Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į aristokratų menę sugrąžino originalią mozaiką

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-09-11

Šį rudenį po metus trukusių restauravimo darbų į Kretingos dvaro ūkvedžio namą sugrįžo unikalios – angliškojo Adamų stiliaus – lubų tapybos mozaikos, kelis dešimtmečius saugotos Kretingos muziejaus saugyklose. Lubų mozaiką iš keliasdešimties atskirų jos gabalų atkūrė ir į ankstesnę vietą sugrąžino sienų tapybos restauratorė Lina Navikienė iš Kauno.

Unikali ūkvedžio namo lubų mozaika, sugrąžinta po restauracijos

Ilgametės darbo patirties, atkuriant freskas Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno komplekse, Šv. Jurgio konvente Kaune bei Bernardinų bažnyčioje Vilniuje, įgijusi restauratorė L. Navikienė neslėpė, jog Kretingos dvaro ūkvedžio namas jai buvo netikėtas atradimas.

„Žinojau, kad dar 1994 m. avarinės būklės ūkvedžio name su išpuvusiomis sijomis ir krintančiomis lubomis, gabalais buvo supjaustytos ir nuimtos lubos, kurias dekoravo nežinomas XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios dailininkas. Jas reikėjo atkurti ir gabalais suklijuoti, grąžinant į ankstesnę vietą. Buvo nuimta per 40 stambių lubų dekoro gabalų ir antra tiek smulkesnių“, – kalbėjo restauratorė, atviraudama, jog dėl sudėtingos lubų atkūrimo technikos panašaus darbo ligi šiol jai netekę atlikti. Restauratorei L. Navikienei bei jai talkinusiai kolegei Jurgai Krilavičienei teko nugremžti net 5 ant sienų uždažytus bei tinko sluoksnius, kol jos aptiko autentiškus piešinius. „Namas nesyk buvo remontuotas nemokšiškai, nevertinant dekoro originalumo“, – samprotavo restauratorė.

Kas ir kodėl taip prabangiai dekoravo du kambarius Kretingos dvaro ūkvedžio name, pastatytame prieš du su puse šimtmečio, šiandieną tiksliai nėra žinoma.

„Aišku viena, kad tai buvo reprezentacinio pobūdžio patalpos. Kažkurį laiką, manoma, jame ir gyveno dvaro ūkvedys. Tačiau vykstant rūmų remontui ir plečiant statybas, čia galėjo apsistoti ir kuriam laikui įsikurti grafai Tiškevičiai, – galbūt čia buvo jų gyvenamosios patalpos arba netgi koplyčia“, – svarstė restauratorė.

Freskos ligi restauracijos

Jos manymu, grafai turėjo galimybę pasikviesti į dvarą profesionalų dailininką ar jų komandą, kurie gerai išmanė Vakarų Europos interjerų dekoravimo meną. „Ūkvedžio namo sienos bei lubos ištapytos pagal XIX a. vidurio Anglijoje išpopuliarėjusį vėlyvojo klasicizmo arba vadinamąjį Adamų stilių, kurį sukūrė dailininkas Robertas Adamas išvien su broliu“, – tvirtino L. Navikienė. Gausu taip pat neogotikos elementų. Lubų piešiniuose dominuoja trafaretiškai nutapyti Egipto, Pompėjos, antikos laikų motyvai bei simboliai. Ant lubų išpieštose rozetėse yra buvę ant pergamento nutapyti moterų portretai, kurie šiandieną saugomi muziejuje, o po papildomo restauravimo galėtų sugrįžti į savo ankstesnę vietą.

*

Angliškajam Adamų dekoravimo stiliui būdingas formų griežtumas, spalvingumas, vienodos interjero planavimo schemos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas