Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tikrai keistas klausimas. Daugelis iš mūsų pasakytų, kad – ne, ir atsakytų, jog Baltijos pajūris priklauso mums visiems, t.y priklauso Lietuvai. Bet ar visada taip buvo?

1819 m. caras Kauno gubernijai priklausiusį Palangos–Šventosios ruožą (Virkštininkai, Kiauleikiai, Užpelkiai, Žibininkai, Joskaudai, Želviai, Palanga, Užkanavė, Vanagupė, Kunigiškiai, Paliepgiriai, Monciškės, Šventoji ir Būtingė) perdavė latviškai Kuršo gubernijai. Taip mūsų tauta daugiau kaip 100 metų (1819-1921 m.) buvo visiškai atskirta nuo jūros. Tačiau Lietuva su tuo nesusitaikė.

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui ėmė formuotis naujas Europos žemėlapis. 1918 m. lapkričio 18 d. Latvijos Nepriklausomybės paskelbimo akte buvo suformuota mintis, kad Latgala ir visa buvusi Kuršo gubernija, taigi ir Palanga, sudarysianti Latvijos valstybės teritoriją. Lietuva, motyvuodama, kad Palanga nuo seno yra lietuvių žemė, reikalavo, kad šis kraštas iki Šventosios upės būtų perduotas Lietuvai. To įrodymas buvo ir 1920 m. Latvijos gyventojų surašymas. Jo duomenimis, Palangoje gyveno 808 lietuviai, 452 žydai, 100 latvių, 39 vokiečiai ir tiek pat lenkų. Palangos valsčiuje buvo 1 tūkst. 32 lietuviai ir 673 latviai.

Kaimynams nesusitarus buvo sudarytas superarbitražas, kurio pirmininku buvo paskirtas D. Britanijos pilietis J. Simpsonas. Jo sprendimu Palanga, Šventoji ir Būtingė atiteko Lietuvai. Už tai, kad turėtų Palangą ir priėjimą prie jūros, Lietuvos valstybė Latvijai atidavė savo žemes Šiaurės Lietuvoje (Kauno gubernijai priklausiusias Alūkštõs, Aknystõs, Skyronių, Ukrų ir dar kitas penkias apylinkes). Atgauta Palanga ir jos apylinkės tarpukariu pateko į Kretingos apskrities sudėtį.

SSRS okupavus Lietuvą, 1950 m. Kretingos apskritis buvo panaikinta ir suformuotas Kretingos rajonas, kuriam priklausė ir Palanga bei Šventoji. 1951 m. Palanga pertvarkyta į srities pavaldumo miestą ir atskirta nuo Kretingos rajono. Šventosios gyvenvietė ir aplinkinės teritorijos liko Kretingos rajono dalimi. 1970 m. Šventoji ir jos apylinkės su tuometinės Kretingos valdžios palaiminimu buvo atiduotos Palangai.

Iki 2015 m. liepos ir aš buvau įsitikinęs, kad Palanga ir jos apylinkės bei nuostabus Baltijos pajūris priklauso visai Lietuvai. Klydau. Savo sprendimu 5 eurais apmokestinti įvažiavimą į savo savivaldybę Palangos valdžia, kaip kadaise caro valdžia, atskyrė Baltijos pajūrį nuo likusios Lietuvos.

Gerb. Palangos mere ir Palangos miesto savivaldybės nariai! Kaip Lietuvos Respublikos pilietis noriu viešai pasakyti, kad Jūsų priimtas sprendimas peržengia sveiko proto ribas. Ne tik Kretingos rajono, bet ir visos Lietuvos žmonės Palangoje, Šventojoje turi artimųjų, giminių, draugų. Po Jūsų sprendimo norėdami savo automobiliu vasarą juos aplankyti, turės kiekvieną kartą mokėti tuos 5 eurus. Tuos 5 eurus Jums turės sumokėti ir Vydmantų, Pryšmančių bei jų apylinkių gyventojai, kurie vasarą norės atvykti į Palangos kapines pagerbti savo mirusių artimųjų ar palaistyti ant kapo pasodintas gėles. 5 eurus Jums turės susimokėti ir tie mūsų valstybės piliečiai, kurie vyks aplankyti sergančių artimųjų Palangos reabilitacinėje ligoninėje bei kitose gydymo įstaigose. Šitą sąrašą galėčiau tęsti ir toliau.

Kaip istorikas galiu pasakyti, kad Jūsų veiksmai primena feodalinio susiskaldymo laikus Europoje, kai kiekvienas senjoras ir jo vasalai įvesdavo mokesčius už įvažiavimą į savo teritoriją. Vargas buvo tam, kuris nesusimokėdavo. Ir pabaigai. Gerb. Palangos valdžios atstovai, Palanga, Šventoji ir visas Baltijos pajūris yra ne Jūsų, o visos Lietuvos turtas, nes už tai, kad mes, lietuviai, galėtume laisvai atvažiuoti į pajūrį, Lietuvos valstybė sumokėjo savo teritorijomis.

2012 m. gruodžio mėn. Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo paskelbtas Šventosios gyventojų bendruomenės prašymas apsvarstyti klausimą dėl Šventosios sugrąžinimo į Kretingos rajono sudėtį. Galbūt nenoras pyktis su kaimynais lėmė tai, kad ši diskusija taip ir liko tik diskusija. Dabartinių įvykių fone, kai Palangos savivaldybė priėmė sprendimą įvesti 5 eurų mokestį už įvažiavimą į savo savivaldybės teritoriją, reikėtų atnaujinti nutrauktą diskusiją dėl Šventosios ir jos apylinkių statuso. Manau, kad praėjus 4 dešimtmečiams pats laikas atkurti istorinį teisingumą ir suteikti galimybę Lietuvos žmonėms be papildomų mokesčių pasiekti pajūrį.

Darius PETREIKIS

Kretingos r. savivaldybės tarybos narys, Visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ koordinatorius


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas