Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šiais metais į atnaujintą nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pirmiausia šaukiami jaunuoliai, kurie patys pareiškia norą atlikti tarnybą.

Pirmuoju savanoriu Lietuvoje, atsiliepusiu į šaukimą tarnauti kariuomenėje, tapo devyniolikmetis viekšniškis Ernestas Vilimas.

Nuo rugpjūčio 24-osios jaunuolis tarnauja uostamiestyje įsikūrusiame kariniame dalinyje.

Pirmajam savanoriui Ernestui Vilimui (dešinėje) per iškilmingą ceremoniją teko garbė pakelti Lietuvos vėliavą.

Privilegija – vienintelė

Pirmojo šalies savanorio statusas jau suteikė Mažeikių rajono gyventojui ir didelę privilegiją – praėjusią savaitę Vilniuje vykusioje iškilmingoje NATO vadavietės Lietuvoje atidarymo ceremonijoje jis iškėlė Lietuvos vėliavą.

„Patekti į kariuomenę nusprendžiau dar gerokai anksčiau nei buvo priimtas įstatymas, pagal kurį buvo vykdomas šaukimas į devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Tai, kad tapau pirmuoju savanoriu, – tik atsitiktinumas. Jo nesureikšminu, o ir pirmojo savanorio statusas daugiau jokių privilegijų, be minėto vėliavos pakėlimo, nesuteikia“, – „Santarvei“ sakė Ernestas. Pagal balandį Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą šaukimo planą, šių metų šaukimas vyks dviem etapais. Rugpjūtį ir rugsėjį tarnybą kariniuose daliniuose pradės 1 155 karo prievolininkai, lapkritį ir gruodį – 1 845.

Jaunesnysis eilinis E. Vilimas atnaujintą privalomąją pradinę karo tarnybą su beveik penkiais šimtais šauktinių pradėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.

Patarimų klausė šeimoje

Vaikinas yra baigęs Viekšnių gimnaziją. Kol kas nestudijuoja, domisi kovų menais, mėgsta skaityti istorines knygas, laisvalaikiu sportuoja arba leidžia laiką su draugais.

Jis ne pirmasis Vilimų šeimos narys, kuris tarnauja kariuomenėje: tėtis privalomąją tarnybą atliko dar sovietinėje armijoje, o nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje kaip šauktinis tarnavo vienas vyresnysis brolis, kitas – kaip krašto apsaugos pajėgų savanoris.

„Iš jų sužinojau, kaip elgtis pirmosiomis dienomis karinėje tarnyboje. Pirmosiomis dienomis sunku buvo priprasti prie visai kitokio negu civiliniame gyvenime režimo, griežtos dienotvarkės. Gal kiek be reikalo rūpinausi, kaip reikės prisisiūti antsiuvus ir kitus skiriamuosius ženklus – pasirodė, kad viskas čia tvirtinama lipdukais, tad vargti siuvant neteko. Iš pradžių buvo sunku, bet dabar jau nieko, pripratau“, – po savaitės tarnybos pasakojo karys.

Pasak Ernesto, lengviau yra tarnauti dar ir dėl to, kad čia susirinkę savanoriai. Visi motyvuoti, visi turintys bendrą tikslą, nėra simuliuojančiųjų ir nereikia klausytis verkšlenimų atliekant užduotis. Vaikinas įsitikinęs: reikia būti drausmingam ir geram, o tokiam žmogui visada ir visur viskas yra gerai.

Atlieka pareigą Tėvynei

Paklaustas, kokių tikslų vedamas jis savanoriu stojo į karinę tarnybą, viekšniškis atsakė lakoniškai: „Jaučiu pareigą Tėvynei.“

„Būtų puiku, jeigu visi jaunuoliai savo laiką skirtų mokslams, šeimai, karjerai, bet vargu ar dauguma tai daro. Tad kodėl gi neišbandžius savo jėgų kariuomenėje? Gal būtent šioje aplinkoje susiformuos naujas, brandesnis požiūris į gyvenimą. Norėčiau, kad tarnyba mane pakeistų į gerąją pusę, užgrūdintų ir būtų lengviau įveikti gyvenimo sunkumus“, – apie asmeninius tikslus kalbėjo karys.

Devyni mėnesiai kariuomenėje gali atrodyti per ilgas laikas išsiskirti su artimaisiais, draugais. Ernestas teigia, kad būtent išsiskyrimas su mylimais žmonėmis ir jam pačiam buvo didžiausias su tarnyba susijęs iššūkis. Kita vertus, dabar jam jau atrodo, kad devyni mėnesiai – per mažai, tarnyba turėtų tęstis metus.

Vaikinas pasakojo, kad reakcijų dėl jo noro tarnauti buvo įvairių: vieni palaikė, kiti nepiktai pasišaipydavo, o nesidžiaugė ir nepalaikė tik tie, kurie patys bijo tarnybos. O ją, kario manymu, reikia atlikti, bijoti tikrai nėra ko.

Neatmeta galimybės pasilikti ilgiau

Ernesto nuomone, šaukimas į Lietuvos kariuomenę turėtų būti privalomas visiems vyrams.

Dabar numatyta, kad tik nesurinkus nustatyto skaičiaus savanoriškai atvykusių atlikti karo tarnybos, toliau privaloma tvarka bus šaukiami karo prievolininkai nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai). Šauktinių sąrašai pagal regionus bus sudaromi atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Paklaustas, ar baigęs šauktinio tarnybą, norėtų tęsti kario profesinę karjerą, vaikinas sakė tokio tikslo sau nekeliantis, matantis ir kitų gyvenimo kelių, bet neatmeta galimybės likti kariuomenėje, jei tarnyba jam patiktų.

„Jeigu nutiktų taip, kad pasilikčiau kariuomenėje, norėčiau tarnauti elitinėse pajėgose, nes būtent ten susiburia geriausieji iš geriausių“, – sakė pirmasis atnaujintos nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos savanoris.

Kaip informavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės štabo Regioninio karo prievolės ir komplektacijos skyriaus vyresnysis specialistas kapitonas Tomas Bagvilas, iš Mažeikių rajono savanoriškai atlikti pradinę privalomą karo tarnybą yra pašaukti 32 vaikinai ir dvi merginos.

Numatyta, kad penki vaikinai iš Mažeikių iki Naujųjų metų turės išvykti į Lietuvos karinius dalinius.

Vidas STANKUS

„Santarvė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas