vadovė Danutė Šorienė. „Aukso vainikas“ šiemet suspindo viršum Aukštaitijos bei Dzūkijos krašto meistrų.

Vainikuoja per Tris karalius

Lietuvos liaudies kultūros centras geriausius šalies liaudies meistrus vainikavo jau vienuoliktą kartą,– tradiciškai konkurso nugalėtojai yra paskelbiami per Tris karalius.

Konkursas „Aukso vainikas“ iš pradžių rengiamas regionuose: iš viso jo atrankiniuose turuose pernai dalyvavo per 300 Lietuvos tautodailininkų, – iš jų 84 atstovavo Klaipėdos apskričiai, o į konkursą buvo atrinkti 3 patys stipriausi kūrėjai, kurie varžėsi vaizdinės, taikomosios dailės bei kryždirbystės srityse.

2014 m. „Aukso vainiko“ konkursas įvyko Kretingoje. Kur jis bus rengiamas šiemet, T. Jurkuvienė sakė dar nežinanti.

*

2015 m. konkurse „Aukso vainikas“ varžėsi 31 stipriausias šalies tautodailininkas. Vaizdinės dailės srityje I vietą laimėjo skulptorius Gintautas Akstinas iš Druskininkų, II v. – Valdas Banza iš Kelmės, III v. – Antanas Česnulis iš Vilniaus. Taikomosios dailės srityje I vieta atiteko keramikui iš Utenos Vytautui Valiušiui, II v. – Linai Živatkauskaitei-Žaliauskienei iš Lazdijų, III v. – Virgilijai Silvestrai Šufinskienei iš Kuršėnų. Kryždirbystės srityje I v. laimėjo Stanislovas Špukas, II v. – Antanas Viskontas iš Mažeikių ir III v. – Raimondas Blažaitis iš Vilkaviškio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas