Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kristupas Albužis kritiškai žvelgia į sveikatai pavojingus iššūkius.

Kasdien su galybe naujų suaugusiųjų pasaulio sunkumų susiduriantis 18-metis Kristupas Albužis iš Klaipėdos įsitikinęs, kad iš draugo priimtas „Ledinio vandens iššūkis“ socialiniame tinklalapyje „Facebook“ – puiki galimybė skleisti gerumą. Tuo tarpu būsima Kretingos pranciškonų gimnazijos abiturientė Rūta Marijošiūtė, pasiryžusi atlikti 30 atsispaudimų, mano, kad būtent tokia veikla – puiki motyvacinė priemonė.

„Kai savo „Facebook“ paskyroje pastebėjau, kad draugas man metė „Ledinio vandens iššūkį“, nedvejodamas pasiryžau jį priimti, kadangi užduotis turi labdaringą potekstę – kiekvienas, įvykdęs ją, privalo paaukoti,“ – kalbėjo išleistuvių laukiantis klaipėdietis Kristupas. Vaikinas teigė, jog nepaisant to, kad nemažai žmonių gana skeptiškai žiūrėjo į būtent „Ledinio vandens iššūkį“, jis ne tik paaukojo labdarai, bet ir puikiai praleido laiką atlikdamas šią užduotį. „Kadangi, kaip įrodymą, jog iššūkį priėmiau, reikėjo internete patalpinti filmuotą proceso medžiagą, tiek aš, tiek mane filmavęs draugas gavome gerą juoko dozę. Be to, esant geroms oro sąlygoms, apsipilti lediniu vandeniu – sveika!“ – su šypsena prisiminė K. Albužis. „Mano manymu, visi internete vyraujantys iššūkiai turi savo atsiradimo priežastį. Iššūkis, kurį sutikau priimti, buvo tarsi atsakas tuo tarpu žaibiškai populiarėjusiam „Social beer challenge“, kuomet asmuo privalo išgerti pusės litro talpos bokalą alaus“, – aiškino septyniolikmetė Rūta.

Kretingiškė Rūta Marijošiūtė įsitikinusi, kad priimant bet kokį internetinį iššūkį, svarbiausia – vadovautis sveiku protu.

Mergina teigė, kad jai jau nuo pat pradžių pasirodė absurdiška gerti alkoholinius gėrimus ir internete publikuoti šį procesą, pavadinant tai „iššūkiu“.

„Atsispaudimų iššūkį filmavome aš ir keli mano bendraklasiai pertraukos metu. Puikiai praleidome laiką, iki valios prisijuokėme, o svarbiausia – supratome, kad sportas gali vienyti“, – teigė R. Marijošiūtė.

Kretingiškė prisipažino, kad po to, kai paviešino vaizdo įrašą savo „Facebook“ profilyje, susilaukė nemažai palaikymo bei pagyrų, kurios suteikė pasitikėjimo savimi, paskatino nesustoti ir sportuoti toliau.

Tiek klaipėdietis Kristupas, tiek kretingiškė Rūta sutinka, kad internetinėje erdvėje gausu ir visiškai nereikalingų iššūkių, skatinančių elgtis žmones neapgalvotai ir beprasmiškai.

„Niekada nesuprasiu, kodėl žmonės priima iššūkius, keliančius pavojų savo ar net aplinkinių sveikatai. Ne kartą teko matyti filmuotą medžiagą, kurioje mergina, priėmusi „Kylie Jenner challenge“, bando stikliuku ar net butelio kamšteliu pasididinti lūpas, o pasekmės kartais netgi tragiškos“, – stebėjosi K. Albužis.

„Mano priimtas iššūkis tikrai nusipelnė pagyrų, kadangi negalėčiau įvardyti nė vienos jo neigiamos pusės, tačiau net nesuprantu, kam iš viso reikalingi tokie iššūkiai, kaip „Charlie challenge“, kuriuose bandoma susikalbėti su dvasiomis“, – kalbėjo R. Marijošiūtė.

Anot kretingiškės, vargu ar kam iš tiesų teko pasikalbėti su žymiuoju Čarliu, tačiau būta atvejų, kai po tokio „iššūkio“ jaunesnio amžiaus vaikams sapnavosi košmarai.

„Turbūt daugeliui tenka gauti kokį nors internetinį iššūkį, tačiau svarbiausia – visada vadovautis sveiku protu ir gerai pagalvoti, verta priimti jį ar ne“, – teigė R. Marijošiūtė.

Anot K. Albužio, labai svarbu išmokti skirti bloga nuo gera: „Svarbiausia – priimti naudingus iššūkius, o tada jau garantuota gerų emocijų bei motyvacijos dozė.“

Internete greitai išplitęs „Ledinio vandens iššūkis“ ne tik tapo smagiu vasarišku išbandymu, bet ir atkreipė visuomenės dėmesį į sunkią ligą – šoninę amiotrofinę sklerozę.

*

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos instituto psichologės Alicjos Juškienės komentaras:

– Žmogus yra sociali būtybė ir dažnai elgiasi taip, kaip elgiasi dauguma, tačiau aiškinant internete plintantį iššūkių fenomeną nereiktų apsiriboti vien vadinamuoju „bandos jausmo“ aspektu. Žmonės iššūkius priima dėl šešių priežasčių:

Tai smagu

Žmonėms patinka daryti, stebėti, dalyvauti ir dalintis tuo, kas kelia teigiamas emocijas. Juk ir „Ledinio vandens iššūkio“ metu žmonės buvo raginami šūkiu: „Tai paprasta! Kiekvienas tai gali padaryti!“

Duotas ribotas laikas

Ribotas laikas, per kurį iššūkis turi būti įvykdytas, yra viena iš efektyviausių marketingo strategijų, padedančių ne tik šioje situacijoje, bet ir pritraukiant pirkėjus įsigyti prekę.

Įsipareigojimo jausmas

Socialiniuose tinkluose plintantis vadinamasis nominavimas (angl. nominate) yra ne kas kita, kaip viešas kito žmogaus įpareigojimas kažką atlikti. Tai sumažina kolektyvinę atsakomybę ir sukuria atsakomybės prieš daugelį jausmą. Kiekvienas, gavęs iššūkį, jaučiasi įpareigotas, jam nemalonu nuvilti kitą žmogų, todėl kvietimų į iššūkius grandinė ilgėja.

Aukojama dėl kilnaus tikslo

Daugelio iššūkių tikslas – aukojimas kilniam siekiui. Bent minimaliai prisidėjus prie didesnio tikslo, atsiranda azarto elementas.

Kaltės jausmas

Jeigu asmens draugai ir pažįstami priima iššūkį, žmogui, kuris to nenori daryti, gali kilti kaltės ar menkavertiškumo jausmas, neva, jis elgiasi prasčiau kaip kiti. Šie jausmai yra stiprūs tam tikro elgesio motyvatoriai ir skatina mus sekti kitų pavyzdžiu.

Lygiuojamasi į autoritetus

Žmonės yra linkę lygiuotis į aktorius, dainininkus, televizijos žvaigždes, žymius politikus ir kitus visuomenės veikėjus. Tiek sąmoningai, tiek nesąmoningai mes modeliuojame savo elgesį, stebėdami juos. Internete plintančiuose iššūkiuose dažnai minimos žvaigždės ir autoritetai, kurie jį atliko. Norėdami būti panašūs, lygiuotis į mums patinkančius, mes elgiamės taip pat.

Ši iššūkių „mada“ iš tikrųjų padeda suburti žmones, kai reikia pasiekti kilnų tikslą – surinkti lėšų vėžio gydymui ar žmonių kraujo donorystei . Pavyzdžiui, „Ledinio vandens iššūkis“, kuris plačiai paplito internetinėje erdvėje, iš tikrųjų buvo skirtas informuoti visuomenę apie šoninę amiotrofinę sklerozę. „New York Times“ duomenimis, socialiniame tinkle „Facebook“ buvo paskelbta 1,2 mln. video įrašų su „Ledinio vandens iššūkiu“, laisvojoje enciklopedijoje „Wikipedia“ įrašas apie šią ligą iki 2014 m. rugpjūčio peržiūrėtas 2,89 mln. kartų, o ligos asociacijai paaukota 41,8 mln. dolerių. Tokia akcijos sėkmė paskatino ir naujas iniciatyvas.

Tačiau iššūkių priėmimas turi dvi monetos puses. Jeigu iššūkį priimame tam, kad nuveiktume gerą darbą – paremtume sergančius, skurstančius, – tai yra puiki iniciatyva, padedanti suburti mases. Kita vertus, tie patys psichologiniai mechanizmai naudojami ir labai savanaudiškiems tikslams arba visiškai absurdiškoms, net žalingoms veikloms paskatinti: alkoholio vartojimui, savęs ar kitų žalojimui. Internetinių iššūkių populiarumu naudojasi ir internetiniai sukčiai, siekiantys išvilioti pinigų, ar programišiai, norėdami paskleisti virusines programėles. Priimant bet kokį iššūkį, svarbu vadovautis racionaliu protu, o ne momentine emocija.

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas