Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos miesto darželio šimtmetis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2015-09-18

Rugsėjį prieš 100 metų Kretingos pranciškonų vienuolyne buvo įkurtos 3 miesto švietimo bei socialinės įstaigos: pirmasis vaikų darželis-prieglauda, lietuviška pradinė mokykla ir namų ruošos mokykla, skirta mergaitėms.

Mecenatės Onos Montvilaitės-Žuolienės (dešinėje) 1927 m. Kretingos vaikams pastatytas darželis.

Vienuoliai rūpinosi našlaičiais

Anot Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko, pirmasis miesto vaikams įkurtas darželis-prieglauda svarbus tuo, kad ši įstaiga be pertrūkio funkcionavo nuo 1915-ųjų ligi pat II pasaulinio karo.

„Skirtingai nuo pirmojo Lietuvoje Kretingos dvare grafaitės Marijos Tiškevičiūtės 1898-aisiais įkurto vaikų darželio kumečių vaikams, kuris dėl lėšų stygiaus teveikė vos dvejus metus, miesto darželis funkcionavo nuolatos, nors ir kilnojosi iš vienos vietos į kitą“, – tvirtino J. Kanarskas. Pirmasis miesto darželis, anot jo, vykdė ne tokias funkcijas, kaip įprasta dabar – jis buvo ir našlaičių prieglauda, kur tėvų netekę ar pamesti vaikai gaudavo visokeriopą paramą – nemokamą priežiūrą, maistą, drabužių ligi tol, kol vienuoliai jiems surasdavo nuolatinius globėjus. „Darželį galėjo lankyti ir vaikai iš itin nepasiturinčių šeimų bei tie, kurių tėvai dirbo, tačiau neturėjo pinigų samdytis auklę“, – sakė J. Kanarskas.

Vaikais rūpinosi 3 jaunos moterys: vedėja buvo paskirta Kotryna Milašaitė, jai talkino Barbora Buivydaitė ir Magdalena Galdikaitė. Moterys ne tik prižiūrėdavo vaikus, bet ir važinėdavo po parapijos kaimus rinkti jiems aukų, maisto, drabužių.

J. Kanarskas šaltiniuose neaptiko tikslių duomenų, kiek vaikų tuomet lankė šį darželį, tačiau manoma, kad jų skaičius neviršijo 20.

Senasis darželio pastatas tebestovi ir šiandien.

Darželį pastatė mecenatė

Pirmoji tiksli darželio vieta nėra žinoma, tačiau manoma, kad jis veikė viename iš vienuolynui priklausančių statinių, kol nuo 1927-ųjų buvo pastatytas tam skirtas pastatas priešais Šv. Antano rūmus, prigludęs prie senųjų Kretingos miesto parapijinių kapinių. Šis statinys tebestovi ligi šiolei.

Tuomet vaikais rūpintis pradėjo Lietuvos katalikių moterų draugija bei jos įkūrėja Ona Montvilaitė-Žuolienė, kuri ir pastatė prieglaudą už savo asmenines lėšas.

Kretingoje įsikūrus Šv. Vincento Pauliečio draugijai, kuri rūpinosi socialinėmis reikmėmis, ji ir perėmė darželio globą, našlaičiais taip pat rūpinosi ir Lietuvos vaiko draugija.

Prieglaudą perkėlė į Vilimiškę

O nuo 1930-ųjų darželis-prieglauda buvo perkeltas į Valtariškių, arba dabartinę Vilimiškės, dvaro sodybą, kurios vienas iš pastatų tebestovi ligi šiol palei Kretingos–Palangos plentą, kairėje jo pusėje, už renovuotos sankryžos. Našlaičiais rūpintis pradėjo Padvarių moterų vienuolyno vienuolės. Lėšų vaikams išlaikyti skirdavo Kretingos apskrities savivaldybė. Šioje vietoje prieglauda veikė ligi Antrojo pasaulinio karo. „Vartydamas Šv. Vincento Pauliečio draugijos dokumentus, aptikau įrašą, kad 1938-aisiais prieglaudoje gyveno 40 vaikų“, – teigė J. Kanarskas.

Jo žiniomis, visoje Kretingos apskrityje, kuriai prieškariu priklausė dalis dabartinių Klaipėdos, Skuodo bei Plungės rajonų, iš viso veikė 4 prieglaudos, kuriose buvo išlaikomi 133 vaikai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas