Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Violetinės bulvės – ne išdaiga, o skanėstas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2015-10-23

Kretingiškė Stasė Sabakonienė prisipažino, jog iš tėvo paveldėtas smalsumas vis ką nors sužinoti bei patirti naujo neleidžia ramiai gyventi. Taip jau atsitiko, kad keliaudama po Prancūziją moteris neatsispyrė pagundai į Lietuvą parsivežti ir pabandyti užsiauginti violetinių bulvių.

Violetine bulvių piurė per Mykolinių šventę S. Sabakonienė pavaišino ir lopšelį-darželį „Eglutė“ lankančio anūko Benjamino draugus – vaikams ir auklėtojoms šios bulvės paliko didelį įspūdį.

Jų gimtinė – tolimoji Peru, tačiau ir Lietuvos žemėje jos gali augti kuo puikiausiai.

„Pasodinau gumbus sode, kuriame jau seniai nebeauginome bulvių – šias vis puolė kenkėjai, ligos, derlius – mažas, matyt, žemė nusialinusi. O svetimšalės augo kuo puikiausiai – jų nepuolė nei koloradas, nei maras, bulvės nepuvo. Ypatingos priežiūros bulvės naujokės nereikalavo, tik per sausrą visgi laisčiau – būtų buvę gaila prarasti iš tolimos kelionės parvežtus gumbelius“, – kalbėjo S. Sabakonienė.

Tris bulvių gumbus ji buvo davusi auginti draugei, kuri pagausino violetinių bulvių derlių. Iš vieno kero galima gauti iki 7 gumbų – moterys patyrė, kad violetinių bulvių derlius yra mažesnis už mums įprastų.

Prancūzijoje nusipirkusi – jų ten yra ir prekybos centruose, ir turguose – violetinių bulvių, S. Sabakonienė labai domėjosi jų kilme: „Iš pradžių pagalvojau, – galbūt jos yra modifikuotos ar kaip kitaip paveiktos, kad turi tokią intensyvią violetinę spalvą: ja nusidažiusi ir bulvių odelė, ir minkštimas. Pasirodo, tokios spalvotos bulvės natūraliai auga Pietų Amerikoje, ir kuo daugiau bulvės turi „akučių“ – tuo jos natūralesnės, kaip ir visos violetinės ar mėlynos daržovės – naudingos sveikatai.“

Verdant bulvės vandenį nudažo intensyvia žalia spalva – panašiai kaip briliantinės žalumos. Išvirtos bulvės spalvos nepraranda – bulvių košė ir lieka violetinė. „Spalvotas“ skonis – labai geras, švelnus, tokią piurė malonu valgyti – neįprasta spalva nė kiek netrikdo. „Šios bulvės nepakeičiamos avangardiniuose patiekaluose – tą sėkmingai ir daro pasaulio virtuvių šefai. Keliaudama po Prancūziją patyriau, jog šios šalies virtuvių šefai ir įprastas bulvių salotas sukrato ne bet kaip, o patiekia jas kaip spalvingą gėlių puokštę“, – kad violetinės bulvės virtuvėje gali pažadinti įvairiausias fantazijas, nė neabejojo S. Sabakonienė.

Sunkiausia violetines bulves išvirti su lupena – bulvės greitai sutrūksta ir pasileidžia. Galbūt todėl jos daugiausia ir yra vartojamos košėms, tyrėms, o visiškai mažytės labai skanu gruzdintos aliejuje.

Moteris prisipažino turėjusi slaptą mintį violetinių bulvių paauginti daugiau ir jų pasiūlyti kurorto virtuvių šefams, bet, pamačiusi, koks antplūdis poilsiautojų užklumpa virtuvių darbuotojus, šios minties atsisakė – su avangardine virtuve vargu ar kas turėtų laiko žaisti.

Ji girdėjo, jog violetinių bulvių atsiveža vienas stambių prekybos centrų, bet ar žmonės jomis susidomi – galima tik paspėlioti. O štai Europa apie violetines bulves žino jau seniai. Istorinės nuotykių literatūros tėvas Aleksandras Diuma, be romanų pasauliui dar palikęs „Didįjį kulinarijos žodyną“, XIX a. pabaigoje jau rašė apie bulves „žibutes“ („violette“) ir tai, kad jos – labai skanios.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas