Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Maistas mokyklose – prėskas, bet sveikas

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Aktualijos
  • 2015-09-18

Rajono ugdymo įstaigų valgyklas tikrinę Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai stambių pažeidimų neužfiksavo, tačiau įvardijo dažniau pasitaikančias smulkias problemas, o vienos mokyklos vyriausioji virėja neišvengė nuobaudos.

Maisto produktų inspektoriaus Eugenijaus Norkaus teigimu, pagrindiniai pažeidimai, kuriuos tikrintojai aptiko mokyklų valgyklose, greitai pašalinami: kai kur nerasta sausinimo priemonių, ne vietoje laikytos dezinfekcinės medžiagos, suženklintas ne visas patalpų ir tualeto valymo inventorius. Tarp dažnai pasitaikančių problemų inspektorius įvardijo ir savikontrolės stoką – ne visose mokyklose buvo reguliariai atliekami patiekalų laboratoriniai tyrimai.

Bene daugiausia pažeidimų užregistruota Jokūbavo Aleksandro Stulginskio pagrindinėje mokykloje, kur maisto gaminimo patalpose rasta musių. Jos į vidų pateko pro pravirus langus, neuždengtus tinkleliu. Valgykloje trūko rankų sausinimo priemonių, suženklintas ne visas tualeto ir patalpų valymo inventorius.

„Musių patikrinimo metu šioje mokykloje radome ir pernai, tačiau kažkodėl į mūsų pastabas nesureagavo – kenkėjų kontrolė nebuvo užtikrinta. Kadangi problema pasikartojo, vyriausiajai virėjai paskirta administracinė nuobauda“, – komentavo E. Norkus.

Anot inspektoriaus, musių pastebėta ir dar dviejų ugdymo įstaigų patalpose – Kurmaičių pradinėje ir Rūdaičių mokyklose. Nors šios mokyklos yra sudariusios sutartis su bendrove „Profilaktinė dezinfekcija“, E. Norkaus pastebėjimu, profilaktinės kovos su kenkėjais trūksta.

E. Norkaus teigimu, stambių pažeidimų – nesaugaus, gaminamo be receptūrų ar jų neatitinkančio maisto, technologinių pažeidimų, draudžiamų maisto priedų, kurių neturi būti vaikams skirtuose maisto produktuose ar jų sudedamosiose dalyse – patikrinimo metu inspektoriai neaptiko.

Tikrintas ir vanduo

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrino ne tik maistą ir jo ruošimo sąlygas, bet ir vandenį. Geriamojo vandens mėginiai mikrobiologiniams tyrimams dėl E. coli, žarninių enterokokų ir kaliforninių bakterijų paimti Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje, Kurmaičių pradinėje, Simono Daukanto ir Marijono Daujoto pagrindinėse mokyklose. Ištyrus mėginius paaiškėjo, kad geriamojo vandens higienos normas jie atitiko.

„Mokyklose vaikams turi būti sudarytos sąlygos atsigerti vandens, todėl bendravome su mokyklų visuomenės sveikatos specialistėmis, aiškinomės, ar vaikai turi galimybę gauti geriamojo virinto, nevirinto ar iš prekybos centrų pirkto fasuoto vandens, nesaldintos arbatos. Rekomenduojame vaikams verčiau rinktis vandenį, o ne kompotą ar sultis, kad jie suvartotų kuo mažiau cukraus“, – sakė E. Norkus.

Nuo šių metų liepos 1 d. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tvirtina ir mokyklų valgiaraščius, tačiau, anot E. Norkaus, jeigu mokyklų valgiaraščiuose nėra pakeitimų, galioja Visuomenės sveikatos centro valgiaraščiai, suderinti iki liepos 1 d.

„Vėlesni pakeitimai turi būti derinami su mūsų tarnyba, kuri yra parengusi valgiaraščio derinimo aprašą, vaikams rekomenduojamų maisto produktų sąrašus, – teigė E. Norkus. – Atsisakome ir nieko nesakančių patiekalų pavadinimų, nuo šiol juose turės aiškiai atsispindėti patiekalo sudėtis.“

Pradėti reiktų nuo šeimos

Pasak E. Norkaus, skonis – subjektyvus dalykas, todėl ir tvirtinimai, esą mokyklų valgyklų maistas vis neskanesnis, negali būti vertinami vienareikšmiškai.

„Vaikams nebegalima sūrių, aštrių ar „Vegeta“ paskanintų patiekalų. Suprantama, kad sūriau valgyti įpratęs mokinys nebus patenkintas valgyklos maistu. Tačiau taip vaikai skatinami maitintis sveikiau“, – kalbėjo E. Norkus, pats patikrinimų metu ragavęs mokyklinio maisto ir nelaikantis jo prastu.

Anot jo, praeis dar daug laiko, kol vaikai pradės mėgti prėskus valgyklų patiekalus ir per pertraukas nebešturmuos saldžiais gazuotais gėrimais, bandelėmis ir bulvių traškučiais prikimštų prekybos centrų.

„Viskas prasideda nuo šeimos – jeigu vaikui tėvai leidžia valgyti traškučius namuose, tuomet jis to paties norės ir mokykloje, – įsitikinęs E. Norkus. – Maistas nėra kenksmingas, kad ir tie patys bulvių traškučiai, tik visko reikia vartoti su saiku.“

Dalyvaus ir tėvai

„Atsakomybė už pažeidimus tenka tiek paslaugą teikiančiai įmonei, tiek mokyklų vadovams, kurie privalo žinoti, kas dedasi jų mokyklose, yra atsakingi už tam tikrus aspektus, numatytus Sveikatos apsaugos ministro įsakymo dėl maitinimo organizavimo ugdymo įstaigose tvarkos apraše“, – sakė E. Norkus.

Dėl mokyklinio maitinimo kilusias problemas inspektorius patarė pirmiausia pabandyti išspręsti vietoje, bendraujant su paslaugą teikiančia įstaiga ar mokyklos vadovybe, ir tik tuomet kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

„Jeigu vietoje bėdos išspręsti neįmanoma, arba jeigu kalbame apie nesaugaus maisto atvejus, tuomet privalome įsikišti ir mes“, – paaiškino E. Norkus.

Anot jo, siekiant daugiau aiškumo bei atvirumo, nuo šiol tikrinant ugdymo įstaigas dėl skundų, stebėtojų teisėmis juose galės ir bus raginami dalyvauti tėvų komiteto atstovai, dalyvaujantys mokyklos tarybos veikloje.

*

Iš viso rajone veikia septyniolika mokyklų, į tris iš jų – Kalniškių, Grūšlaukės ir Piliakalnio – maistas termosuose atvežamas iš kitų mokyklų maisto paruošimo skyrių.

Maitinimo paslaugas visoms Kretingos rajono ugdymų įstaigoms, išskyrus Pranciškonų gimnaziją, teikia VšĮ „Kretingos maistas“. Pranciškonų gimnaziją nuo šių metų aptarnauja bendrovė „Maistas LT“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas