Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kam karvei balnas, o Šventajai – kultūra?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2015-10-16

Dešimtą kartą į tradicinį projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ plenerą subūrę garsius šalies menininkus, šio krašto kūrėjai Audronė Bukauskienė ir Petras Baronas bei miestelio bendruomenės pirmininkas Domininkas Jurevičius tvirtino esą nusivylę Palangos miesto valdžia, kuri iš šventojiškių atėmė pernai įkurtą meno galeriją.

Šventosios bendruomenės atstovų (iš kairės) Audronės Bukauskienės, Petro Barono ir Domininko Jurevičiaus netenkina, kad jų miestelis užima Palangos kurorto podukros vietą.

Galeriją išmainė į „skuduryną“

Vienuolika savitą stilių įvaldžiusių menininkų iš visos Lietuvos savaitę gyveno ir kūrė senoje, gerokai per šimtmetį perkopusioje, kuršių sodyboje Šventosios pakraštyje, kurią išpuoselėjo D. Jurevičius, projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ dalyvius glaudžiantis jau trečius metus.

„Nereikia būti labai turtingu, kad parodytum kūrėjams dėmesį. Kasdien matydavau dailininkus taip įsijautus į juos užvaldžiusį kūrybos procesą, kad jie nepastebėdavo, kas vyksta aplinkui. Per savaitę kiekvienas jų įvairia technika – pieštuku, pastele, akrilu – sukūrė po dešimt darbų, – iš viso 90 savitų paveikslų. Pats turėjau nuostabų laiką, ir žmonėms norėjau jį dovanoti, tačiau apmaudu, jog šiandieną Šventojoje nėra kur parodyti tų puikių darbų, – teko juos kabinti sodyboje ant tvoros. Tą vietą pavadinome „Patvorio galerija“, – kalbėjo meną pamilęs plenerų globėjas D. Jurevičius.

Jis tęsė mintį: „Įprastai po plenerų menininkai, atsidėkodami už pastogę, jos šeimininkui palieka po vieną darbą. Aš jų darbų atsisakiau, norėdamas padovanoti juos Šventosios galerijai. Deja, pasijutau bjauriai – tarsi Palangos miesto funkcionieriai šlapiu skuduru būtų užtvoję per galvą: sužinojome, kad kurorto Kultūros centras meno galeriją, bendruomenės pastangomis pernai vasarą įrengtą buvusiame kino teatre, atidavė „skudurynui“. Dabar nėra kur parodyti tų darbų, – jeigu Palangai nereikia, galvoju juos padovanoti senelių namams“, – atviravo D. Jurevičius.

Medalį Mykolui Kleopui Oginskiui, garsiajam kompozitoriui bei diplomatui, sukūręs P. Baronas pasakojo apie svarbą Šventajai: „Oginskis vizitavo Šventąją, sukūrė miesto bei uosto planus ir vylėsi Šventąją kanalu sujungti su Kaunu, o iš ten nutiesti vandens kelią ligi Juodosios jūros.“

Kelia šventojiškių savivertę

Bendruomenės pirmininką palaikė ir nuolatiniai plenerų Šventojoje organizatoriai A. Bukauskienė ir P. Baronas, tvirtindami esą nusivylę, kad kultūra ir menas Šventojoje, kuri priklauso Palangai, tačiau nuolat jaučiasi esanti jos podukra, yra ignoruojami. „Mūsų žmonės taikliai ironizuoja: kam karvei balnas, o Šventajai – kultūra“, – sakė jie. „Per dešimt metų jau sukaupta didžiulė brandi kolekcija, tačiau ji išbarstyta – dalis mūsų dirbtuvėse, dalis užmesta Kultūros centre. Norėtųsi ją sutvarkyti ir parodyti Šventosios žmonėms. Juolab, kad žmonės domisi per plenerus bei kitas mūsų projekto akcijas“, – kalbėjo šventojiškė dailininkė ir pedagogė A. Bukauskienė, pabrėždama neatskiriamą projekto dalyvių ryšį su Šventosios bendruomene.

„Menininkų indėlis į šio pajūrio miestelio bei Lietuvos kultūrinį gyvenimą – didžiulis: jie domisi šio senojo kuršių krašto istorija, papročiais, giminėmis ir visa tai atgaivina kūrybiškai. Tai daroma tam, kad keltų šventojiškių savivertę, kad jie pajaustų, kokioje be galo turtingoje vietoje gyvena. Kuršių žemės trauka – didžiulė, čia tiesiog „prilimpama“: 1968 m. išvažiavau iš Kauno, „įklimpau“ Šventojoje, iš jos nebesitraukiau“, – užtvirtino D. Jurevičius, pagal specialybę zootechnikas ir gamybininkas. Beje, plenero organizatorius skulptorius P. Baronas – taip pat čia „įklimpęs“ kaunietis.

Plenero darbai, kuriems menininkus įkvėpė Šventosios vaizdai.

„Senųjų vilkų“ įspaudas

Į jubiliejinį Šventosios plenerą šiemet, anot A. Bukauskienės ir P. Barono, suvažiavo „senieji vilkai“ – menininkai, dalyvaujantys jame nuo pradžios ir gerai žinantys Šventosios žemės specifiką – grafikės palangiškė Gražina Oškinytė ir klaipėdietė Vaidė Gaudiešiūtė, o taip pat kelerius metus jame kūrę dailininkai: Ingrida ir Arūnas Vaitkai iš Alytaus, Virginija Laužadienė iš Kauno, Audronė ir Algimantas Vorevičiai iš Šakių, grafikė Rima Baukaitė iš Klaipėdos, tapytojas Ramūnas Dagys iš Radviliškio.

Tik menką dalį jų sukurtų darbų į ekspoziciją priglaudė Šventosios seniūnijos biblioteka. A. Bukauskienė tvirtino, jog plenero darbai laukia savo eilės, kada juos galės pristatyti Palangos miesto viešojoje bibliotekoje. Ligi tol organizatoriai ketina išleisti ir plenero katalogą.

Prieš trejus metus Šventosios uoste buvo surengta akcija „Vilties flotilė“, kur vienu metu į jūrą buvo paleista 500 popierinių laivelių, viliantis kada nors pamatyti vėl atstatytą istorinį Šventosios uostą. Plenero dalyviai 2013 m., į pagalbą pasitelkę krašto tyrinėtoją bei savamokslį archeologą Mikelį Balčių, atkūrė garsiųjų Šventosios kuršių giminių istorijas. O pernai menininkai kūrė darbus, solidarizuodamiesi su bendruomene, kuri šventė evangelikų liuteronų bažnyčios Būtingėje 190-metį bei prieš 80 metų čia gimusią pirmąją Lietuvoje „Jūros dienos“ šventę.

*

Iš Šventosios seniūnijos bendruomenės atviro laiško

Į ką gali kreiptis bendruomenė, būdama nepatenkinta mero veikla? Juolab kad rinkimų kampanijos metu antrajai kadencijai į mero postą kandidatavęs Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos Palangos skyriaus lyderis Šarūnas Vaitkus Šventosios pagrindinės mokyklos salėn susirinkusiai bendruomenei pažadėjo su ja bendrauti, informuoti šventojiškius apie visus numatomus priimti miesteliui svarbius sprendimus bei tartis dėl jų su gyventojais. Sprendimus, kurie svarbūs ne vien Palangos savivaldybės sudėtyje esančiam Šventosios miesteliui, bet ir iš visos Lietuvos bei užsienio čia atvažiuojantiems poilsiautojams, nes Šventoji – visų pirma kurortas, lygiai su Palanga turintis reprezentuoti Lietuvą.

Tačiau, kai bando kreiptis į jų pačių balsų dauguma išrinktąjį merą, bendruomenė – bent jau Šventosios bendruomenė Palangoje - yra ignoruojama. Informacija mums, net jos paprašius, nesuteikiama. Palangos meras Šarūnas Vaitkus ne tik nekviečia bendruomenės atstovų pasitarti mums visiems aktualiais klausimais, bet ir neatvyksta susitikti bendruomenės kviečiamas – taip buvo ir pirmos jo kadencijos metu, taip yra ir dabar. Mes, bendruomenė, tų atvejų, kai Šarūnas Vaitkus lankėsi Šventojoje rinkiminės kampanijos metu ar atvykdavo tarti kelis žodžius švenčių – Rugsėjo pirmosios ar Joninių – proga, nelaikome susitikimais, kurių metu būtų aptariamos problemos ir ieškoma jų sprendimo kelių.

Tad bendruomenei belieka vienas kelias: kelti problemas skaidriai ir viešai bei įvardinti skaudulius, kuriais bendruomenė nori viešai pasidalinti:

– ignoravimas ir nesikalbėjimas;

– neįsileista stebėti seniūno skyrimo;

– neegzistuojantis kultūros centras, atimta galerija ir kiti „ilgalaikiai projektai“;

– centrinė aikštė: kainų viražai ir paskirtis;

– pastatai vaiduokliai ir Sosnovskio barščiai;

– artėjantis uosto šimtmetis – be uosto?

– penkių eurų rinkliava: nauda ar žala?

– Jūros gatvė: statinė medaus ne be šaukšto deguto...


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas