Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nuosavų namų gyventojai verčiami atpirkimo ožiais

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Problema
  • 2015-10-02

Nuo pavasario miestiečiams nekokybišką vandenį tiekiantys „Kretingos vandenys“ situaciją gelbsti savo vartotojų sąskaita: rugsėjo 18 d. mišriomis vandentiekio sistemomis besinaudojantiems miestiečiams įteikti pakartotiniai „Kretingos vandenų“ raštai, reikalaujantys pasirinkti vieną vandens tiekimo sistemą – „Kretingos vandenų“ arba savo šulinio. Taip siekiama apsisaugoti nuo visų galimų taršos bestuburiais šaltinių, nors židiniai, iš kur uodo trūklio lervos patenka į sistemą, vis dar nežinomi.

Jeronimai ir Broniui Grikpėdžiams „Kretingos vandenų“ reikalavimas atsisakyti mišrios vandentiekio sistemos, kurį gavo dar keli šimtai nuosavų namų gyventojų, atrodo nepagrįstas.

Savo šulinio atsisakyti neketinantys ir raštu „Kretingos vandenis“ apie savo sprendimą informavę Laukų gatvės gyventojai Jeronima ir Bronius Grikpėdžiai sako, kad pyktis nenori, tačiau nesupranta, kodėl jiems nebeleidžiama naudotis dviguba sistema, padedančia taupyti. „Siūlėme „Kretingos vandenų“ darbuotojams – tikrinkite šulinį, aplinką, įsitikinkite, kad greta nėra tvartų ar kitokių taršos šaltinių, imkite vandens mėginius. Jeigu vanduo bus prastas, tuomet sutiksime, kad reikia imtis veiksmų, bet dabar – liekame kalti be priežasties“, – kalbėjo B. Grikpėdis, ne per seniausiai į šulinio gilinimo darbus investavęs apie 600 Eur (2 tūkst. Lt), kurie dabar gali nueiti perniek.

Gautas raštas sukėlė klausimų

Pirmasis „Kretingos vandenų“ raštas, kuriuo vartotojai raginti pasirinkti vieną vandens tiekimo sistemą, Grikpėdžius pasiekė rugsėjo 7 d., o po 11 dienų atneštas ir antrasis. Vienintelis rašte nurodytas motyvas, kodėl šeima turėtų atsisakyti savo šulinio arba centralizuoto vandens tiekimo – citata iš 2003 metų statybos techninio reglamento „Vandentiekis ir nuotekų šalintuvas. Pastato inžinerinės sistemos. Lauko inžineriniai tinklai“, kurio 53 punkte nurodoma, jog geriamojo vandens tiekėjo tiekiamo vandens ir kitokio vandens sistemos, siekiant išvengti geriamojo vandens taršos, atskiriamos oro tarpu. Šios sąlygos ir trūksta mišrioje Grikpėdžių sistemoje. Iki kada gyventojai turi pasirinkti vandens tiekimo sistemą, rašte nenurodyta.

Anot J. Grikpėdienės, pirmiausia stebina tai, kad reglamentą suskubta vykdyti tik dabar, nors jis įsigaliojo daugiau negu prieš dešimtmetį: „Prie miesto vandens tiekimo sistemos prisijungėme prieš 4 ar 5 metus, tačiau tuomet mūsų neinformavo apie šiuos reikalavimus. Logiškai galvojant, mums apskritai turėjo neleisti įsirengti dvigubą sistemą, kai tuo tarpu patys ją ir prijungė.“

Kretingiškiai įtaria, kad „Kretingos vandenys“ tiesiog patogiai naudojasi įstatymo raide, ištraukdami vieną frazę iš konteksto, mat 67 to paties reglamento punkte pažymėta, kad „kai pastate yra keli vandens įvadai, juose būtina įrengti atbulinius vožtuvus“. Kalbų apie tai, kad besinaudojantiems mišriomis sistemomis pakaks įsirengti atbulinį vožtuvą, pasak Grikpėdžių, pasigirdo sulig pirmuoju raštu, tačiau jau po savaitės liepta pasirinkti vieną iš vandens šaltinių.

Priežastis neaiški, bet kenčia žmonės

Anot R. Grikpėdžio, viešai išsakyta hipotezė, esą dėl visko kalta mišri sistema, kelia daug klausimų ne tik gyventojams, bet ir specialistams – pavyzdžiui, kaip galimai šulinyje besiveisiantys gyviai sugeba įveikti spaudimą ir nukeliauti į vamzdžius.

„Galbūt kitų žmonių šuliniai išties netvarkingi, nešvarūs, galbūt kažkas naudoja upių ar tvenkinių vandenį – tegu pirmiausia patikrina juos, – siūlė B. Grikpėdis. – Mūsų šulinio vanduo puikios kokybės, geriame jį, naudojame maisto ruošimui. Negi sąmoningai vartotume nekokybišką vandenį.“

Vyrui pritarė ir J. Grikpėdienė, primindama, kad pastarąjį kartą šulinio vanduo tikrintas, kai laukėsi kartu gyvenanti poros dukra. Tuomet jis atitiko visas geriamojo vandens higienos normas.

„Situacija bjauri visiems jos dalyviams, tačiau blogiausia yra tai, kad niekas nesiima atsakomybės, o eilinį kartą skriaudžia paprastą žmogų. Juk norėdami visiškai atskirti šiuos du vandens įvadus, turėtume daug investuoti“, – apgailestavo J. Grikpėdienė.

Tiek Grikpėdžiai, tiek kiti „Kretingos vandenų“ pranešimus gavę žmonės jaučiasi atpirkimo ožiais, nešančiais kaltę už visą miestą apsėdusią bėdą, nors jų kaltės niekas neįrodė. Kretingiškiai baiminasi ir dėl to, kad atsisakydami šulinio vandens, padarys sau meškos paslaugą.

„Galbūt mūsų reikalaujama atsisakyti kaip tik vienintelio šiuo metu kokybiško vandens šaltinio?“ – svarstė Grikpėdžiai.

Apie tai, kad jau keletą savaičių chloruojamo vandens neįmanoma ne tik gerti, bet ir naudoti kitoms reikmėms, kalba ne tik jie ar į redakciją kreipęsi S. Daukanto gatvės gyventojai. Keturiolika neapsikentusių Guobų akligatvio nuosavų namų šeimininkų jau kreipėsi į „Kretingos vandenis“ ir kitas atsakingas institucijas, kad būtų atleisti nuo vandens mokesčio.

Veiksmus paspartino bestuburiai

Vakar rytą kalbintas „Kretingos vandenų“ direktorius Gediminas Valinevičius neslėpė, kad mišrių sistemų patikra iš tiesų iš dalies susijusi su bestuburių skandalu. „Neatmetame galimybės, kad židiniai gali būti mišriose sistemose, todėl turime užtikrinti, kad būtų panaikinti visi įmanomi keliai jiems patekti.“

„Kretingos vandenų“ vadovas pripažino ir tai, kad šiandien įmonė priversta taisyti praeities klaidas, mat dar prieš kelerius metus prie „Kretingos vandenų“ prisijungiančių naujų vartotojų vykdyti 2003 metais patvirtintą reglamentaciją nereikalavo: „Tai yra mūsų klaidos, kurias pripažįstame ir dabar norime ištaisyti.“

G. Valinevičiaus teigimu, jau patikrinta didžioji mišrių vandens tiekimo sistemų, kurių Kretingos mieste iš viso yra 345. Apie 170 mišrių sistemų panaikintos, daugiau negu 100 pripažintos tvarkingomis.

„Tai reiškia, kad abi sistemos atskirtos oro tarpu: įrengti du atskiri santechnikos prietaisai, vieni maitinami šulinio, kiti – vandentiekio vandeniu“, – sakė G. Valinevičius.

Anot jo, šiai dienai 188 žmonės yra aiškiai apsisprendę, kurią sistemą pasirinkti: tik šulinio vandeniu nusprendė naudotis 42 privačių namų gyventojai, „Kretingos vandenis“ pasirinko 146 kretingiškiai.

„Atsisakyti „Kretingos vandenų“ paslaugų ar šulinio vandens nėra sudėtinga – tiesiog išimamas vienas iš dviejų apskaitos prietaisų ir viena iš sistemų užplombuojama, – sakė G. Valinevičius, pridėdamas, kad atbulinio vožtuvo įrengimas šiuo atveju nėra tolygus problemos sprendimui. – Vienintelė išeitis, norint naudotis ir vandentiekiu, ir šuliniu – atskirti sistemas. Yra aiškiai apibrėžta, kad centralizuotai teikiamas vanduo negali būti maišomas su kažkokiu kitu.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas