Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Jau kelerius metus su Salantų klebonu Petru Smilgiu dėl aukų bažnyčiai nesutariantys salantiškiai vėl kreipėsi į redakciją, prašydami išaiškinti, ar bažnyčia galinti reikalauti parapijos mokesčio iš mirusiųjų artimųjų.

„Klebonas nustato parapijos mokestį, kurį privalo sumokėti kiekvienas parapijietis. Bet juk būna, kad žmogus serga, nedirba – duoda tiek, kiek gali. O klebonas kiekvieno skolą fiksuoja ir net po mirties pateikia „sąskaitą“. Į diskusijas jis nesileidžia, todėl norėčiau sužinoti, ar reikalauti pinigų iš mirusiųjų apskritai teisinga?“ – klausė savo vardo atskleisti nepanorusi salantiškė.

Telšių vyskupijos kurijoje, apjungiančioje 149 parapijas, neskaitant neparapijinių bažnyčių, veikia 11 dekanatų, jų dekanai savo globoje turi nuo 5 iki 15 parapijų ir, anot kurijos atstovų, geriausiai žino kiekvienos parapijos situaciją bei problemas, todėl į skaitytojos klausimą Telšių vyskupijos kurijos vadovybė įpareigojo atsakyti Palangos dekanato, kuriam ir priklauso Salantų parapija, dekaną kun. dr. Marių Venskų.

Bažnytinė bendrystė „Po krikšto žmoguje vyksta nuostabūs dvasiniai dalykai, kurie suteikia jam teisę gauti visas dvasines pagalbas iš Dievo Žodžio ir Sakramentų, reikalingų tikėjimo kelionėje, – kalbėjo M. Venskus. – Tam, kad po Krikšto sakramento galėtų toliau gyventi tikėjimo gyvenimą, žmogus yra įjungiamas į konkrečią tikinčiųjų bendruomenę. Vėliau parapija identifikuojama pagal gyvenamąją vietą.“

Anot kunigo, kalbant apie Krikšto sakramentą, neįmanoma apsieiti be sąvokų ‚bendruomenė, parapija, tikinčiųjų sambūris‘. Ir šiai regimai žmonių grupei, kuri sujungta tikėjimo ryšiais, reikalingos ne tik dvasinės, bet ir materialios, konkrečios ir apčiuopiamos priemonės.

„Kai žmogus tikrai save laiko tikinčiu, kai suvokia, kas yra parapija, ir jaučiasi atsakingas bei mylintis ją, o ne tik atsitiktinai apsilankantis per vienetinius gyvenimo įvykius, tada ir Bažnyčios įsakymas padėti išlaikyti savo parapiją tampa ne prievole, o tikra dvasine auka“, – sakė M. Venskus.

Parapijos išlaikymas

Dekano teigimu, joks įsakymas, jokia prievolė netaps dvasine auka, kol žmogus nesuvoks tikrosios parapijos paskirties ir savo atsakomybės bei parapijos svarbos jo gyvenime. Todėl parapijose yra rengiamos rinkliavos, kai žmonės aukoja pagal savo išgales ir gerą valią. Suvokdami, kad kartais tų aukų nepakanka, klebonai ir patys žmonės kartu ieško įvairiausių šaltinių, kad galėtų finansuoti vieną ar kitą parapijai svarbų projektą arba darbus.

„Mažesnės parapijos labai dažnai neturi galimybės kreiptis pagalbos į didžiules įmones, fondus ar kitas struktūras dėl finansinės pagalbos, kad būtų atlikti svarbūs darbai. Kai kalbame apie projektus, skirtus ne vienai žmonių grupei, o visai parapijos bendruomenei, kartais mažesnės parapijos nutaria, kad galima bandyti per metus po truputį sutaupyti konkrečią sumą reikalingiems darbams atlikti, kuri nebūtų našta sunkiai gyvenančioms parapijos šeimoms“, – paaiškino M. Venskus.

Jo žodžiais, suprantama, kad ne visi parapijiečiai kiekvieną sekmadienį turi galimybę ateiti į bažnyčią ir sekmadienio auka ją paremti. Tačiau būna, kad bendruomenė nutaria, jog parapijos namams, bažnyčios langams, stogui ar kitiems darbams, kurie tarnaus visai parapijai, prisidės visi. Tai tampa jautriu klausimu, reikalaujančiu daug atsargumo, svarstymo ir pokalbio su parapijiečiais – anot kunigo, sunku įsivaizduoti, kad visi tam vienbalsiai pritartų.

„Šitoks sprendimas reikalauja, kad tam tikromis aplinkybėmis kunigas atsižvelgtų ir į konkrečias žmonių situacijas, kurios metų eigoje gali keistis“, – sakė M. Venskus.

Anot kunigo, kiekviena parapijinė bendruomenė turėtų nuspręsti dėl aukų dydžio, surinkimo būdo, atleidimo nuo aukos, aukų apskaitos ir aukų panaudojimo tikslų.

Salantų parapijos situacija

„Sunku būtų nesutikti ir ignoruoti tą faktą, kad per Salantų kanauninko klebono tarnavimo parapijoje laiką nebūtų įvykę kokių nors akivaizdžių teigiamų pokyčių parapijoje: žiemos metu šildomą koplyčią, parapijos namus, laidotuvių salę“, – priminė dekanas.

Tam, kad būtų atlikti darbai, kanauninkas klebonas skolinasi pinigų, ir kasmet po parapijiečių metinių aukų bei rinkliavų skolas grąžina. Salantų klebono planuose – suremontuoti kiaurą stogą, noras įvesti naują įgarsinimo sistemą.

„Kitas klausimas yra darbų eiga, jiems reikalinga suma ir paskelbimas parapijiečiams: svarbu, kad tai būtų aišku, ir nekiltų įvairiausių piktų minčių žmonių širdyse, o atliktinų darbų prioritetai bei eiliškumas būtų nustatomas, išklausius parapijiečių mintis ir pastabas, – teigė M. Venskus. – Labai sunku yra komentuoti situaciją, kuri iš laiške pateikto aprašymo nėra aiški. Todėl nesinori neteisingai vertinti nei klebono, nei parapijiečių teiginių. Tačiau naudodamasis proga ir apgailestaudamas dėl susiklosčiusios situacijos, ypač tokią jautrią akimirką kaip artimo žmogaus laidotuvės, noriu visiems skaitytojams priminti svarbų dalyką, kuris padėtų ateityje išspręsti visas įmanomas situacijas ir nesusipratimus. Kaip ir visose bendruomenėse, kyla nesusipratimų – todėl, kad esame žmonės. Gaila, bet tai – neišvengiama. Kartais įsiskaudinęs žmogus savo nusiminimą išsako jam suprantamiausiu keliu. Kaip ir šioje situacijoje, tačiau ne visada šis kelias yra teisingiausias. Nes tada bažnytinė vadovybė gali turėti tik atskiras situacijos versijas, negalėdama suprasti objektyvios situacijos.“

Kad visos tikinčiųjų bendruomenės problemos būtų greičiau išsprendžiamos, M. Venskus drąsino ir kvietė parapijos narius pirmiausia labai aiškiai bei ramiai apie jas pasakyti pačiam kunigui ir taip bandyti rasti problemos sprendimą. Jeigu tai nepadėtų, reiktų kreiptis į kunigo bažnytinį vyresnįjį – kleboną arba dekaną.

„Visada jų būsite išklausyti, net likdami konfidencialūs, jei to pageidausite. Žinoma, abiem pusėms įsiklausant į vienas kito išsakomas pozicijas ir kitos pusės argumentus, siekiant bendro gėrio“, – kalbėjo M. Venskus.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas