Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Turbūt daugelis esate bent kartą susidūrę su „jaunimo darbuotojo“ terminu, tačiau ar bent įsivaizduojate, kokie kasdienybe tapę iššūkiai laukia šias pareigas einančių žmonių. Savo darbo patirtimi šioje srityje sutiko pasidalinti 31 metų kretingiškė jaunimo darbuotoja Zigmantė Čiakaitė.

Zigmantės Čiakaitės teigimu, jaunimo darbuotojai privalo gebėti kalbėti jaunuolių kalba ir sugebėti nemoralizuoti jų poelgių.

– Daugeliui jaunų žmonių kylantis klausimas – kas apskritai yra jaunimo darbuotojas? Ką konkrečiai jis veikia?

– Pagal jaunimo darbuotojų veiklos aprašą, jaunimo darbuotojas – tai pilnametis asmuo, dirbantis su jaunais žmonėmis jų laisvalaikiu, siekiantis asmeninio ir socialinio jaunų žmonių tobulėjimo tiek per individualų darbą su skirtingais asmenimis, tiek dirbdamas su grupėmis bei turintis šiam darbui reikalingų kompetencijų. Na, o kalbant visiems suprantamesne kalba – tai asmuo, kuris aplink save geba suburti jaunus žmones ir įžvelgia jų pranašumus, padeda atsiskleisti, realizuoti savo tikslus. Jaunimo darbuotojas – kaip universalus karys: jis išmano daugelį jaunam žmogui aktualių sričių, o ko nežino, geba sužinoti, ieško, konsultuojasi. Jaunimo darbuotojų veiklos tikslas yra vykdyti darbą su jaunimu, siekiant, kad jauni žmonės taptų sąmoningi, savarankiški, atsakingi už savo ir visuomenės gerovę.

– Koks turi būti jaunimo darbuotojas, kokiomis savybėmis jis turėtų pasižymėti, išsiskirti?

– Kadangi būti universaliu kariu nėra lengva vien dėl to, jog neįmanoma visko išmanyti bei sugebėti, svarbiausios jaunimo darbuotojų savybės yra smalsumas, atvirumas naujovėms, lankstumas taikant metodus. Būtina jausti jaunų širdžių pulsą: kuo jie gyvena, kas jiems svarbu, dėl ko džiaugiasi ar skauda sielą, net kokią muziką klauso, kokius filmus žiūri. Viso to vien pokalbio metu nesužinosi, jei nemokėsi tinkamai paklausti, reikiamu metu įsiklausyti ar paprasčiausiai būsi valdomas stereotipo, jog jaunimas yra sugedęs. Kita labai svarbi savybė, kurios neįmanoma išmokti iš vadovėlio, o tik įgyti kartu su patirtimi, – gebėti pajausti kiekvieną jauną žmogų. Tai savybė, kuri padeda įgyti jauno žmogaus pasitikėjimą, nes vos įžengęs pro duris jis jau išgirsta tai, ko tiksi. Jaunimo darbuotojas dirba kaip skeneris – nuskenuoja, kaip atrodo jaunas žmogus (linksmas, liūdnas, susirūpinęs), kaip jis įėjo, net kur atsisėdo – visa ta informacija labai svarbi, kadangi teisingai ją supratęs, jaunimo darbuotojas gali labai daug nuveikti jaunuolio labui. Visos kitos jaunimo darbuotojo kompetencijos, tokios kaip pedagoginių ir psichologinių žinių turėjimas, gebėjimas valdyti konfliktus, mokėjimas dirbti individualiai ir grupėje, – taip pat svarbios.

– Kokie pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria jaunimo darbuotojas?

– Kiekviena darbo diena mums, jaunimo darbuotojams, yra naujas iššūkis jau vien dėl jaunimo gyvensenos šia diena. Dienos planas kinta priklausomai nuo jaunuolių grupės, su kuria dirbi. Iššūkis – gebėti prisitaikyti, atrasti raktą į jaunimo širdis, gebėti kalbėti jų kalba, domėtis jais, nemoralizuoti jų poelgių, o rasti būdą kitaip kalbėti apie veiksmų pasekmes, įkvėpti juos pokyčiams. Atviras darbas su jaunimu (nes būtent toks yra pagrindinis principas, kaip dirba jaunimo darbuotojas) yra sunkiai pamatuojamas ir neatneša greitų rezultatų, todėl, kai klausia, kokią šio darbo naudą galite įvardinti, visuomet klausiu, o kas vertinga atrodo jums? Jei šiandien dirbi su vienu jaunuoliu, bet būtent dėl to jis nenusižudo – ar tai vertinga? Taip pat būna, kad konsultuojame pedagogus ir numatome, kokias grėsmes gali kelti jaunuoliai, o įsiklausę mokytojai užbėga įvykiams už akių – kaip tai pamatuoti skaičiais? Darbo praktikoje yra šimtai istorijų ir kiekviena iš jų suteikia vis naujų kompetencijų.

– Ar didelis tokių darbuotojų poreikis? Kodėl?

– Jaunimo darbuotojai yra orientuoti dirbti su mažiau galimybių turinčiais arba prie visuomenės sunkiau pritampančiais jaunais žmonėmis. Ne visi nori ir gali dirbti su nežinančiais, ko nori iš gyvenimo, kitaip vizualiai atrodančiais, dažnai laiką gatvėse mėgstančiais leisti ar nusikalsti linkusiais jaunais žmonėmis. Pasimetusių jaunų žmonių yra nemažai, todėl manau, kad jaunimo darbuotojų poreikis tik augs. Su kuo dirbti tikrai yra ir, mano manymu, visada atsiras, tačiau svarbiausia – sudaryti sąlygas kokybiškai dirbti jaunimo darbuotojams.

– Kaip tapti jaunimo darbuotoju? Kas šios srities atstovus ruošia?

– Šiuo metu jaunimo darbuotojų niekas neruošia, kadangi nėra tokios specializacijos. Tarp mūsų yra įvairių sričių specialistų. Prieš keletą metų Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdė jaunimo darbuotojų sertifikavimą ir visi norintys galėjo įgyti jaunimo darbuotojo sertifikatą, kuris garantuoja, kad asmuo, dirbantis kaip jaunimo darbuotojas, turi visus reikiamus asmeninius ir profesinius gabumus.

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas