Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Neleidžia užsibūti vidinėje tamsoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-11-06

Metų laikų kaitos, ypač – rudenį, mėnulio pilnaties poveikį sveikatai itin jaučia Padvarių socialinės globos namų, kurie yra tapę tikraisiais namais psichikos negalią turintiems žmonėms, bendruomenė. Šios įstaigos vadovės Rimos Narmontienės teigimu, labai svarbu – kuo įdomiau užimti psichikos ligonius, kad jie vaduotųsi iš juos įkalinančios tamsos bei vidinės rutinos.

Vieni – su vaistais, kiti – be jų

Šiuo metu Padvarių socialinės globos namuose gyvena 230 globotinių, iš jų – 180 asmenų su psichikos negalia: 81– pensinio amžiaus, 99 – darbingo amžiaus gyventojai. Kiti gyventojai turi kompleksinę – fizinę ir psichinę – arba tik fizinę negalią.

Tarp senyvo amžiaus psichikos negalią turinčių žmonių dominuojanti diagnozė yra senatvinė demensija bei Alzheimerio liga, o tarp darbingo amžiaus – šizofrenija, silpnaprotystė bei depresinis sindromas.

„Mūsų įstaigos gyventojų kontingentas – itin specifinis: kiekvieną pažįstame ir žinome, kaip jis reaguoja į pokyčius gamtoje, kaip vienus ar kitus veikia mėnulio pilnatis, – tvirtino R. Narmontienė. – Proto negalią, kuri yra įgimta, turintys žmonės – stabilesni: jie turi savo suvokimą ir gyvena savo susikurtame pasaulyje. Dažniausiai tokie yra stabilūs, jiems nebūdingi paūmėjimai, ir jie gali gyventi be vaistų. Tačiau žmonės su psichikos negalia, ypač šizofrenija ir depresija, kuri atsiranda gyvenimo eigoje, stipriai reaguoja į metų laikų pokyčius – jiems būdinga agresija, pykčio proveržiai. Jie nesuvokia nei savo, nei erdvės ir laiko padėties. Jiems medikamentinis gydymas yra būtinas.“

Sudomina rankdarbiais bei išvykomis

Tačiau, pastebėjo R. Narmontienė, psichikos negalią turintiems žmonėms reikalingi ne tik vaistai, bet ir socialinės globos paslaugos: atstovavimas, tarpininkavimas, įtraukimas į veiklas, užimtumas, laisvalaikio organizavimas.

„Tam, kad neįgalus žmogus galėtų gyventi kuo spalvingesnį gyvenimą, pasijaustų reikalingas ir naudingas, stengiamės kuo daugiau jį užimti. Labai džiaugiamės savo įstaigoje veikiančiu Užimtumo centru – neįgalieji lipdo, velia, piešia ant popieriaus, šilko, vandens. Šiomis veiklomis juos sudomina itin kūrybinga mūsų įstaigos užimtumo specialistė Vykinta Morozovienė. Šiemet nupirkome vaisių džiovyklę: neįgalieji patys pjausto, džiovina obuolius, prisirinkę vaistažolių, arbatinėje verda arbatą. Yra tokių žmonių, kurie Užimtumo centre tarsi apsigyvena – grįžta į korpusą tik pavalgyti bei permiegoti, ir vėl – atgal“, – pasakojo R. Narmontienė.

Anot jos, labai svarbu tokiems žmonėms yra pakeisti ir kasdienę aplinką: „Ir sveikus žmones veikia ruduo, tamsa, o jautresnės psichikos – juo labiau. Todėl stengiamės neleisti jiems užsibūti rutinoje: socialiniai darbuotojai rengia trumpas, 2–3 val. trukmės, išvykas į gamtą, parkus, prie jūros, Mosėdį, minizoologijos sodą. Kasmet surengiame po dvi tolimesnes ekskursijas po Lietuvą, neseniai vykome į Klaipėdos delfinariumą.“

Keliones bei išvykas įstaiga rengia iš gyventojų išlaikymui skiriamų lėšų. Šiuo metu 1 asmens išlaikymas per mėnesį Padvarių socialinės globos namuose kainuoja: 639 eurai – su sunkia negalia, 543 eurai – be sunkios negalios.

Peržiūrės ligonių neveiksnumą

„Nors visuomenė pamažu ir keičia požiūrį į psichinius ligonius, visgi žmogus su fizine negalia dar tebėra priimamas kitaip, negu su psichine negalia“, – remdamasi savo darbine patirtimi tikino vadovė.

Todėl ji džiaugiasi, kad nuo kitų metų Civiliniame kodekse yra numatyta teigiamų poslinkių dėl asmens neveiksnumo nustatymo.

Dabar psichine liga sergantis žmogus laikomas neveiksniu, ir jis negali kurti šeimos, balsuoti, tvarkyti turto reikalų. Tokių žmonių Lietuvoje šiuo metu yra 6,5 tūkst. Tačiau žmogus negali būti absoliučiai visame kame neveiksnus. Todėl Teisėjų rūmai kitąmet turės peržiūrėti visų neveiksniais pripažintų asmenų bylas ir nustatyti ribas, kur jis yra veiksnus, o kur – ne.

„Tai rodo, kad žmonės su psichine negalia įgis daugiau teisių ir galės gyventi visavertį gyvenimą šalia mūsų. Aišku, daugiau dėmesio jiems turės skirti ne tokios globos įstaigos, kaip mūsų, o socialinių paslaugų centrai, teikdami dienos socialines paslaugas: padėti tvarkytis, nes paūmėjimo metu jie patys negali priimti adekvačių sprendimų“, – teigė R. Narmontienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas