Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Melanomos negalima operuoti bet kur

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Naujienos
  • 2015-05-08

Lietuvoje, kaip ir pasaulyje kasmet daugėja žmonių, sergančių melanoma – pavojinga odos vėžio forma. Pastaraisiais metais šalyje kasmet ši liga diagnozuojama apie 350 žmonių, iš kurių ¼ – Klaipėdoje ir regione. Prognozuojama, kad per ateinantį dešimtmetį sergančių šia liga skaičius padvigubės.

Ne visų rūšių melanomų atsiradimas yra susijęs su saule. Saulės poveikis pavojingiausias I ir II odos foto tipo žmonėms – mėlynakiams šviesiaplaukiams.

Lietuvoje, kaip ir pasaulyje kasmet daugėja žmonių, sergančių melanoma – pavojinga odos vėžio forma. Pastaraisiais metais šalyje kasmet ši liga diagnozuojama apie 350 žmonių, iš kurių ¼ – Klaipėdoje ir regione. Prognozuojama, kad per ateinantį dešimtmetį sergančių šia liga skaičius padvigubės.

Negydoma melanoma yra mirtina liga. Melanoma negali būti operuojama bet kur, ją gydyti būtina kompleksiškai – tą pabrėžė Melanomos dienai, kuri pasaulyje minima gegužės pirmą pirmadienį, spaudos konferenciją surengę Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Gintautas Virketis, Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas Alvydas Česas, Dienos ir plastinės chirurgijos skyriaus vedėjas Gintaras Gelžinis, Infekcinių ligų departamento vadovė gydytoja dermatologė Jolanta Česienė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje yra stipriausias Vakarų Lietuvoje odos ir paodės susirgimų gydymo centras. J. Česienė pažymėjo, kad pacientas į III-ojo lygmens gydymo įstaigą pas dermatologą gali kreiptis be siuntimo. Tačiau nereti atvejai, kai žmonės atsiradusius odoje darinius šalina privačiuose medicinos ir netgi grožio centruose. Konferencijoje dalyvavusių gydytojų teigimu, privatūs medicinos centrai dažnai neturi sutarčių su patologijos laboratorijomis, todėl neatlieka pašalinto darinio patologinių tyrimų. „Su lazeriu išdegina ir nelieka toje vietoje jokios informacijos, o melanomą paskatina plisti. Metastazės – kepenyse, o odoje nieko nebėra, nes prieš kelerius metus ten buvusią melanomą nugnybė. Iš jos tos metastazės“, – aiškino J. Česienė.

Patyręs gydytojas melanomą aptinka ir per vizualinę odos apžiūrą. Diagnozei nustatyti naudojama ir instrumentinė apžiūra. „Turime skaitmeninį įrankį. Jo patikimumas siekia 70 proc., tad nereikia tiek daug biopsijų, o tai ypač aktualu, kai darinys yra veide, išvengiame bereikalingų pjūvių“, – teigė J. Česienė. Gydytoja užsiminė apie vizualinės dermatoloskopijos sistemą – viso kūno odos fotografavimą, kuris parodo, kurie dariniai naujai atsirado, kurie pakito. „Tai labai brangi įranga, Lietuvoje jos dar nėra. Norėtųsi, kad mūsų ligoninė ją įsigytų“, – kalbėjo J. Česienė.

Melanomų nustatymui, operavimui Klaipėdos universitetinėje ligoninėje yra suburta visa įvairių sričių specialistų komanda: dermatologas, chirurgas, plastikos, veido žandikaulių chirurgai. Tokios galimybės daugelis privačių gydymo įstaigų neturi. Pašalinus melanomą chirurginiu būdu, odos mėginį mikroskopu tiria ir vertina gydytojai patologai. Jeigu diagnozuojama nerimą keliančių požymių turinti melanoma, nedelsiant atliekama sarginio limfmazgio biopsija, kad būtų galima ištirti, ar liga neišplito į artimiausius limfmazgius. Sarginiai limfmazgiai tarsi stovi sargyboje ir stebi šalia jų esančio naviko pakitimus. Melanomai didėjant vėžinės ląstelės įauga giliau į odą, vėliau jos pasiekia kraujagysles arba limfagysles ir jomis greitai nukeliauja į kitus svarbius organus.

Gydytojai patikino, jog melanomą diagnozavus pačioje pradžioje ir ją išoperavus, daugeliu atvejų žmogus visiškai pasveiksta. Medikų tvirtinimu, ne visų rūšių melanomų atsiradimas yra susijęs su saule. Saulės poveikis pavojingiausias yra pirmojo ir antrojo odos foto tipo žmonėms – mėlynakiams šviesiaplaukiams, kurie turėtų vengti lėtinio saulės poveikio. Reikia keisti „kepimo“ saulėje tradicijas. Atidžiau savo odą stebėti turėtų tie, kurių artimieji sirgo ar serga melanoma. Pavojus susirgti melanoma didėja trūkstant vitamino D. A. Česas teigė, jog Lietuvos, taip pat ir pajūrio gyventojams vitaminą D reikėtų vartoti nuo spalio iki kovo mėnesio kone visiems, nes tuo metų laikotarpiu UVD spinduliai mūsų Žemės nepasiekia.

„Aktyvėjant profilaktikai, gerėjant diagnostikai daugėja atvejų, kai liga diagnozuojama pradinėse stadijose ir ligoniai pagyja bei užmiršta, kad šią ligą turėjo“, – teigė A. Česas, pažymėjęs, jog svarbu kiekvienam suvokti melanomos agresyvumą, stebėti save, artimuosius ir laiku kreiptis į gydytoją.

Pagal melanomos diagnozavimo statistiką, iš 3 susirgusių šia lyga, yra dvi moterys ir vienas vyras. Tačiau moterys ir dažniau tikrinasi. Vieta, kur dažniausiai melanoma aptinkama moterims, yra blauzdos, vyrams – liemens nugaroje sritis.

*

Paprastą apgamą nuo melanomos atskirti padeda „Melanomos ABCDE“. Ši santrauka nurodo penkis pagrindinius apgamų požymius: A – apgamo asimetrija, B – nelygus apgamo kraštas (angl. border), C – spalvos pokyčiai (angl. color), D – diametro pokyčiai, E – bet kokie dydžio, formos, spalvos, pakilimo ar kito požymio pokyčiai arba nauji simptomai (angl. evolving).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas