Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mokslo metams pamažu slenkant į pabaigą, o egzaminų baimei vis labiau spaudžiant abiturientų mintis, aukštojo išsilavinimo klausimas darosi vis aktualesnis. Rinkdamiesi tolesnį akademinį kelią, jaunuoliai remiasi skirtingais faktoriais, o vienas jų – per visa tai jau perėjusių žmonių patirtis. Šįkart ja dalinasi ISM vadybos ir ekonomikos universitetą Vilniuje baigęs ir dėl savo pasirinkimo niekada nesigailėjęs kretingiškis Vaidotas Šedys.

Teisingai pasirinktos studijos Vaidotui Šedžiui tapo puikiu karjeros tramplinu.

Suviliojo išskirtinumas

Vos prieš porą metų baigęs ISM vadybos ir ekonomikos universitetą, o dabar jau dirbantis bendrovėje „Western Union Processing Lithuania“ skaitmeninės rizikos departamente bei vadovaujantis, kaip jis pats teigia, „10 talentingų žmonių komandai“, studijuotą ekonomikos ir politikos programą V. Šedys teigė pasirinkęs dėl kelių priežasčių: „Ją peržiūrėjęs pamačiau, kad tai turbūt vienintelės studijos Lietuvoje, kuriose didelis dėmesys skiriamas politiniams sprendimams ir jų įtakai ekonomikai, kuria domėjausi jau seniai.“

Paskatino ir tai, kad paskaitos dėstomos vien tik anglų kalba: „Žinojau, kad ir toliau galėsiu gerinti šios užsienio kalbos žinias. Pirmus mėnesius buvo sunku priprasti visą informaciją gauti tik angliškai. Vėliau supratau, kad mokytis šia kalba yra daug lengviau, nes didžioji dalis šios srities mokslinės literatūros pasiekiama būtent anglų kalba.“

Kitaip negu daugeliui dėl savo studijų apgailestaujančių jaunų žmonių, V. Šedžiui dėl pasirinkto mokslo abejonių niekada nekilo. Svarbiausia to priežastis, kaip jis teigia, buvo žmonės: „Tai studentai ir dėstytojai. Pastarieji buvo tikri savo sričių specialistai, žiūrintys į studentus kaip į lygiaverčius žmones bei labai įsitraukę į universiteto bendruomenę, – su jais buvo galima bendrauti ne tik oficialioje aplinkoje, bet ir įvairiuose renginiuose, pradedant nuo „fuksų“ stovyklos. O štai kartu studijuojantys studentai buvo gabūs ir talentingi žmonės. Tokia aplinka yra pati geriausia bet kuriam studijuojančiam jaunuoliui.“

Mokėsi kitais metodais

Iš studijų laikų V. Šedys turi daug malonių prisiminimų, tačiau keletas jų išryškėjo labiausiai. Dar pirmame universiteto kurse jį nustebino unikalūs mokymo metodai.

„Kartą kelias savaites žaidėme verslo stimuliatorių: turėjome pasirinkti, kokios klasės – aukštos, vidutinės ar žemos, prieinamos kiekvienam žmogui, – kompiuterius pardavinėsime, – prisiminė pašnekovas. – Turėjome nuspręsti, kaip mes juos reklamuosime. Tai padėjo suprasti, kaip veikia rinka ir jos žaidėjai. O štai angliškose verslo paskaitose teko imituoti verslo susitikimą tarp prodiuserių ir investuotojų bei derėtis dėl sąlygų, kuriant naują filmą. Šios užduotys buvo ne tik įdomios, bet ir padėjo geriau suprasti, kokie ir kodėl reikalingi tam tikri įgūdžiai ir žinios.“

Buvusio studento teigimu, mokymosi procesas buvo visiškai kitoks, negu mokykloje: „Dauguma užduočių buvo grupinės, o ne individualios. Teko išmokti pasiskirstyti darbus, tartis, kaip projektai bus pristatomi auditorijai.“

V. Šedys dalinosi prisiminimais ir iš kasdieniško studento gyvenimo: „Labai įsiminė tai, kaip sesijos metu dauguma mūsų ruošdavomės egzaminams per visą naktį. Kitą rytą visi susirinkdavome prie auditorijos, kur bus laikomas egzaminas, ir lygindavome, kas miegojo mažiausiai. Teko ir man pačiam mokytis iki pat ryto, tada tik nueiti į dušą ir keliauti tiesiai į universitetą laikyti egzamino. Taip elgdavomės ne dėl to, kad trūkdavo laiko išmokti medžiagą – daugeliui studentų motyvacija mokytis atsiranda tik tada, kai matai, kad jei nepradėsi mokytis būtent tą akimirką, egzaminui pasiruošti nebespėsi.“

Labiausiai reikalingas – smalsumas

Paklaustas, kokiomis savybėmis, jo nuomone, turėtų pasižymėti žmogus, norintis studijuoti ir vėliau dirbti investicijų, vertybinių popierių, tarpininkavimo srityje, V. Šedys neslėpė, kad pagrindinis bruožas turėtų būti noras mokytis ir suprasti naujus dalykus: „Šiais laikais informacija pasensta labai greitai ir žmogus, kuris neigiamai žiūri į naujas idėjas ir vadovaujasi nuostata – dariau taip pat prieš daugelį metų ir visada sekėsi puikiai – galų gale atsiliks nuo šiuolaikinio pasaulio, taps nekonkurencingas darbo rinkoje ir pamažu izoliuosis. Net ir pabaigus studijas asmeninis tobulėjimas bei nuolatinis mokymasis tebėra man labai svarbūs dalykai. Kiekvienais metais išsikeliu tikslus, ką noriu išmokti, apie kokią sritį ieškosiu informacijos ir kokiuose mokymuose turėčiau dalyvauti. Klaidinga manyti, kad pabaigus universitetą daugiau nebereikės mokytis.“

Atsiskleidė naujos mąstymo pusės

Vis dėlto buvęs studentas neslėpė, kad aukštojo mokslo institucijoje gauta patirtis taip pat yra neįkainojama: „Išugdyti gebėjimai ir yra didžiausia nauda, kurią man atnešė studijos ISM. Mokslai ten labai padėjo išvystyti viešojo kalbėjimo įgūdžius, kadangi labai dažnai tekdavo kalbėti prieš auditoriją. Taip pat išmokau, kaip parengti įdomią ir patraukiančią prezentaciją.“

V. Šedys pabrėžė ir pasikeitusį požiūrį, vertinant žmonių veiksmus: „Studijos išlavino kritinį mąstymą, supratau, kad žmonės visada stengsis elgtis racionaliai, norėdami pasiekti tam tikrų tikslų, nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tie veiksmai yra nelogiški ar net kvaili.“

Ieškant tokio elgesio pavyzdžių, V. Šedys patarė atkreipti dėmesį į kai kuriuos šių dienų politikus.

„Jie viešumoje įsivelia į absurdiškus ginčus, eikvoja didžiulę energiją protestuose, o aplinkiniai dažnai juos mato kaip „kvailelius“. Bet ar tikrai? Galbūt tas žmogus turi labai konkretų tikslą – būti pastebėtas žiniasklaidos, kuo plačiau išgirstas ir pamatytas aplinkinių, kurie galbūt vėliau rinkimuose balsuos už jį“, – sakė V. Šedys.

Noras konkuruoti – dar vienas asmenybės bruožas, kurio svarbą ir naudą studijų metu suprato pašnekovas: „Apie tai net rašiau savo baigiamąjį bakalauro darbą. Tikiu, kad tai yra vienas svarbiausių kriterijų, lemiančių dabartinį mūsų technologijų vystymąsi – daugiausia darbo įdėję ir geriausiai egzaminus išlaikę mokiniai galės įstoti į geriausius universitetus, geriausias kandidatas bus pasirinktas dirbti naujoje darbo pozicijoje, produktas, kuris labiausiai atitiks vartotojų lūkesčius, užims didžiausią rinkos dalį, investuotojai pasirinks investuoti savo kapitalą į tą šalį, kuri turi patraukliausią mokesčių politiką, labiausiai išsilavinusius darbuotojus ir stabilią politinę aplinką.“

Pasak V. Šedžio, studijos nulėmė ir darbo pobūdžio pasirinkimą. Besimokant jam teko bendrauti su dėstytojais iš skirtingų šalių – Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos, Serbijos, Pietų Korėjas.

„Manau, todėl ir norėjau dirbti tarptautinėje kompanijoje, kad išlaikyčiau studijose patirtą atmosferą. Šiuo metu tenka dalyvauti konferenciniuose skambučiuose ir vienu metu bendrauti su žmonėmis iš Šiaurės ir Pietų Amerikos, Azijos ir Europos, – kalbėjo V. Šedys. – Kadangi pasaulis tampa vis globalesnis, labai svarbu prisitaikyti prie skirtingų kultūrų ir požiūrių. Apskritai lietuviai yra viena labiausiai nelaimingų ir viskuo nepatenkintų tautų, todėl, manau, kad iš užsieniečių turėtume pasisemti optimizmo, pozityvumo ir gebėjimo džiaugtis paprastais dalykais.“

Eglė DIRMEITYTĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas